05 listopada 2014

Skrócony kurs "Akcje przy kawie :)" - slajd 25 z 33 "*Nigdy więcej starych błędów!"

Cześć,


Więcej szczegółów i informacji nt. tego kursu online tutaj.
Wszystkie części kursu można zobaczyć tutaj.


Szkolenie "Akcje przy kawie :)" pokazuje, jak selekcjonować najlepsze spółki dla konkretnego inwestora przy minimalnym ryzyku. Ta strategia pozwalała mi osiągać wyniki kilkukrotnie lepsze niż benchmark (WIG). Nie uwzględnia jednak moich najnowszych odkryć inwestycyjnych, o których powiem więcej dopiero po zakończeniu tego warsztatu. 
 
 

Kurs "Akcje przy kawie :)", czyli jak dokonywałem selekcji zdrowych, mocno rosnących spółek? 

 
 
freeimages.com
 
  

Strategia w pigułce

 
Kiedy już wiemy dlaczego jesteśmy na giełdzie (01) wiemy, że inwestowanie zawiera w sobie ryzyko (02), znamy i lubimy siebie (03), odkrywamy swój wąski krąg rozumienia (04) oraz wiemy dokładnie czym jest giełda (05), wtedy możemy powoli zaczynać selekcję branż i spółek, które przyniosą nam ponadprzeciętną stopę zwrotu. Dzięki metodom "lunety" i "AB" (06) możemy dokładnie przeanalizować aktualną sytuację na świecie i przewidzieć dalszy rozwój globalnych trendów na świecie. Dodatkowo skupiając się na spółkach z "pustynnych branż" (07) możemy mocno ograniczyć niebezpieczeństwo bankructwa spółki podczas silnych recesji. Pamiętajmy też, że wszystko o czym napiszę jest jak szwedzki stół (+), z którego wybieramy tylko to, co uważamy za słuszne. Resztę można pominąć pamiętając przy tym, że pominięcie jednego slajdu może spowodować radykalne zmniejszenie skuteczności kursu. Polecam wpierw sprawdzić całość kursu, a potem go modyfikować.
 
Rozpoczęliśmy selekcję (08) spółek w odpowiednim okresie i z najświeższymi danymi finansowymi. Zanim odkryjemy super spółki i zaczną oddziaływać na nasze emocje, musimy przeczytać listę swoich słabości i błędów (09). Pomoże nam to panować nad sobą, czyli nad największym wrogiem inwestora. Aby jeszcze lepiej kontrolować emocje należy zbudować prostą tabelkę tzw. filtry emocjonalne (10). Następnie aby zminimalizować ryzyko wybrania kiepskiej spółki, trzeba wybierać tylko spółki z liderami i zespołem prowadzącym etyczny i odpowiedzialny biznes (11), pamiętając o tym, że takich liderów rozpoznamy tylko wtedy, kiedy sami będziemy postępowali w życiu uczciwie. Kiedy takie spółki znajdziemy, musimy skupić się na najwyższej jakości produktów i usług, aby odrzucić dewizę przeciętnego inwestora: kupię i jakoś to będzie (12). Nie będzie. Jeśli chcemy na giełdzie zarabiać musimy skupić się na najlepszych biznesach, które poradzą sobie być może nawet w najgorszych czasach. Ponadto najbezpieczniej jest inwestować w dwa rodzaje liderów (13), bo zazwyczaj nie stają się nimi przez przypadek. Unikajmy też spółek, które mają toksyczny akcjonariat i pamiętajmy o pozostałych zagrożeniach (14).
 
Wreszcie po godzinach spędzonych na selekcji zostaje nam do analizy 40 najlepszych i najciekawszych biznesów. Dla nich wyliczamy co do złotówki przybliżoną prawdziwą wartość wewnętrzną spółki (15). Następnie zamieniamy się w Detektywwwa (16), a żeby jeszcze lepiej zrozumieć na czym stoimy i ile jest wart nasz biznes. Spółkę analizujemy zmysłami (17) a następnie czytamy dokładnie sprawozdania finansowe spółek (18). Koniecznie analizujemy również konkurencję naszych TOP20, aby lepiej poznać sytuację w branży oraz siłę rywali (19). Niezmiernie ważne są też opinie i rady innych osób (20), bo pozwalają nam szerzej spojrzeć na nasze działania. Na sam koniec analizy spółek możemy, ale nie musimy, zerknąć na analizę techniczną (21) naszych firm i indeksów. Głównie z ciekawości, aby ocenić o czym może myśleć rynek.
 
