20 października 2014

Skrócony kurs "Akcje przy kawie :)" - slajd 18 z 33 "TOP20 - Sprawozdania czyli język wolności"

Cześć,


Więcej szczegółów i informacji nt. tego kursu online tutaj.
Wszystkie części kursu można zobaczyć tutaj.


Szkolenie "Akcje przy kawie :)" pokazuje, jak selekcjonować najlepsze spółki dla konkretnego inwestora przy minimalnym ryzyku. Nie uwzględnia jednak moich najnowszych odkryć inwestycyjnych, o których powiem więcej dopiero po zakończeniu tego warsztatu. 
 
 

Kurs "Akcje przy kawie :)", czyli jak dokonywałem selekcji zdrowych, mocno rosnących spółek?    

 

freeimages.com

 


Strategia w pigułce

 
Kiedy już wiemy dlaczego jesteśmy na giełdzie (01) wiemy, że inwestowanie zawiera w sobie ryzyko (02), znamy i lubimy siebie (03), odkrywamy swój wąski krąg rozumienia (04) oraz wiemy dokładnie czym jest giełda (05), wtedy możemy powoli zaczynać selekcję branż i spółek, które przyniosą nam ponadprzeciętną stopę zwrotu. Dzięki metodom "lunety" i "AB" (06) możemy dokładnie przeanalizować aktualną sytuację na świecie i przewidzieć dalszy rozwój globalnych trendów na świecie. Dodatkowo skupiając się na spółkach z "pustynnych branż" (07) możemy mocno ograniczyć niebezpieczeństwo bankructwa spółki podczas silnych recesji. Pamiętajmy też, że wszystko o czym napiszę jest jak szwedzki stół (+), z którego wybieramy tylko to, co uważamy za słuszne. Resztę można pominąć pamiętając przy tym, że pominięcie jednego slajdu może spowodować radykalne zmniejszenie skuteczności kursu. Polecam wpierw sprawdzić całość kursu, a potem go modyfikować.
 
Rozpoczęliśmy selekcję (08) spółek w odpowiednim okresie i z najświeższymi danymi finansowymi. Zanim odkryjemy super spółki i zaczną oddziaływać na nasze emocje, musimy przeczytać listę swoich słabości i błędów (09). Pomoże nam to panować nad sobą, czyli nad największym wrogiem inwestora. Aby jeszcze lepiej kontrolować emocje należy zbudować prostą tabelkę tzw. filtry emocjonalne (10). Następnie aby zminimalizować ryzyko wybrania kiepskiej spółki, trzeba wybierać tylko spółki z liderami i zespołem prowadzącym etyczny i odpowiedzialny biznes (11), pamiętając o tym, że takich liderów rozpoznamy tylko wtedy, kiedy sami będziemy postępowali w życiu uczciwie. Kiedy takie spółki znajdziemy, musimy skupić się na najwyższej jakości produktów i usług, aby odrzucić dewizę przeciętnego inwestora: kupię i jakoś to będzie (12). Nie będzie. Jeśli chcemy na giełdzie zarabiać musimy skupić się na najlepszych biznesach, które poradzą sobie być może nawet w najgorszych czasach. Ponadto najbezpieczniej jest inwestować w dwa rodzaje liderów (13), bo zazwyczaj nie stają się nimi przez przypadek. Unikajmy też spółek, które mają toksyczny akcjonariat i pamiętajmy o pozostałych zagrożeniach (14).
 
Wreszcie po godzinach spędzonych na selekcji zostaje nam do analizy 40 najlepszych i najciekawszych biznesów. Dla nich wyliczamy co do złotówki przybliżoną prawdziwą wartość wewnętrzną spółki (15). Następnie zamieniamy się w Detektywwwa (16), a żeby jeszcze lepiej zrozumieć na czym stoimy i ile jest wart nasz biznes ,spółkę analizujemy zmysłami (17).
 
