22 września 2014

Skrócony kurs "Akcje przy kawie" - slajd 6 z 33

Cześć,

Więcej szczegółów i informacji nt. tego kursu online tutaj.
Wszystkie części kursu można zobaczyć tutaj.


Szkolenie "Akcje przy kawie" pokazuje, jak selekcjonować najlepsze spółki dla konkretnego inwestora przy minimalnym ryzyku. Nie uwzględnia jednak moich najnowszych odkryć inwestycyjnych, o których powiem więcej prawdopodobnie dopiero po zakończeniu tego warsztatu. 
 
 

Kurs "Akcje przy kawie", czyli jak dokonywałem selekcji zdrowych, mocno rosnących spółek?  

 
 
freeimages.com

      

Slajd 6 - Odkrywanie trendów świata AB

 
Kiedy już wiemy dlaczego jesteśmy na giełdzie wiemy, że inwestowanie zawiera w sobie ryzyko, znamy i lubimy siebie, odkrywamy swój wąski krąg rozumienia oraz wiemy dokładnie czym jest giełda, wtedy możemy powoli zaczynać selekcję spółek, które przyniosą nam ponadprzeciętną stopę zwrotu.
 
Teraz trzeba odkryć dokąd zmierza świat, w którym kierunku się rozwija? W co warto inwestować, a w co na pewno nie? Gdzie pojawia się ponadprzeciętny potencjał, a gdzie zanika? Trzeba spojrzeć na nowe trendy na świecie. Jak to zrobić?
 
 

Metoda "lunety"

 
Bardzo prosto. Giełdę zawsze należy analizować od ogółu do szczegółu. Co mam na myśli? A no to, że do swoich analiz stosuję po pierwsze spojrzenie z dystansu (z kosmosu ;P), po drugie stosuję wymyśloną dla swoich potrzeb metodę AB - o niej za chwilę.
 
Spojrzenie z dystansu polega na tym, że stawiam się w pozycji "Słońca" i za pomocą mojej wyimaginowanej lunety badam, co dzieje się aktualnie na Ziemi. Innymi słowy, patrzę na kulę ziemską z dystansu i analizuję trendy światowe na całym globie. Zastanawiam się, co się dzieje dzisiaj na każdym kontynencie oraz w interesującym mnie regionie świata. Moją wirtualną lunetą przybliżam sobie coraz wyraźniej każdy zakątek świata, oceniam panujące lub rodzące się tam trendy rozwoju technologii. Zastanawiam się jak te trendy zmienią świat oraz kraj w którym inwestuję, czyli Polskę. Zastanawiam się, czy są spółki, które w tych branżach już działają.
 
Chodzi też o to, by wyłuskać najbliższe mojemu "kręgowi rozumienia" trendy rozwoju świata i wyszukać dzięki temu dynamicznie rosnące spółki, tylko takie, które będę świetnie rozumiał. Takie rozwojowe spółki nowych technologii i rodzących się branż, z oczywistych powodów stają się oczkiem w głowie mediów, a przez to są "gorące" i wzbudzające ponadprzeciętny popyt. Nowicjusze uwielbiają kupować "najnowsze technologie" w ciemno, dla mnie natomiast odkrycie tych trendów to dopiero początek pracy i długiej drogi w analizie spółek. 
 
 

Metoda AB

 
Drugą metodę która łączy się z pierwszą, przystosowałem do celów inwestycyjnych do lepszego selekcjonowania spółek. Nie pamiętam gdzie o niej słyszałem, ale nie dotyczyła giełdy. Nie słyszałem nigdy, by była stosowana do analizy giełdowej. To m.in. dzięki niej Portfel Bart był kilkaset procent lepszy od benchamrku (WIG). Nazwałem ją AB, ponieważ opiera się na filozofii odcinka zaczynającego się w punkcie A i kończącego się w punkcie B. Podobnie należy rozpatrywać rozwój konkretnych branż i spółek, ustalając punkt A jako dzisiejszy dzień i punkt B jako dzień w przyszłości - np. za 3, 5, 10, czy 20 lat.

Co ważne, analizując przyszłość za pomocą metody AB należy posługiwać się twardymi danymi, faktami i czystą logiką przyszłych konsekwencji dzisiejszych działań. Nasza wyobraźnia musi podporządkować się logice i prawdziwym danym, bo inaczej "pofruniemy" z wizją przyszłości. Musimy zatem w sposób bardzo logiczny przemyśleć np. Czy jeśli dziś mamy pierwsze elektryczne samochody bezzałogowe, to czy za 5-10 lat ta technologia będzie standardem, czy może niewypałem? Czy czeka nas przyszłość samochodów bezzałogowych? Elektrycznych? Czy może świat ominie ten etap i od razu przeskoczymy do samochodów-latających dronów?

