27 października 2014

Skrócony kurs "Akcje przy kawie :)" - slajd 21 z 33 "Czy używać kresek?"

Cześć,

Więcej szczegółów i informacji nt. tego kursu online tutaj.
Wszystkie części kursu można zobaczyć tutaj.


Szkolenie "Akcje przy kawie :)" pokazuje, jak selekcjonować najlepsze spółki dla konkretnego inwestora przy minimalnym ryzyku. Ta strategia pozwalała mi osiągać wyniki kilkukrotnie lepsze niż benchmark (WIG). Nie uwzględnia jednak moich najnowszych odkryć inwestycyjnych, o których powiem więcej dopiero po zakończeniu tego warsztatu. 
 
 

Kurs "Akcje przy kawie :)", czyli jak dokonywałem selekcji zdrowych, mocno rosnących spółek? 

 
 
freeimages.com
 
 


Strategia w pigułce

 
Kiedy już wiemy dlaczego jesteśmy na giełdzie (01) wiemy, że inwestowanie zawiera w sobie ryzyko (02), znamy i lubimy siebie (03), odkrywamy swój wąski krąg rozumienia (04) oraz wiemy dokładnie czym jest giełda (05), wtedy możemy powoli zaczynać selekcję branż i spółek, które przyniosą nam ponadprzeciętną stopę zwrotu. Dzięki metodom "lunety" i "AB" (06) możemy dokładnie przeanalizować aktualną sytuację na świecie i przewidzieć dalszy rozwój globalnych trendów na świecie. Dodatkowo skupiając się na spółkach z "pustynnych branż" (07) możemy mocno ograniczyć niebezpieczeństwo bankructwa spółki podczas silnych recesji. Pamiętajmy też, że wszystko o czym napiszę jest jak szwedzki stół (+), z którego wybieramy tylko to, co uważamy za słuszne. Resztę można pominąć pamiętając przy tym, że pominięcie jednego slajdu może spowodować radykalne zmniejszenie skuteczności kursu. Polecam wpierw sprawdzić całość kursu, a potem go modyfikować.
 
Rozpoczęliśmy selekcję (08) spółek w odpowiednim okresie i z najświeższymi danymi finansowymi. Zanim odkryjemy super spółki i zaczną oddziaływać na nasze emocje, musimy przeczytać listę swoich słabości i błędów (09). Pomoże nam to panować nad sobą, czyli nad największym wrogiem inwestora. Aby jeszcze lepiej kontrolować emocje należy zbudować prostą tabelkę tzw. filtry emocjonalne (10). Następnie aby zminimalizować ryzyko wybrania kiepskiej spółki, trzeba wybierać tylko spółki z liderami i zespołem prowadzącym etyczny i odpowiedzialny biznes (11), pamiętając o tym, że takich liderów rozpoznamy tylko wtedy, kiedy sami będziemy postępowali w życiu uczciwie. Kiedy takie spółki znajdziemy, musimy skupić się na najwyższej jakości produktów i usług, aby odrzucić dewizę przeciętnego inwestora: kupię i jakoś to będzie (12). Nie będzie. Jeśli chcemy na giełdzie zarabiać musimy skupić się na najlepszych biznesach, które poradzą sobie być może nawet w najgorszych czasach. Ponadto najbezpieczniej jest inwestować w dwa rodzaje liderów (13), bo zazwyczaj nie stają się nimi przez przypadek. Unikajmy też spółek, które mają toksyczny akcjonariat i pamiętajmy o pozostałych zagrożeniach (14).
 
Wreszcie po godzinach spędzonych na selekcji zostaje nam do analizy 40 najlepszych i najciekawszych biznesów. Dla nich wyliczamy co do złotówki przybliżoną prawdziwą wartość wewnętrzną spółki (15). Następnie zamieniamy się w Detektywwwa (16), a żeby jeszcze lepiej zrozumieć na czym stoimy i ile jest wart nasz biznes. Spółkę analizujemy zmysłami (17) a następnie czytamy dokładnie sprawozdania finansowe spółek (18). Koniecznie analizujemy również konkurencję naszych TOP20, aby lepiej poznać sytuację w branży oraz siłę rywali (19). Niezmiernie ważne są też opinie i rady innych osób (20), bo pozwalają nam szerzej spojrzeć na nasze działania.
 
