13 listopada 2014

Skrócony kurs "Akcje przy kawie :)" - slajd 28 z 33 "Testy = cel + ognia!"

Cześć,


Więcej szczegółów i informacji nt. tego kursu online tutaj.
Wszystkie części kursu można zobaczyć tutaj.


Szkolenie "Akcje przy kawie :)" pokazuje, jak selekcjonować najlepsze spółki dla konkretnego inwestora przy minimalnym ryzyku. Ta strategia pozwalała mi osiągać wyniki kilkukrotnie lepsze niż benchmark (WIG). Nie uwzględnia jednak moich najnowszych odkryć inwestycyjnych, o których powiem więcej dopiero po zakończeniu tego warsztatu. 
 
 

Kurs "Akcje przy kawie :)", czyli jak dokonywałem selekcji zdrowych, mocno rosnących spółek?  

 
 
freeimages.com
 
  

Strategia w pigułce

 
Kiedy już wiemy dlaczego jesteśmy na giełdzie (01) wiemy, że inwestowanie zawiera w sobie ryzyko (02), znamy i lubimy siebie (03), odkrywamy swój wąski krąg rozumienia (04) oraz wiemy dokładnie czym jest giełda (05), wtedy możemy powoli zaczynać selekcję branż i spółek, które przyniosą nam ponadprzeciętną stopę zwrotu. Dzięki metodom "lunety" i "AB" (06) możemy dokładnie przeanalizować aktualną sytuację na świecie i przewidzieć dalszy rozwój globalnych trendów na świecie. Dodatkowo skupiając się na spółkach z "pustynnych branż" (07) możemy mocno ograniczyć niebezpieczeństwo bankructwa spółki podczas silnych recesji. Pamiętajmy też, że wszystko o czym napiszę jest jak szwedzki stół (+), z którego wybieramy tylko to, co uważamy za słuszne. Resztę można pominąć pamiętając przy tym, że pominięcie jednego slajdu może spowodować radykalne zmniejszenie skuteczności kursu. Polecam wpierw sprawdzić całość kursu, a potem go modyfikować.
 
Rozpoczęliśmy selekcję (08) spółek w odpowiednim okresie i z najświeższymi danymi finansowymi. Zanim odkryjemy super spółki i zaczną oddziaływać na nasze emocje, musimy przeczytać listę swoich słabości i błędów (09). Pomoże nam to panować nad sobą, czyli nad największym wrogiem inwestora. Aby jeszcze lepiej kontrolować emocje należy zbudować prostą tabelkę tzw. filtry emocjonalne (10). Następnie aby zminimalizować ryzyko wybrania kiepskiej spółki, trzeba wybierać tylko spółki z liderami i zespołem prowadzącym etyczny i odpowiedzialny biznes (11), pamiętając o tym, że takich liderów rozpoznamy tylko wtedy, kiedy sami będziemy postępowali w życiu uczciwie. Kiedy takie spółki znajdziemy, musimy skupić się na najwyższej jakości produktów i usług, aby odrzucić dewizę przeciętnego inwestora: kupię i jakoś to będzie (12). Nie będzie. Jeśli chcemy na giełdzie zarabiać musimy skupić się na najlepszych biznesach, które poradzą sobie być może nawet w najgorszych czasach. Ponadto najbezpieczniej jest inwestować w dwa rodzaje liderów (13), bo zazwyczaj nie stają się nimi przez przypadek. Unikajmy też spółek, które mają toksyczny akcjonariat i pamiętajmy o pozostałych zagrożeniach (14).
 
Wreszcie po godzinach spędzonych na selekcji zostaje nam do analizy 40 najlepszych i najciekawszych biznesów. Dla nich wyliczamy co do złotówki przybliżoną prawdziwą wartość wewnętrzną spółki (15). Następnie zamieniamy się w Detektywwwa (16), a żeby jeszcze lepiej zrozumieć na czym stoimy i ile jest wart nasz biznes. Spółkę analizujemy zmysłami (17) a następnie czytamy dokładnie sprawozdania finansowe spółek (18). Koniecznie analizujemy również konkurencję naszych TOP20, aby lepiej poznać sytuację w branży oraz siłę rywali (19). Niezmiernie ważne są też opinie i rady innych osób (20), bo pozwalają nam szerzej spojrzeć na nasze działania. Na sam koniec analizy spółek możemy, ale nie musimy, zerknąć na analizę techniczną (21) naszych firm i indeksów. Głównie z ciekawości, aby ocenić o czym może myśleć rynek.
 
No i dochodzimy do ostatniego etapu w selekcji najlepszych, najzdrowszych i najszybciej rosnących spółek. Z 1000 spółek zostaje 7 cudów świata (22). Pamiętamy o tym, aby do giełdy podchodzić z dystansem i trochę się nią bawić (23), pamiętając jednocześnie o równowadze między zabawą i zbyt poważnym podchodzeniem do sprawy. Kolejną sprawą było wybranie tylko takich biznesów z naszej siódemki, które bardzo mocno i w krótkim czasie wzrosną - szukaliśmy gdzie jest turbo? (24). Aby nie ulec ogromnym emocjom ponownie przygotowaliśmy się, aby nie popełnić żadnego starego błędu (25). Przemyśleliśmy również czy będziemy mieli portfel skoncentrowany czy zdywersyfikowany (26). Nadszedł czas, by zrobić sobie weekend z wizją i odpocząć (27).
 
