19 listopada 2014

KONIEC! Skrócony kurs "Akcje przy kawie :)" - slajd 33 z 33

Cześć,Więcej szczegółów i informacji nt. tego kursu online tutaj.
Wszystkie części kursu można zobaczyć tutaj.

Szkolenie "Akcje przy kawie :)" pokazuje, jak selekcjonować najlepsze spółki dla konkretnego inwestora przy minimalnym ryzyku. Ta strategia pozwalała mi osiągać wyniki kilkukrotnie lepsze niż benchmark (WIG). Nie uwzględnia jednak moich najnowszych odkryć inwestycyjnych, o których powiem więcej dopiero po zakończeniu tego warsztatu. 
 
 

Kurs "Akcje przy kawie :)", czyli jak dokonywałem selekcji zdrowych, mocno rosnących spółek?  

 
 
freeimages.com
 
 

Strategia w pigułce

 
Kiedy już wiemy dlaczego jesteśmy na giełdzie (01) wiemy, że inwestowanie zawiera w sobie ryzyko (02), znamy i lubimy siebie (03), odkrywamy swój wąski krąg rozumienia (04) oraz wiemy dokładnie czym jest giełda (05), wtedy możemy powoli zaczynać selekcję branż i spółek, które przyniosą nam ponadprzeciętną stopę zwrotu. Dzięki metodom "lunety" i "AB" (06) możemy dokładnie przeanalizować aktualną sytuację na świecie i przewidzieć dalszy rozwój globalnych trendów na świecie. Dodatkowo skupiając się na spółkach z "pustynnych branż" (07) możemy mocno ograniczyć niebezpieczeństwo bankructwa spółki podczas silnych recesji. Pamiętajmy też, że wszystko o czym napiszę jest jak szwedzki stół (+), z którego wybieramy tylko to, co uważamy za słuszne. Resztę można pominąć pamiętając przy tym, że pominięcie jednego slajdu może spowodować radykalne zmniejszenie skuteczności kursu. Polecam wpierw sprawdzić całość kursu, a potem go modyfikować.
 
Rozpoczęliśmy selekcję (08) spółek w odpowiednim okresie i z najświeższymi danymi finansowymi. Zanim odkryjemy super spółki i zaczną oddziaływać na nasze emocje, musimy przeczytać listę swoich słabości i błędów (09). Pomoże nam to panować nad sobą, czyli nad największym wrogiem inwestora. Aby jeszcze lepiej kontrolować emocje należy zbudować prostą tabelkę tzw. filtry emocjonalne (10). Następnie aby zminimalizować ryzyko wybrania kiepskiej spółki, trzeba wybierać tylko spółki z liderami i zespołem prowadzącym etyczny i odpowiedzialny biznes (11), pamiętając o tym, że takich liderów rozpoznamy tylko wtedy, kiedy sami będziemy postępowali w życiu uczciwie. Kiedy takie spółki znajdziemy, musimy skupić się na najwyższej jakości produktów i usług, aby odrzucić dewizę przeciętnego inwestora: kupię i jakoś to będzie (12). Nie będzie. Jeśli chcemy na giełdzie zarabiać musimy skupić się na najlepszych biznesach, które poradzą sobie być może nawet w najgorszych czasach. Ponadto najbezpieczniej jest inwestować w dwa rodzaje liderów (13), bo zazwyczaj nie stają się nimi przez przypadek. Unikajmy też spółek, które mają toksyczny akcjonariat i pamiętajmy o pozostałych zagrożeniach (14).
 
Wreszcie po godzinach spędzonych na selekcji zostaje nam do analizy 40 najlepszych i najciekawszych biznesów. Dla nich wyliczamy co do złotówki przybliżoną prawdziwą wartość wewnętrzną spółki (15). Następnie zamieniamy się w Detektywwwa (16), a żeby jeszcze lepiej zrozumieć na czym stoimy i ile jest wart nasz biznes. Spółkę analizujemy zmysłami (17) a następnie czytamy dokładnie sprawozdania finansowe spółek (18). Koniecznie analizujemy również konkurencję naszych TOP20, aby lepiej poznać sytuację w branży oraz siłę rywali (19). Niezmiernie ważne są też opinie i rady innych osób (20), bo pozwalają nam szerzej spojrzeć na nasze działania. Na sam koniec analizy spółek możemy, ale nie musimy, zerknąć na analizę techniczną (21) naszych firm i indeksów. Głównie z ciekawości, aby ocenić o czym może myśleć rynek.
 
No i dochodzimy do ostatniego etapu w selekcji najlepszych, najzdrowszych i najszybciej rosnących spółek. Z 1000 spółek zostaje 7 cudów świata (22). Pamiętamy o tym, aby do giełdy podchodzić z dystansem i trochę się nią bawić (23), pamiętając jednocześnie o równowadze między zabawą i zbyt poważnym podchodzeniem do sprawy. Kolejną sprawą było wybranie tylko takich biznesów z naszej siódemki, które bardzo mocno i w krótkim czasie wzrosną - szukaliśmy gdzie jest turbo? (24). Aby nie ulec ogromnym emocjom ponownie przygotowaliśmy się, aby nie popełnić żadnego starego błędu (25). Przemyśleliśmy również czy będziemy mieli portfel skoncentrowany czy zdywersyfikowany (26). Nadszedł czas, by zrobić sobie weekend z wizją i odpocząć (27).
 
