10 grudnia 2014

Czy akcje dywidendowe zabezpieczą Cię przed kryzysem?

Cześć,


Coraz częściej czytam na portalach informacje o tym, że portfel złożony ze spółek dywidendowych zabezpieczy nas przed kryzysem. Że to lek na dekoniunkturę i że tylko takie akcje warto kupować. Też tak myślałem nawet jeszcze do marca tego roku, ale później zdałem sobie sprawę, że to nie zadziała tym razem i że to pułapka. Sprzedałem więc wszystkie akcje, w tym spółek dywidendowych (Wawel, Neuca i Medicalalgorithmics)

Dlaczego?
 
 
freeimages.com
 
Ponieważ, kryzys, który nas dotknie nie będzie "pierdziawką" typu kryzys 2000 r., czy też 2007 r. Wiele osób nie rozumie, że nadchodzi coś czego nigdy w życiu nie widzieli i że to już postępuje. Widać to po informacjach płynących z całego świata, po coraz szerzej rozlewającym się kryzysie od Rosji i Ukrainy przez zachód UE, Ameryki i Azję włącznie.
 
 

Kiedy spółki dywidendowe są coś warte?

 
Kiedy generują stałe zyski i stać je na oddanie części generowanych pieniędzy akcjonariuszom zamiast reinwestowania w rozwój. Zazwyczaj dzieje się tak w trakcie boomu i stabilnej sytuacji gospodarczej. Takiej nie ma i nie będzie, najbliższy trend jaki nas czeka to wieloletnia bessa po 7 letniej wielkiej hossie (bo USA to wciąż jeszcze "rynek przywódca"). Kiedy ona przyjdzie, to ogromna część spółek dywidendowych przyniesie akcjonariuszom długoterminowe straty, a dywidendy wierz mi, szybko zostaną wstrzymane. Akcjonariusz zostanie z tracącymi na wartości papierami, a po roku-dwóch od szczytu hossy rozpocznie się wstrzymywanie wypłat dywidend. Cała bajeczka o inwestycji w spółki płacące dywidendy nagle straci sens. Cześć spółek dywidendowych wpadnie w tarapaty z których nigdy się już nie podniesie. Wiele innych na całe lata wstrzyma płacenie dywidend, tylko garstka będzie dzieliła się zyskiem, ale to nie zrekompensuje spadku wartości ich akcji o kilkadziesiąt %.
 
Pamiętaj też, że nie wiesz na 100%, czy nie będziesz należał do inwestorów, którzy będą zmuszeni (przez życie) sprzedać akcje - wierz mi, że takie momenty też się zdarzają, szczególnie podczas dekoniunktury światowej - i zamiast zarobić pieniądze, stracisz kilkadziesiąt procent kapitału. Dlatego z fascynacją czytam rekomendacje zachwalających inwestycje w spółki dywidendowe w momencie, kiedy światowy system finansowy pogrąża się w coraz większym chaosie.
 
Myśl samodzielnie! Zresztą zapewne się mylę i wszystko jest super.
 
 

Pozdrawiam

 
PS Słyszałeś o Grecji? A o Rosji? A o Japonii? A o Ukrainie? A o ...
 
 

4 komentarze:

 1. Nie uważasz, że te kraje mogą lecieć selektywnie? Rosja to surowce. Surowce lecą więc Rosja za nimi. Ukraina dostała obuchem od właśnie Rosji więc tonie też. Grecja wydaje się o tyle mało znacząca gospodarczo, że chyba nikt się za bardzo nie przejmie tym, że robi im się pod górkę. W Japoni jak widzę ich index to mam wrażenie, że nic złego się tam nie dzieje. No i czy to dobry moment dla władnych tego globu, żeby dopuścić teraz do kryzysu? W sytuacji gdyby kryzys nadszedł faktycznie, mógłby być ciężki nokaut:) Zastanawiam się też czym poskutkuje takie spektakularne drukowanie monety przez Jankesów i w ślad idących im wspólników.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To na pewno. W 21 wieku trendy na rynkach będą selektywne, ale nie w kulminacyjnym momencie spadków, kiedy nawet władni stracą kontrolę nad rynkami.

   Pozdr

   Usuń
 2. Chlopie z calym szacunkiem jaka ty besse widzisz od 7 lat, od 2007 ? ludzie spojrzcie na wykres. Mamy od kilku lat trend boczny. Jestes jedynym na blogu ktory pisze ze od 7 lat jest hossa! - to jest juz nudne, skoro tak jest to powinienes nie zbankrutowac na rynku akcji a znowu rozwinac skrzydla

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spójrz chłopie na USA o której pisałem. A co do akcji to w ciągu ostatnich 5 lat na akcjach zarobiłem 5x więcej niż WIG i od większości funduszy inwestycyjnych. Straty poniosłem na opcjach, których się uczę od ponad roku - rozróżniaj te dwie sprawy/rynki proszę i nie hejtuj mi na blogu bez zadania sobie trudu pisania prawdy.

   Pozdr

   UsuńLinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...