29 września 2014

Skrócony kurs "Akcje przy kawie" - slajd 8 z 33 "Startujemy! Selekcja spółek!"

Cześć,


Więcej szczegółów i informacji nt. tego kursu online tutaj.
Wszystkie części kursu można zobaczyć tutaj.


Szkolenie "Akcje przy kawie" pokazuje, jak selekcjonować najlepsze spółki dla konkretnego inwestora przy minimalnym ryzyku. Nie uwzględnia jednak moich najnowszych odkryć inwestycyjnych, o których powiem więcej dopiero po zakończeniu tego warsztatu. 
 
 

Kurs "Akcje przy kawie", czyli jak dokonywałem selekcji zdrowych, mocno rosnących spółek?  

 
 
freeimages.com
             

Slajd 8 - Startujemy! Selekcja spółek!

 
Kiedy już wiemy dlaczego jesteśmy na giełdzie wiemy, że inwestowanie zawiera w sobie ryzyko, znamy i lubimy siebie, odkrywamy swój wąski krąg rozumienia oraz wiemy dokładnie czym jest giełda, wtedy możemy powoli zaczynać selekcję branż i spółek, które przyniosą nam ponadprzeciętną stopę zwrotu. Dzięki metodom "lunety" i "AB" możemy dokładnie przeanalizować aktualną sytuację na świecie i przewidzieć dalszy rozwój globalnych trendów na świecie. Dodatkowo skupiając się na spółkach z "pustynnych branż" możemy mocno ograniczyć niebezpieczeństwo bankructwa spółki podczas silnych recesji. Pamiętajmy też, że wszystko o czym napiszę jest jak szwedzki stół, z którego wybieramy tylko to, co uważamy za słuszne. Resztę można pominąć pamiętając przy tym, że pominięcie jednego slajdu może spowodować radykalne zmniejszenie skuteczności kursu. Polecam wpierw sprawdzić całość kursu, a potem go modyfikować.
 
Teraz wreszcie jesteśmy gotowi, by przejść do szczegółów analizy firm. Na razie omawiałem ogólne zasady obowiązujące inwestora giełdowego. Teraz przejdziemy do filtrowania rynku i poszukiwania dynamicznie rosnących perełek na parkiecie. Nie jest to łatwe i wymaga wiele pracy.

Kiedy przeprowadzać selekcję? Taką selekcję najlepiej jest rozpocząć i przeprowadzać w okresie luty-kwiecień każdego roku, kiedy publikowane są roczne sprawozdania finansowe ze świeżymi danymi finansowymi. Inwestowanie bez znajomości analizy fundamentalnej i wyliczenia wartości wewnętrznej na 1 akcję jest hazardem ekstremalnym. Jeśli tak lubisz, nie marnuj czasu na ten kurs, nic Ci on nie pomoże.

Celem selekcji spółek jest wybranie z około 1000 notowanych firm max 7-10 najlepszych potencjalnych spółek do zainwestowania pieniędzy. Z tych 7-10 firm, zazwyczaj tylko 2-3 spełnią nasze oczekiwania w 100% i urosną tak jak się spodziewamy. To właśnie je trzeba wybrać i w nie zainwestować swój kapitał!

Poniżej wklejam agendę kolejnych etapów w selekcji:


freeimages.com

 
  

Podsumowując

 
Selekcja opisywaną tutaj metodą zajmuje kilka tygodni czasu, najczęściej przeprowadzałem ją na przełomie luty-kwiecień. Rezultatem naszej pracy jest wyodrębnienie 2-3 super mocnych fundamentalnie spółek, które bardzo dynamicznie urosną w kolejnych miesiącach. Pozostałe 4-5 spółek wchodzą do grona zainteresowania jako "rezerwowe i do obserwacji".

W kolejnych slajdach skupimy się na tym jak znaleźć te 2-3 spółki z 1000 notowanych, które przy minimalnym ryzyku pobiją wielokrotnie benchmark. 


Pytania:

Dlaczego najlepiej jest używać rocznych sprawozdań finansowych do analizy spółek, a nie kwartalnych czy półrocznych?
Dlaczego tylko 2-3 spółki spełnią nasze oczekiwania?
 
 

Pozdrawiam

 
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarzLinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...