Po przerwie i odpoczynku dla umysłu zaczynamy testować nasze akcje: celujemy i ognia! (28). Jeśli chcesz zarabiać na giełdzie duże pieniądze, musisz mieć do siebie i swoich decyzji zaufanie i inwestować jak rekin, nie jak płotka (29). Po zakupie akcji nie spoczywamy na laurach, dopóki nie mamy zrealizowanego zysku na koncie to nic nie mamy. Dlatego prowadzić musimy niekończące się zaloty (30) z naszymi spółkami. Oprócz wiedzy jak wybierać najlepsze dla nas (i na rynku) zdrowe spółki fundamentalnie, trzeba też wiedzieć jak długo trzymać akcje w portfelu? Na koniec warto wspomnieć jeszcze o tym, że o zwycięstwie na rynku decyduje gorliwość i praktyka (32) oraz to, że...
 
 

Slajd (33) - Dając otrzymujemy! Radość, wolność i skarby :)

 
Udało się. Doszliśmy do końca kursu. Został ostatni slajd, bardzo ważny.
 
Otóż uważam, o czym pisałem już w moim pierwszym ebooku, że każdy inwestor giełdowy (jak też każdy inny człowiek) warto, aby z własnego wyboru i w wolności decyzji mądrze dzielił się swoimi zyskami kapitałowymi z bliźnimi. Żeby hojnie, z radością wspierał i pomagał potrzebującym podnosić się z problemów, jak to np. robi Szlachetna Paczka xStryczka. Chodzi o to, że dając coś od siebie zmieniamy świat na lepsze.
 
Dlatego zachęcam do dawania siebie na każdy możliwy sposób, na ile w danym momencie nas stać. Zachęcam również bezpośrednio do wspierania innych finansowo z części zysków, bo dzisiaj inwestorzy giełdowi są mocno uprzywilejowani względem reszty ludzi. Dodruk pieniądza jeszcze co jakiś czas tworzy silne fale wzrostowe, z których zwykły zjadacz chleba nie korzysta. Czytelnicy kursu "Akcje przy kawie :)" już wiedzą jak te trendy wykorzystać, jak wybrać najzdrowsze spółki giełdowe i jak tworzyć bezpieczną strategię inwestycyjną.
 
  

Podsumowując

 
Pierwszym wyznacznikiem tego czy jesteśmy ludźmi sukcesu, nie jest jak się powszechnie uważa to ile mamy kasy na koncie, tylko to ile potrafimy dawać (miłości) innym ludziom.
 
Zauważ też, że większość milionerów i miliarderów wspiera organizacje charytatywne. Czasem może uważamy, że powinni dawać więcej, jednak to już jest kwestia osobista, każdego z nas. Jeśli uważamy, że ktoś kto ma majątek wyceniany na 100 milionów złotych nie powinien dawać rocznie na pomoc np. tylko 100 000 zł (0,01% całego majątku), to pomyślmy jaki procent my dajemy teraz na wspieranie potrzebujących. Nasze dochody (pensje, premie, bonusy itp.) + cały majątek (oszczędności, śr. trwałe, pieniądze zainwestowane itp.) = 100%. Oczywiście zawsze mamy prawo do setek wymówek, aby oszukać swoje sumienie ;)
 
I to tyle. Dziękuję Ci za uczestnictwo w kursie. Dziękuję serdecznie osobom, które nie pozwalają sobie być biernymi w życiu, także jako Czytelnicy blogów. Jeśli masz dodatkowe pytania co do kursu, to pisz do mnie na mail lub w komentarzach. 
 
 

PS

 
Powyżej opisywany kurs wykorzystywałem do marca 2014 r. Korzystanie z niego ma sens tylko do pojawienia się najbliższej bessy, a tej spodziewam się w każdej chwili.
 
Kiedy skończymy omawiać 33 slajd dostrzeżesz, że przedstawiona tu strategia GWARANTOWAŁA mi wybór, bez większego ryzyka, najlepszych dla mnie spółek-liderów takich, które powinny rozwijać się dynamicznie nawet podczas srogiej recesji. Mimo to, uznałem, że na tych najlepszych biznesach (często w całej Polsce i regionie Europy) nie zarobię pieniędzy, co wyjaśnię dokładnie po tym kursie w mojej nowej książce. Miej te uwagi na względzie i myśl samodzielnie czytając powyższy kurs.
 
 

PS"

 
Polecam Ci przejrzeć poniższe szkolenia, które być może odbędą się tylko raz w Polsce:
 
 
 

Dziękuję Ci za obecność, aktywność i pozdrawiam serdecznie.

6 komentarzy:

 1. Bartek , kiedy pojawi się Twoja książka i jaka jest orientacyjna cena?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziś napisałem podsumowanie kursu i info o książce. Ceny nie podaję jeszcze, bo nie wiem jeszcze jaki będzie koszt wydruku i dystrybucji egz.

   Pozdrawiam serdecznie

   Usuń
 2. Drogi Bartku, serdeczenie dziekuje Ci za ta esenscje Twojej wiedzy i doswiadczen.
  W weekend przesledze wszystkie wpisy.
  Pozdrawiam

  Czytelnik od poczatku powstania bloga

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również dziękuję za Twoją obecność i dobre słowo :)

   Życzę Ci owocnej lektury i dzięki za to, że poświęciłeś na bloga swój czas.

   Pozdrawiam serdecznie

   Usuń
 3. Bardzo pozytywna treść! Dzięki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki również za dobre słowo, pozdrawiam Cię serdecznie.

   UsuńLinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...