29 października 2014

Skrócony kurs "Akcje przy kawie :)" - slajd 22 z 33 "7 cudów świata"

Cześć,


Więcej szczegółów i informacji nt. tego kursu online tutaj.
Wszystkie części kursu można zobaczyć tutaj.


Szkolenie "Akcje przy kawie :)" pokazuje, jak selekcjonować najlepsze spółki dla konkretnego inwestora przy minimalnym ryzyku. Ta strategia pozwalała mi osiągać wyniki kilkukrotnie lepsze niż benchmark (WIG). Nie uwzględnia jednak moich najnowszych odkryć inwestycyjnych, o których powiem więcej dopiero po zakończeniu tego warsztatu. 
 
 

Kurs "Akcje przy kawie :)", czyli jak dokonywałem selekcji zdrowych, mocno rosnących spółek? 

 
 
freeimages.com
 

Strategia w pigułce

 
Kiedy już wiemy dlaczego jesteśmy na giełdzie (01) wiemy, że inwestowanie zawiera w sobie ryzyko (02), znamy i lubimy siebie (03), odkrywamy swój wąski krąg rozumienia (04) oraz wiemy dokładnie czym jest giełda (05), wtedy możemy powoli zaczynać selekcję branż i spółek, które przyniosą nam ponadprzeciętną stopę zwrotu. Dzięki metodom "lunety" i "AB" (06) możemy dokładnie przeanalizować aktualną sytuację na świecie i przewidzieć dalszy rozwój globalnych trendów na świecie. Dodatkowo skupiając się na spółkach z "pustynnych branż" (07) możemy mocno ograniczyć niebezpieczeństwo bankructwa spółki podczas silnych recesji. Pamiętajmy też, że wszystko o czym napiszę jest jak szwedzki stół (+), z którego wybieramy tylko to, co uważamy za słuszne. Resztę można pominąć pamiętając przy tym, że pominięcie jednego slajdu może spowodować radykalne zmniejszenie skuteczności kursu. Polecam wpierw sprawdzić całość kursu, a potem go modyfikować.
 
Rozpoczęliśmy selekcję (08) spółek w odpowiednim okresie i z najświeższymi danymi finansowymi. Zanim odkryjemy super spółki i zaczną oddziaływać na nasze emocje, musimy przeczytać listę swoich słabości i błędów (09). Pomoże nam to panować nad sobą, czyli nad największym wrogiem inwestora. Aby jeszcze lepiej kontrolować emocje należy zbudować prostą tabelkę tzw. filtry emocjonalne (10). Następnie aby zminimalizować ryzyko wybrania kiepskiej spółki, trzeba wybierać tylko spółki z liderami i zespołem prowadzącym etyczny i odpowiedzialny biznes (11), pamiętając o tym, że takich liderów rozpoznamy tylko wtedy, kiedy sami będziemy postępowali w życiu uczciwie. Kiedy takie spółki znajdziemy, musimy skupić się na najwyższej jakości produktów i usług, aby odrzucić dewizę przeciętnego inwestora: kupię i jakoś to będzie (12). Nie będzie. Jeśli chcemy na giełdzie zarabiać musimy skupić się na najlepszych biznesach, które poradzą sobie być może nawet w najgorszych czasach. Ponadto najbezpieczniej jest inwestować w dwa rodzaje liderów (13), bo zazwyczaj nie stają się nimi przez przypadek. Unikajmy też spółek, które mają toksyczny akcjonariat i pamiętajmy o pozostałych zagrożeniach (14).
 
Wreszcie po godzinach spędzonych na selekcji zostaje nam do analizy 40 najlepszych i najciekawszych biznesów. Dla nich wyliczamy co do złotówki przybliżoną prawdziwą wartość wewnętrzną spółki (15). Następnie zamieniamy się w Detektywwwa (16), a żeby jeszcze lepiej zrozumieć na czym stoimy i ile jest wart nasz biznes. Spółkę analizujemy zmysłami (17) a następnie czytamy dokładnie sprawozdania finansowe spółek (18). Koniecznie analizujemy również konkurencję naszych TOP20, aby lepiej poznać sytuację w branży oraz siłę rywali (19). Niezmiernie ważne są też opinie i rady innych osób (20), bo pozwalają nam szerzej spojrzeć na nasze działania. Na sam koniec analizy spółek możemy, ale nie musimy, zerknąć na analizę techniczną (21) naszych firm i indeksów. Głównie z ciekawości, aby ocenić o czym może myśleć rynek.
 
 

Slajd (22) - 7 cudów świata

 
No i jest! Wreszcie po paru tygodniach analiz, po ciężkiej pracy nad wyselekcjonowaniem najlepszych dla nas spółek, powinniśmy mieć wybrane 7 cudów świata - spółek, które pasują idealnie do nas i nie ma od nich lepszych na rynku w tym konkretnym czasie. To spółki, które świetnie rozumiesz, potrafisz dobrze przewidzieć ich przyszłość, dostrzegasz ich prawdziwą wartość i może nawet samemu korzystasz z ich usług lub produktów. To spółki, które lubisz, które mają świetnych liderów i zespół pracowników (niczym zespół NBA).
 
To spółki działające etycznie, produkujące najwyższej klasy towary i usługi, najczęściej liderzy lub wiceliderzy, których konkurencja nigdy pewnie nie przegoni. To biznesy, które są mocno niedowartościowane, o czym przekonałeś się robiąc wyliczenia wartości wewnętrznej i czytając sprawozdania finansowe spółek. To też te przedsiębiorstwa, które przeszły większość filtrów emocjonalnych, które sam tworzyłeś. To biznesy, które mogą mieć świetną przyszłość prawdopodobnie nawet wtedy, kiedy przyjdzie najbliższy kryzys.
 