 

Slajd (18) - TOP20 - Sprawozdania czyli język wolności

 
Na tym etapie powinno nam zostać 20 najlepszych biznesów w Polsce, które najlepiej odpowiadają naszym indywidualnym kompetencjom, są najlepiej prowadzone i zarządzane. Powinny spełniać kryteria selekcji z poprzednich kilkunastu etapów filtrowania. Są to biznesy, które wzbudzają w nas zachwyt pod prawie każdym względem. Wciąż jednak nie możemy rozpoczynać zakupów, bo nie wiemy jak dokładnie wygląda sytuacja finansowa tych spółek - samo wyliczenie wartości wewnętrznej to jeszcze za mało.
 
Analiza sprawozdań finansowych to ważna umiejętność, którą najlepiej nazwać znajomością "języka wolności". To właśnie z tej metody korzysta głównie Warren Buffett - po prostu czyta po kilka godzin dziennie raporty spółek. O analizie sprawozdań finansowych i analizie fundamentalnej mówiłem już nie raz na łamach tego bloga, mojego poprzedniego ebooka i na szkoleniach "Akcje przy kawie :)". Uczestnicy szkoleń otrzymali dodatkowo ode mnie specjalny plik-bonus z wyodrębnionymi głównymi zasadami czytania sprawozdań. Trochę na ten temat jest też tutaj
 
Jeśli miałbym Ci polecić dobrą książkę na temat analizy sprawozdań finansowych to na pewno polecam "Inteligentny inwestor" Benjamina Grahama i książki opisujące inwestowanie na sposób Warrena Buffetta (jest w nich sporo podstawowych informacji). Jest też cała masa literatury na ten temat, także odnoszącej się bezpośrednio do rynku polskiego. Jedną z ciekawszych książek jakie jakiś czas temu znalazłem na ten temat jest pozycja: "Krótka sprzedaż - jak czerpać zyski z niepowodzeń spółek" - Kathryn F. Staley. Polecam Ci ją, bo autorka opisuje subtelne znaki ostrzegawcze, jakie pojawiają się w spółkach, które zaczynają mieć kłopoty z biznesem. Jest to więc bardzo ciekawe spojrzenie, które pozwala Ci przed innymi inwestorami dostrzegać niepokojące sygnały. Być może dzięki temu ochronisz swój kapitał.

  

Podsumowując

 
Umiejętność prawidłowego czytania sprawozdań finansowych oraz wysnuwania poprawnych wniosków z uzyskanych informacji, to najważniejsze umiejętności dobrego inwestora. Bez posiadania tej wiedzy i umiejętności, inwestowanie na giełdzie jest czystym kasynem.
 
Ten slajd opisuje moment, kiedy czytamy najnowsze skonsolidowane roczne sprawozdania finansowe wszystkich TOP20 spółek, a w razie potrzeby sięgamy po sprawozdania z poprzednich lat + po sprawozdania jednostkowe. Wypisujemy sobie najważniejsze spostrzeżenia do tabelki w Excelu. Raporty czytamy od A do Z, aby nic nam nie umknęło i abyśmy z każdym sprawozdaniem coraz lepiej je rozumieli. Jest to etap obowiązkowy, czasochłonny i odsiewający dobrych inwestorów od reszty. Sam wybierz, którym chcesz być.

 

Pytanie:

 
Dlaczego sprawozdania finansowe są tak ważne?
 
 

PS

 
Powyżej opisywany kurs wykorzystywałem do marca 2014 r. Korzystanie z niego ma sens tylko do pojawienia się najbliższej bessy, a tej spodziewałem się już od połowy marca 2014 r.
 
Kiedy skończymy omawiać 33 slajd dostrzeżesz, że przedstawiona tu strategia GWARANTOWAŁA mi wybór, bez większego ryzyka, najlepszych dla mnie spółek-liderów takich, które powinny rozwijać się dynamicznie nawet podczas srogiej recesji. Mimo to, uznałem, że na tych najlepszych biznesach (często w całej Polsce i regionie Europy) nie zarobię pieniędzy, co wyjaśnię dokładnie po tym kursie w mojej nowej książce. Miej te uwagi na względzie i myśl samodzielnie czytając powyższy kurs.
 
 

Pozdrawiam

  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarzLinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...