22 października 2014

Skrócony kurs "Akcje przy kawie :)" - slajd 20 z 33 "Rady od innych = $$$"

Cześć,


Więcej szczegółów i informacji nt. tego kursu online tutaj.
Wszystkie części kursu można zobaczyć tutaj.


Szkolenie "Akcje przy kawie :)" pokazuje, jak selekcjonować najlepsze spółki dla konkretnego inwestora przy minimalnym ryzyku. Nie uwzględnia jednak moich najnowszych odkryć inwestycyjnych, o których powiem więcej dopiero po zakończeniu tego warsztatu. 
 
 

Kurs "Akcje przy kawie :)", czyli jak dokonywałem selekcji zdrowych, mocno rosnących spółek? 

 

 
freeimages.com
 


Strategia w pigułce

 
Kiedy już wiemy dlaczego jesteśmy na giełdzie (01) wiemy, że inwestowanie zawiera w sobie ryzyko (02), znamy i lubimy siebie (03), odkrywamy swój wąski krąg rozumienia (04) oraz wiemy dokładnie czym jest giełda (05), wtedy możemy powoli zaczynać selekcję branż i spółek, które przyniosą nam ponadprzeciętną stopę zwrotu. Dzięki metodom "lunety" i "AB" (06) możemy dokładnie przeanalizować aktualną sytuację na świecie i przewidzieć dalszy rozwój globalnych trendów na świecie. Dodatkowo skupiając się na spółkach z "pustynnych branż" (07) możemy mocno ograniczyć niebezpieczeństwo bankructwa spółki podczas silnych recesji. Pamiętajmy też, że wszystko o czym napiszę jest jak szwedzki stół (+), z którego wybieramy tylko to, co uważamy za słuszne. Resztę można pominąć pamiętając przy tym, że pominięcie jednego slajdu może spowodować radykalne zmniejszenie skuteczności kursu. Polecam wpierw sprawdzić całość kursu, a potem go modyfikować.
 
Rozpoczęliśmy selekcję (08) spółek w odpowiednim okresie i z najświeższymi danymi finansowymi. Zanim odkryjemy super spółki i zaczną oddziaływać na nasze emocje, musimy przeczytać listę swoich słabości i błędów (09). Pomoże nam to panować nad sobą, czyli nad największym wrogiem inwestora. Aby jeszcze lepiej kontrolować emocje należy zbudować prostą tabelkę tzw. filtry emocjonalne (10). Następnie aby zminimalizować ryzyko wybrania kiepskiej spółki, trzeba wybierać tylko spółki z liderami i zespołem prowadzącym etyczny i odpowiedzialny biznes (11), pamiętając o tym, że takich liderów rozpoznamy tylko wtedy, kiedy sami będziemy postępowali w życiu uczciwie. Kiedy takie spółki znajdziemy, musimy skupić się na najwyższej jakości produktów i usług, aby odrzucić dewizę przeciętnego inwestora: kupię i jakoś to będzie (12). Nie będzie. Jeśli chcemy na giełdzie zarabiać musimy skupić się na najlepszych biznesach, które poradzą sobie być może nawet w najgorszych czasach. Ponadto najbezpieczniej jest inwestować w dwa rodzaje liderów (13), bo zazwyczaj nie stają się nimi przez przypadek. Unikajmy też spółek, które mają toksyczny akcjonariat i pamiętajmy o pozostałych zagrożeniach (14).
 
Wreszcie po godzinach spędzonych na selekcji zostaje nam do analizy 40 najlepszych i najciekawszych biznesów. Dla nich wyliczamy co do złotówki przybliżoną prawdziwą wartość wewnętrzną spółki (15). Następnie zamieniamy się w Detektywwwa (16), a żeby jeszcze lepiej zrozumieć na czym stoimy i ile jest wart nasz biznes. Spółkę analizujemy zmysłami (17) a następnie czytamy dokładnie sprawozdania finansowe spółek (18). Koniecznie analizujemy również konkurencję naszych TOP20, aby lepiej poznać sytuację w branży oraz siłę rywali (19).
 