 

Slajd (21) - Czy używać kresek?

 
Kreski to określenie na analizę techniczną spółek. Czy po takim wstępie i analizie wciąż jest nam do czegoś potrzebna? Nie jest, ale dla formalności także i tę metodę warto użyć. Warto zobaczyć o czym myśli większość inwestorów na giełdzie, jakie dostrzega formacje i co może przewidywać. Znajomość analizy technicznej pozwala nam szybko zorientować się, co się działo z notowaniami spółki w ostatnich latach oraz co się dzieje w ostatnich miesiącach. Możemy rozpoznać aktualne średnioterminowe trendy i dominujący trend długoterminowy.

Na co zwracam uwagę w analizie technicznej? Pisałem o tym w moim pierwszym e-booku "Bóg, pieniądze i giełda!", który polecam przejrzeć (napisz do mnie mail, e-book jest za free). Nic w tej kwestii się nie zmieniło. Kreski uważam tylko za dodatek do inwestowania i uważam, że powinny jedynie potwierdzić moje przypuszczenia co do najbliższej przyszłości. Powinny być zbieżne z wcześniej zrobioną analizą fundamentalną.

  

Podsumowując

 
Analiza techniczna jest zbyteczna w inwestowaniu na giełdzie w opisywanej tu strategii. Jednak dla lepszego rozeznania i z ciekawości, warto spojrzeć również na wykres. W razie widocznych na nim dziwnych spadków lub wzrostów kursu, polecam sprawdzić co było ich przyczyną. To może nam wiele powiedzieć o firmie. Ważną korzyścią znajomości AT jest możliwość dostrzegania o czym myśli większość inwestorów na rynku (szczególnie indywidualnych). To pomaga przewidywać ich możliwe reakcje w przyszłości.
 
Co do skuteczności korzystania z tej metody, to mogę powiedzieć, że bywa skuteczna, ale bez znajomości przyczyn ruchów cen, inwestujemy bardziej na chybił trafił, bez rozumienia co i dlaczego robimy. Rezygnujemy w ten sposób z możliwości korzystania z naszego superkomputera, czyli mózgu. Oczywiście najbogatszy inwestor świata nie korzysta z AT, choć w młodości ponoć się przez chwilę nimi zajmował.

 

Pytania:

 
Dlaczego korzystasz z analizy technicznej?
Czy formacje na wykresach sprawdzają się, czy zachowują na opak?

Jeśli uważasz, że AT jest najlepsza i ciągle świetnie działa, opisz w komentarzu wykres jakiejś spółki i powiedz, co się z nią stanie w ciągu najbliższych 6 m-cy :) Sprawdzimy.
 
 

PS

 
Powyżej opisywany kurs wykorzystywałem do marca 2014 r. Korzystanie z niego ma sens tylko do pojawienia się najbliższej bessy, a tej spodziewałem się już od połowy marca 2014 r.
 
Kiedy skończymy omawiać 33 slajd dostrzeżesz, że przedstawiona tu strategia GWARANTOWAŁA mi wybór, bez większego ryzyka, najlepszych dla mnie spółek-liderów takich, które powinny rozwijać się dynamicznie nawet podczas srogiej recesji. Mimo to, uznałem, że na tych najlepszych biznesach (często w całej Polsce i regionie Europy) nie zarobię pieniędzy, co wyjaśnię dokładnie po tym kursie w mojej nowej książce. Miej te uwagi na względzie i myśl samodzielnie czytając powyższy kurs.
 
 

Pozdrawiam

  

2 komentarze:LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...