Jak widzisz, selekcja spółek jest banalnie prosta. Cały problem tkwi w tym, by podjąć się ciężkiej pracy, w odpowiedniej kolejności. Ważne jest również to, by nauczyć się czytać sprawozdania finansowe, tak aby wiedzieć, czy np. wykazany zysk w spółce jest sztuczny, czy prawdziwy. W mojej strategii ważne jest również to, aby kupować spółki, które są "na fali", tj. takie, które od 1-2 lat ciągle się rozwijają i osiągają coraz lepsze wyniki finansowe. Jeśli jakiś biznes nie rośnie dynamicznie i równomiernie to eliminuję go, bo staje się mało przewidywalny i nie wzbudza we mnie zaufania.
 
Nasze 7 spółek to te, które są najlepsze z 1000 wszystkich, jakie analizowaliśmy z GPW i NewConnect. Następne slajdy nie będą pokazywały już jak wybierać najlepsze biznesy. Teraz zajmiemy się złotymi zasadami zarządzania portfelem akcji. Te zasady w połączeniu z przedstawioną Ci selekcją spółek, pozwalały mi kilkukrotnie bić rynek i fundusze inwestycyjne pod względem stopy zwrotu (przez ok. 3,5 roku prowadzenia akcyjnego portfela online) .
 
Te zasady wciąż będą działały, aż przyjdzie nowa bessa. Wtedy rozpocznie się wg mnie pewna era giełdowa, która nie pozwoli inwestorom w tak prosty sposób jak to przedstawiłem, wybierać zwycięzców i zarabiać. Część starych praw przestanie działać już na zawsze. Mimo wszystko cała powyższa strategia jest warta przemyślenia. Gdy poświęcisz chwilę, aby ją przeanalizować pod względem skuteczności i bezpieczeństwa odkryjesz, że praktycznie nie mogłem wybierać spółek, które miałyby prawo spadać. I dlatego mój portfel rósł znacznie lepiej niż cały rynek. Wybierałem topowe spółki, a nie przeciętne. Przeciętny inwestor natomiast, robi analizy od niechcenia, powierzchownie, przez to wybiera przeciętne spółki i osiąga słabe wyniki. Sukces nie zależy od super inteligencji (ja takiej nie mam), a głównie od ilości włożonej pracy i jej dobrej organizacji (teraz już wiesz jak).
 
  

Podsumowując

 
Wyselekcjonowaliśmy 7 najlepszych spółek dla konkretnego inwestora. Zrobiliśmy to na podstawie najświeższych danych finansowych. Po tej naszej ciężkiej pracy (mi to zajmowało 3-4 tyg.), nie powinno być na giełdzie lepszych dla nas spółek. Te siedem firm powinno od początku rozpoczęcia naszej analizy non-stop potwierdzać nasze przypuszczenia co do ich jakości. Np. kurs powinien zachowywać się przez cały czas pozytywnie = powinien urosnąć.
 
Oprócz tych 7 skarbów pod ręką mamy kolejne 7-8 spółek bezpieczeństwa, które wcześniej odrzuciliśmy, ale wciąż obserwujemy. Kontrolujemy i sprawdzamy, czy nie popełniliśmy błędu. Zaczynamy się czaić i obserwować nasze najlepsze biznesy niczym przyczajony tygrys polujący na zdobycz. 7 firm to wciąż za dużo, selekcja wciąż trwa, nie wszystkie spółki spełnią nasze oczekiwania (chyba, że trwa gorączka hossy).

Na kolejnych slajdach powiem Ci dodatkowo, jak jeszcze mocniej ograniczać ryzyko. Powiem Ci jak zrobić, by ryzyko zmniejszyć do zera. Pokażę Ci na co jeszcze zwracać uwagę. Wiele ze slajdów opisanych do tej pory przedstawia zasady stosowane przez Warrena Buffetta, to dlatego strategia tak dobrze działała. Czy jednak Buffett i jego zasady okażą się skuteczne w kolejnych dekadach? Już niedługo w mojej nowej książce wytłumaczę Ci, co odkryłem, co myślę na ten temat i jak wg mnie, trzeba będzie inwestować w najbliższych latach.

Na kolejnych slajdach pokażę Ci też jak odrzucić super spółki, które wolno rosną, od super spółek, które super rosną i biją benchmark.

 

Pytania:

 
Skąd wiesz, że spółki które masz w portfelu są aktualnie najlepsze do inwestycji dla Ciebie, spośród wszystkich spółek notowanych na giełdzie?
Czy powyżej opisana strategia pozwalała mi na selekcję i wybór najlepszych dla mnie i najzdrowszych  biznesów?
 
 

PS

 
Powyżej opisywany kurs wykorzystywałem do marca 2014 r. Korzystanie z niego ma sens tylko do pojawienia się najbliższej bessy, a tej spodziewam się w każdej chwili.
 
Kiedy skończymy omawiać 33 slajd dostrzeżesz, że przedstawiona tu strategia GWARANTOWAŁA mi wybór, bez większego ryzyka, najlepszych dla mnie spółek-liderów takich, które powinny rozwijać się dynamicznie nawet podczas srogiej recesji. Mimo to, uznałem, że na tych najlepszych biznesach (często w całej Polsce i regionie Europy) nie zarobię pieniędzy, co wyjaśnię dokładnie po tym kursie w mojej nowej książce. Miej te uwagi na względzie i myśl samodzielnie czytając powyższy kurs.
 
 

Pozdrawiam i podaj dalej, dzięki.

  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarzLinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...