 

Slajd (20) - Rady od innych = $$$

 
Brawo! Zaszliśmy już w analizie spółek bardzo daleko. Zaczynaliśmy od 1000 firm, by teraz analizować już tylko najlepsze 10-15. Nadszedł moment, by zrobić jedną z najważniejszych rzeczy w inwestowaniu i podejmowaniu życiowych wyborów. Nadszedł moment by poprosić innych o pomoc i radę, pokornie przyznając, że samemu zawsze można się mylić. Pytając innych o opinię na temat danej spółki, zyskujemy potężną dawkę wiedzy. Często osoby, które pytałem o jakąś spółkę opowiadały mi różne historie z nią związane, nierzadko negatywne. Mogłem też dowiedzieć się co sądzą o produktach danej spółki, albo co w ogóle myślą o spółce. Im więcej punktów widzenia i informacji z pierwszej ręki tym lepiej. Warto pytać, warto się radzić, bo przełoży się to na nasze wyniki.
 
Najlepiej mieć paru znajomych, którzy interesują się inwestowaniem i mają różne podejścia do giełdy. Im bardziej różni jesteśmy, tym lepsze i pełniejsze osądy. Jednak nie trzeba się ograniczać w opiniach tylko do specjalistów. Warto pytać o opinie nt. spółek i produktów osoby w domu, znajomych, sąsiada - oni także mogli korzystać lub słyszeli o którejś spółce. Mogą np. powiedzieć coś o obsłudze klienta, o jakości usług, o tym co o niej słyszeli. Gdyby i to było za mało, warto wejść na fora giełdowe i poczytać wpisy interneutów albo poszukać w sieci opinii o spółce. Szczególnie cenne są wypowiedzi pracowników lub byłych pracowników.
 
To bardzo ważny etap. Bez radzenia się innych najczęściej nie zauważa się pewnych rzeczy, które w długim terminie mogą być bardzo ważne dla inwestora. Łatwiej jest także popełnić błąd i stracić na inwestycji. Nie raz porzuciłem zainteresowanie spółką, tylko dlatego, że w tym etapie zapytałem kilka osób o kilka słów na jej temat. Szczególnie jest to ważne w przypadku, kiedy już chcemy kupować jakiś biznes, jesteśmy rozentuzjazmowani wiadomościami o przedsiębiorstwie i nie chcemy czekać. Jednak mądrość i rozwaga wymagają od nas zapanowania nad swoimi emocjami i spytania o radę innych. Odnosi się to i do giełdy i do różnych sytuacji w życiu. Polecam.
 
  

Podsumowując

 
Radźmy się różnych osób, szczególnie tych których uważamy za mądrych i którzy osiągnęli sukces w dziedzinie, która nas interesuje. Zauważ też, że radzenie się innych znowu obniża ryzyko inwestycyjne. Po 20 slajdzie to ryzyko jest już praktycznie minimalne, a to jeszcze nie koniec. Będziemy dalej je zmniejszali tak, aby ograniczyć możliwość straty praktycznie do zera. Sam zobaczysz.

 

Pytanie:

 
Kogo możesz pytać o radę w sprawie spółek, które chesz kupić?
 
 

PS

 
Powyżej opisywany kurs wykorzystywałem do marca 2014 r. Korzystanie z niego ma sens tylko do pojawienia się najbliższej bessy, a tej spodziewałem się już od połowy marca 2014 r.
 
Kiedy skończymy omawiać 33 slajd dostrzeżesz, że przedstawiona tu strategia GWARANTOWAŁA mi wybór, bez większego ryzyka, najlepszych dla mnie spółek-liderów takich, które powinny rozwijać się dynamicznie nawet podczas srogiej recesji. Mimo to, uznałem, że na tych najlepszych biznesach (często w całej Polsce i regionie Europy) nie zarobię pieniędzy, co wyjaśnię dokładnie po tym kursie w mojej nowej książce. Miej te uwagi na względzie i myśl samodzielnie czytając powyższy kurs.
 
 

Pozdrawiam

  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarzLinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...