30 września 2014

Skrócony kurs "Akcje przy kawie" - slajd 9 z 33 "Stare pułapki - lista błędów."

Cześć,


Więcej szczegółów i informacji nt. tego kursu online tutaj.
Wszystkie części kursu można zobaczyć tutaj.


Szkolenie "Akcje przy kawie" pokazuje, jak selekcjonować najlepsze spółki dla konkretnego inwestora przy minimalnym ryzyku. Nie uwzględnia jednak moich najnowszych odkryć inwestycyjnych, o których powiem więcej dopiero po zakończeniu tego warsztatu. 
 
 

Kurs "Akcje przy kawie", czyli jak dokonywałem selekcji zdrowych, mocno rosnących spółek?  

 
 
freeimages.com
 
             

Slajd 9 - Stare pułapki - lista błędów.

 
Kiedy już wiemy dlaczego jesteśmy na giełdzie (01) wiemy, że inwestowanie zawiera w sobie ryzyko (02), znamy i lubimy siebie (03), odkrywamy swój wąski krąg rozumienia (04) oraz wiemy dokładnie czym jest giełda (05), wtedy możemy powoli zaczynać selekcję branż i spółek, które przyniosą nam ponadprzeciętną stopę zwrotu. Dzięki metodom "lunety" i "AB" (06) możemy dokładnie przeanalizować aktualną sytuację na świecie i przewidzieć dalszy rozwój globalnych trendów na świecie. Dodatkowo skupiając się na spółkach z "pustynnych branż" (07) możemy mocno ograniczyć niebezpieczeństwo bankructwa spółki podczas silnych recesji. Pamiętajmy też, że wszystko o czym napiszę jest jak szwedzki stół (+), z którego wybieramy tylko to, co uważamy za słuszne. Resztę można pominąć pamiętając przy tym, że pominięcie jednego slajdu może spowodować radykalne zmniejszenie skuteczności kursu. Polecam wpierw sprawdzić całość kursu, a potem go modyfikować.
Rozpoczęliśmy selekcję (08) spółek w odpowiednim okresie i z najświeższymi danymi finansowymi.
 
Teraz musimy zajrzeć na listę swoich błędów. Każdy inwestor powinien analizować każdą swoją transakcję i zapisywać rezultaty, błędy i sukcesy, aby przy każdej transakcji się uczyć. Ponieważ każdy z nas jest inny, dlatego nie da się w 100% nauczyć inwestowania od czyiś błędach. Każdy z nas ma kilka swoich indywidualnych słabych punktów, które trzeba znać i nad nimi pracować. Inaczej będziemy popełniali te same błędy w nieskończoność. Nie wystarczy czytać o błędach innych, trzeba również uczyć się na swoich własnych.
 
Ja sam po latach inwestowania miałem stworzoną listę popełnionych przeze mnie kilkudziesięciu błędów inwestycyjnych, które poznałem dzięki kilkunastu latom doświadczeń. Jest to lista w formie tabelki, gdzie po lewej stronie wypisuję błąd, a po prawej stronie skuteczne rozwiązanie na przyszłość. Narzędzie to zapobiega ponownemu popełnianiu tych samych błędów. Przed każdą selekcją spółek, zanim pojawią się emocje, czytam całą listę dokładnie i przypominam sobie moje wszystkie słabe punkty. Dzięki temu wyostrzam swoją czujność i ograniczam ryzyko strat do minimum.
 
Dzięki tej banalnie prostej tabelce, którą musisz mieć (bo człowiek z natury bardzo szybko zapomina o rzeczach najważniejszych), zacząłem inwestować skuteczniej niż kiedykolwiek. Bez tej listy wpadałem w swoje stare schematy myśleniowe i pułapki. Swoją drogą listę tę odrzuciłem przy transakcjach na opcjach myśląc, że rynek opcji rządzi się zupełnie innymi prawami - to był błąd. Moja lista błędów i rozwiązań świetnie nadawała się też do transakcji na instrumencie pochodnym, o czym szybko się przekonałem.
  
  

Podsumowując

 
Lista własnych popełnionych błędów jest chyba najważniejszym slajdem w tym kursie. Jeśli jej nie masz gwarantuję Ci, że będziesz popełniał te same błędy. Bez znajomości swoich słabych punktów osobowości, co jakiś czas się przegrywa. Nie licz na pamięć chyba, że potrafisz sobie stworzyć w głowie tak potężne skojarzenia, że z łatwością przejdziesz listę kilkudziesięciu punktów we własnej głowie. Można i tak.
 
Tutaj możesz przeczytać o kilku moich podstawowych błędach inwestycyjnych. Całą listę błędów z rozwiązaniami otrzymywały osoby w formie bonusu, które wzięły udział w prowadzonych przeze mnie szkoleniach. Mogły natychmiast korzystać z moich 15 lat doświadczenia.

 

Pytania:

Czy prowadzisz dziennik inwestycji?
Czy znasz co do grosza uzyskiwaną przez siebie stopę zwrotu?
Czy znasz swoje słabe strony w inwestowaniu i popełniane błędy?
 
 

Pozdrawiam

Brak komentarzy:

Prześlij komentarzLinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...