 

Slajd (28) - Testy = cel + ognia!

 
Nareszcie jesteśmy wypoczęci po kilku dniach bez patrzenia na giełdę. Nasz umysł i intuicja podpowiadają nam już bardzo precyzyjnie co trzeba kupować, które spółki. I tu dochodzimy do bardzo ważnej kwestii. Przez poprzednie 27 slajdów eliminowaliśmy ryzyko inwestycyjne na giełdzie praktycznie do zera. Odrzuciliśmy wszystkie słabe, nierosnące i nieetyczne biznesy. Wybraliśmy tylko super mocne spółki i aktualnie mamy do dyspozycji 7 cudów świata, a pośród nich kilka spółek które nie dosyć, że są silne fundamentalnie, to jeszcze dynamicznie rosną. Teraz zrobimy jeszcze jedną rzecz, która wyeliminuje ryzyko praktycznie do zera, a nawet zastosujemy metodę, która od pierwszego dnia powinna nam dać zyski w portfelu akcji.
 
Co robimy?
 
Kiedy już obraliśmy cel zakupowy powiedzmy dla 3-5 spółek, zaczynamy je testować. Zaczynamy je kupować partiami, co znaczy, że inwestujemy w każdą spółkę tylko część kapitału. Proponuję zakup każdej spółki, którą chcemy mieć w portfelu za 5% kapitału, który posiadamy. Jeśli kupujemy 5 spółek inwestujemy łącznie tylko 25% kapitału, a nie od razu 100%. Kupujemy i obserwujemy co się dzieje ze spółkami. Zakup akcji i zainwestowanie prawdziwych pieniędzy jest bardzo ważne, ponieważ od tego momentu na serio angażujemy się w analizę i inwestycję, kończą się żarty, a zaczyna się rzeczywistość.
 
Po zakupie dzieją się różne rzeczy. Po pierwsze już pierwszego dnia część spółek rośnie. Ponieważ selekcja pozwala nam wybrać najlepsze spółki rosnące szybciej niż benchmark, to już pierwszego dnia na powiedzmy 2 spółkach możemy mieć zyski. Te zyski już od pierwszego dnia niwelują nam powstające niewielkie straty np. na kolejnych 1-2 spółkach. Pamiętajmy, że kupujemy tylko najzdrowsze fundamentalnie spółki, więc potencjalne zniżki są zazwyczaj bardzo niewielkie.

Z praktyki stosowania tej metody dostrzegłem, że z tych 5 topowych spółek, 1-2 mogą też pozostawać w letargu, stać w miejscu przez kilka dni lub tygodni. Ostateczny rezultat wygląda zazwyczaj tak, że 2 na 5 spółek mocno rośnie od pierwszego dnia, 2 stoją w miejscu albo lekko spadają, a jedna powoli rośnie - tak miałem w poprzednich latach. Łączny wynik pokazuje zysk finansowy  od pierwszego dnia testowych zakupów, a tym samym ryzyko inwestycyjne stosowania tej strategii jest najczęściej mniejsze od zera.
 
  

Podsumowując

 
Nawet najlepsze top 3-5 spółek trzeba przetestować finansowo na rynku, angażując tylko np. po 5% kapitału na spółkę. Stosowanie metody testowych zakupów top 3-5 spółek z 1000 notowanych na GPW i NewConnect, pozwala nam ograniczyć ryzyko do zera, ponieważ najlepsze spółki od pierwszego dnia rosną na tyle dynamicznie, że pokrywają zyskami powstałe straty.

A już w kolejnych wpisach powiem Ci jak zintensyfikować zysk i pobić benchmark (WIG) o kilkaset procent oraz jak długo trzymać akcje w portfelu. Zapraszam.

   

Pytanie:

 
Co by się stało, gdybyś od razu kupił 5 spółek za 100% kapitału?
O ile więcej pieniędzy by Cię to kosztowało?
 
 
(Jeśli masz inne pytanie do tego slajdu/kursu, napisz je w komentarzach.)
 
 

PS

 
Powyżej opisywany kurs wykorzystywałem do marca 2014 r. Korzystanie z niego ma sens tylko do pojawienia się najbliższej bessy, a tej spodziewam się w każdej chwili.
 
Kiedy skończymy omawiać 33 slajd dostrzeżesz, że przedstawiona tu strategia GWARANTOWAŁA mi wybór, bez większego ryzyka, najlepszych dla mnie spółek-liderów takich, które powinny rozwijać się dynamicznie nawet podczas srogiej recesji. Mimo to, uznałem, że na tych najlepszych biznesach (często w całej Polsce i regionie Europy) nie zarobię pieniędzy, co wyjaśnię dokładnie po tym kursie w mojej nowej książce. Miej te uwagi na względzie i myśl samodzielnie czytając powyższy kurs.
 
 

PS"

 
Polecam Ci zapisać się na poniższe szkolenia, które być może odbędą się tylko raz w Polsce:
 
 
 

Dziękuję Ci za obecność, aktywność i pozdrawiam serdecznie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarzLinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...