08 października 2014

Skrócony kurs "Akcje przy kawie" - slajd 14 z 33 "Skarb Państwa, OFE i inne zagrożenia".

Cześć,


Więcej szczegółów i informacji nt. tego kursu online tutaj.
Wszystkie części kursu można zobaczyć tutaj.


Szkolenie "Akcje przy kawie" pokazuje, jak selekcjonować najlepsze spółki dla konkretnego inwestora przy minimalnym ryzyku. Nie uwzględnia jednak moich najnowszych odkryć inwestycyjnych, o których powiem więcej dopiero po zakończeniu tego warsztatu. 
 
 

Kurs "Akcje przy kawie", czyli jak dokonywałem selekcji zdrowych, mocno rosnących spółek?  

 
 
freeimages.com
 


Strategia w pigułce

 
Kiedy już wiemy dlaczego jesteśmy na giełdzie (01) wiemy, że inwestowanie zawiera w sobie ryzyko (02), znamy i lubimy siebie (03), odkrywamy swój wąski krąg rozumienia (04) oraz wiemy dokładnie czym jest giełda (05), wtedy możemy powoli zaczynać selekcję branż i spółek, które przyniosą nam ponadprzeciętną stopę zwrotu. Dzięki metodom "lunety" i "AB" (06) możemy dokładnie przeanalizować aktualną sytuację na świecie i przewidzieć dalszy rozwój globalnych trendów na świecie. Dodatkowo skupiając się na spółkach z "pustynnych branż" (07) możemy mocno ograniczyć niebezpieczeństwo bankructwa spółki podczas silnych recesji. Pamiętajmy też, że wszystko o czym napiszę jest jak szwedzki stół (+), z którego wybieramy tylko to, co uważamy za słuszne. Resztę można pominąć pamiętając przy tym, że pominięcie jednego slajdu może spowodować radykalne zmniejszenie skuteczności kursu. Polecam wpierw sprawdzić całość kursu, a potem go modyfikować.
 
Rozpoczęliśmy selekcję (08) spółek w odpowiednim okresie i z najświeższymi danymi finansowymi. Zanim odkryjemy super spółki i zaczną oddziaływać na nasze emocje, musimy przeczytać listę swoich słabości i błędów (09). Pomoże nam to panować nad sobą, czyli nad największym wrogiem inwestora. Aby jeszcze lepiej kontrolować emocje należy zbudować prostą tabelkę tzw. filtry emocjonalne (10). Następnie aby zminimalizować ryzyko wybrania kiepskiej spółki, trzeba wybierać tylko spółki z liderami i zespołem prowadzącym etyczny i odpowiedzialny biznes (11), pamiętając o tym, że takich liderów rozpoznamy tylko wtedy, kiedy sami będziemy postępowali w życiu uczciwie . Kiedy takie spółki znajdziemy, musimy skupić się na najwyższej jakości produktów i usług, aby odrzucić dewizę przeciętnego inwestora: kupię i jakoś to będzie (12). Nie będzie. Jeśli chcemy na giełdzie zarabiać musimy skupić się na najlepszych biznesach, które poradzą sobie być może nawet w najgorszych czasach, a nie na kiepskich lub przeciętnych. Najbezpieczniej jest inwestować w dwa rodzaje liderów (13), bo zazwyczaj nie stają się nimi przez przypadek.
 
 

Slajd (14) - Skarb Państwa, OFE i inne zagrożenia.

 
Kolejnym kryterium, które pozwala nam usunąć słabe ogniwa podczas selekcji to wybór spółek, w których akcjonariacie widnieje Skarb Państwa, OFE lub inny nieprzewidywalny inwestor, który może "zabić kurę znoszącą złote jajka" dla własnych interesów. Jak wiemy politycy lubią wydawać i rozdawać nie swoje pieniądze przy jednoczesnym ściąganiu coraz większych podatków i dywidend. Spółki na które wpływ ma rząd lub podporządkowane im instytucje/fundusze (np. OFE) stają się niebezpieczne dla inwestora. Należy unikać spółek z takim toksycznym akcjonariatem, mam tu na myśli też dużych, znanych inwestorów o kiepskiej reputacji lub aferach w przeszłości.
 
Innymi zagrożeniami dla inwestora jest dziś ponadto światowa histeria dodruku pieniądza, która skończy się któregoś pięknego dnia, tak jak kończy się bajkowe życie zadłużonego po uszy człowieka. Ostatnio znalazłem ciekawy artykuł z ładnymi wykresami na ten temat - do zerknięcia. Więcej na temat zagrożeń rynkowych opowiem nieco później, bo to szerszy temat.
 
  

Podsumowując

 
Patrz na akcjonariat, bo to Twoi wspólnicy w spółce. Jeśli to politycy i rząd lub podlegający im podmiot, to uciekaj. Oni martwią się tylko o siebie i swoich ludzi. Podobnie unikaj dużych inwestorów cwaniaków i aferzystów, oni też martwią się tylko o siebie.
 

Pytania:

 
Kto jest w akcjonariacie moich spółek?
Czy jeśli pojawiłby się kryzys, to rządzący sięgną po resztę Twoich pieniędzy w OFE lub po depozyty, jak to było na Cyprze?
Czy rząd troszczy się o Ciebie?
 
 

PS

 
Powyżej opisywany kurs wykorzystywałem do marca 2014 r. Korzystanie z niego ma sens tylko do pojawienia się najbliższej bessy, a tej spodziewałem się już w marcu 2014 r. Do tej pory załamanie globalnych finansów nie zrealizowało się, co nie znaczy, że wierzę w siłę i potencjał obecnej hossy. Uważam, że obecnie ryzyko inwestycyjne jest dla mnie ogromne, aby korzystać nawet z opisywanej wyżej strategii. Kiedy skończymy omawiać 33 slajd dostrzeżesz, że strategia ta GWARANTOWAŁA mi wybór najlepszych dla mnie spółek-liderów bez większego ryzyka, które powinny rozwijać się dynamicznie nawet podczas srogiej recesji. Mimo to, uznałem, że na tych najlepszych biznesach (często w całej Polsce i regionie Europy) nie zarobię pieniędzy, co wyjaśnię dokładnie po tym kursie. Miej te uwagi na względzie i myśl samodzielnie czytając powyższy kurs.
 
 

Pozdrawiam

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarzLinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...