No i dochodzimy do ostatniego etapu w selekcji najlepszych, najzdrowszych i najszybciej rosnących spółek. Z 1000 spółek zostaje 7 cudów świata (22). Pamiętamy o tym, aby do giełdy podchodzić z dystansem i trochę się nią bawić (23), pamiętając jednocześnie o równowadze między zabawą i zbyt poważnym podchodzeniem do sprawy. Kolejną sprawą było wybranie tylko takich biznesów z naszej siódemki, które bardzo mocno i w krótkim czasie wzrosną - szukaliśmy gdzie jest turbo? (24).
 
 

Slajd (25) - *Nigdy więcej starych błędów!

 
Selekcja nadal trwa, my wciąż nie kupiliśmy żadnej spółki do portfela, mimo iż mamy już listę super 7 spółek, a 2-4 spółki z nich powinny dynamicznie rosnąć (wzrost o ok. 10-30% w miesiąc). Ponieważ na tym etapie analizy możemy być bardzo podekscytowani, spieszący się na "uciekający pociąg", a jednocześnie nieco zmęczeni tygodniami pracy, musimy uważać na stare błędy. To jest idealny moment, aby zrobić niepotrzebne głupstwo.
 
Co więc należy uczynić?
 
Musimy wrócić na sam początek naszej selekcji, wrócić do listy naszych słabości i starych błędów (09), a następnie raz jeszcze bardzo dokładnie ją przeanalizować. To moment, aby uniknąć ponownie starych błędów giełdowych i nie ulec naszym negatywnym skłonnościom (naturalnym słabym stronom). Bez przejrzenia listy łatwo możemy popełnić błąd inwestycyjny i na marne pójdą tygodnie wytężonej pracy analitycznej.
 
Trzeba pamiętać o tym, że listę tę możemy również czytać, wykorzystywać i rozszerzać o praktykę zdobywaną na nowych instrumentach finansowych lub rynkach (a także w innych dziedzinach życia). W każdej dziedzinie kilka z błędów będzie się powtarzało, bo będą to te nasze wrodzone słabsze strony.
 
  

Podsumowując

 
Ponownie musimy przeczytać własną listę błędów i słabych stron, a następnie trzeba przeanalizować nasze 4-7 cudów świata. Mi się zdarzało, że w tym etapie selekcji wyrzucałem z listy 1-2 spółki, bo były wybrane na podstawie moich wewnętrznych słabości, chciwości i wewnętrznych pokus, a nie za pomocą faktów, rozsądku i długoterminowych perspektyw. Nie przesłyszałeś się. Tak bardzo potrafimy się sami oszukiwać, że dopiero tutaj ja sam dostrzegałem moje błędne wybory. Wcześniej naciągałem prawdę pod negatywne skłonności, nie chciałem widzieć prawdziwego oblicza spółek.

   

Pytanie:

 
Co jeśli kupimy akurat tę jedną spółkę, która znalazła się na liście 7 cudów świata, tylko z powodu ulegnięcia własnym pokusom i słabościom?
 
 
(Jeśli masz inne pytanie do tego slajdu/kursu, napisz je w komentarzach.)
 
 

PS

 
Powyżej opisywany kurs wykorzystywałem do marca 2014 r. Korzystanie z niego ma sens tylko do pojawienia się najbliższej bessy, a tej spodziewam się w każdej chwili.
 
Kiedy skończymy omawiać 33 slajd dostrzeżesz, że przedstawiona tu strategia GWARANTOWAŁA mi wybór, bez większego ryzyka, najlepszych dla mnie spółek-liderów takich, które powinny rozwijać się dynamicznie nawet podczas srogiej recesji. Mimo to, uznałem, że na tych najlepszych biznesach (często w całej Polsce i regionie Europy) nie zarobię pieniędzy, co wyjaśnię dokładnie po tym kursie w mojej nowej książce. Miej te uwagi na względzie i myśl samodzielnie czytając powyższy kurs.
 

PS"

 
Polecam poniższe szkolenia, które być może odbędą się tylko raz w Polsce:
 
 
 

Pozdrawiam i dziękuję serdecznie wszystkim aktywnym Czytelnikom bloga i FB.

  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarzLinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...