Teraz rozumiesz dlaczego tak ważne jest trzymanie się twardych faktów i danych rynkowych oraz wysnuwanie wniosków na temat przyszłości w 90% za pomocą logiki i tylko w 10% za pomocą wyobraźni. Jak widać też, jest to metoda czysto subiektywna i nie chodzi o to by na 100% odgadnąć przyszłość. Chodzi o to by zobaczyć oczyma wyobraźni przyszłość (punkt B) opartą na podstawie logicznych konsekwencji działań podejmowanych w świecie dzisiejszym (punkt A), uwzględniając przy tym globalne trendy technologiczne i konsumpcyjne na świecie.


freeimages.com                              

Najłatwiej da się przewidzieć oczywiście zmiany które wydarzą się za rok, dwa, trudniej będzie prawidłowo przewidzieć jak będzie wyglądał świat za 3 lata i dłużej. Jednak powtarzanie dwóch powyższych ćwiczeń ("luneta" i AB) raz na pół roku lub na rok, pozwala nam być na bieżąco świadomym tego, co czeka nas na świecie i w naszym kraju. Możemy też korygować nasze pierwotne przypuszczenia. Analizując trendy od ogółu (kosmos; cała kula ziemska) do szczegółu (nasz kraj; konkretna branża; konkretna spółka) możemy zobaczyć przyszłość wcześniej, niż inni inwestorzy. Tym samym wyprzedzamy rynek, ograniczamy ryzyko i kupujemy papiery zanim staną się drogie, zanim szeroki rynek i media je dostrzegą.
  
 

Podsumowując

 
Najpierw wyodrębniamy globalne, nowe trendy w rozwoju technologii i konsumpcji. Następnie wybieramy te branże, które najlepiej rozumiemy. Mogą to być też branże, których nie znamy, ale które nas interesują i dowiemy się o nich wszystkiego, co tylko możliwe.

Potem oceniamy stan i trendy świata dzisiejszego (punkt A) i za pomocą logicznych konsekwencji analizujemy, jak od dzisiaj np. za 3-5-10-20 lat rozwinie się dana technologia i popyt na nią. Co pół roku/rok aktualizujemy nasze przewidywania.
 
Spółki z tych segmentów będą mogły dać zarobić najwięcej, więc w dalszej części analizy będziemy baczniej się im przyglądać.


Pytanie:

Które branże wg Ciebie będą królowały na giełdach światowych za 5-10 lat?
 
  

Pozdrawiam

 
PS Przy kolejnym slajdzie omówię, jak jeszcze trafniej odkryć takie branże oraz to, które branże są najbezpieczniejsze.
 

10 komentarzy:

 1. Brzmi to jak metoda top-down przy selekcji spółek ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ktos kto na spokojnym rynku ma tak złe wyniki, tj olbrzymia strata na kontraktach branych w ramach eksperymentu, a wczesniej straty na akcjach przy rosnącym rynku, nie powinien miec moralnego prawa do nauczania innych gry na giełdzie.
  k.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wyniki Portfela Bart podczas inwestycji w akcje były tylko przez chwilę słabsze od indeksów. Przez 80-90% czasu PB pobił prawie wszystkie indeksy i fundusze inwestycyjne w Polsce - spójrz na wykres, a dostrzeżesz.

   Opcje to nie kontrakty, nie wiem czy wiesz?

   Usuń
  2. PS każdy Czytelnik wybiera z tego co piszę to co wartościowe dla niego, resztę ignoruje. Polecam stosować taką metodę.

   Usuń
 3. Bartek co oznacza dla Ciebie to, że bardzo dobrze rozumiesz spółkę?

  Skąd bierzesz informacje do przedstawionych analiz?

  Z góry dziękuje za odpowiedź

  Adrian

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć Adrian, dobre pytanie.

   Jeśli mam kompetencje w jakiejś branży, np. zajmuję się sprzedażą samochodów, to doskonale będę znał daną branżę, wlk rynku, sprzedaży, potencjał, zależności i zawiłości rynku itp. i znacznie łatwiej ocenię spółkę dealerską S.A.

   Po za tym dobrze rozumieć spółkę znaczy widzieć jej prawdziwą, ukrytą wartość wewnętrzną, finansową. Ktoś z powyższego przykładu, będzie od razu wiedział że dana spółka dealerska, która na parkingu ma 100 samochodów jest tyle i tyle warta, rocznie sprzedaje około X sztuk, ma średni obrót tyle i tyle, zyski na poziomie średniej wyniosły by X zł.

   Zresztą będziesz wiedział od razu jeśli będziesz rozumiał biznes, będziesz wiedział co ją czeka w najbliższym roku - dwóch.

   Całą resztę danych finansowych później się doczyta i sprawdzi, jak jest faktycznie i porówna się z tym co się myślało.

   O informacjach będzie trochę póżniej - ogólnie wszystko o danej spółce co tylko można się skądkolwiek dowiedzieć. Najczęściej głównie internet i bezpośrednie korzystanie z produktów/usług danej spółki + WZA.

   Pozdr

   Usuń
 4. Przepraszam Bartek ale muszę odnieść się do komentarza Anonima. Szanowny Anonimie ktoś, kto nie pokusił się o rzetelną analizę pracy, doświadczeń Bartka nie powinien mieć moralnego prawa do jego krytyki i to bezpodstawnej. Bartek eksperymentuje i jak każdy człowiek popełnia błędy i odnosi sukcesy czego chyba nie zauważyłeś. Osobiście jak wchodzący w świat inwestycji czerpie bardzo dużo wiedzy z doświadczeń Bartka. Dzięki jego błędom nie tracę kasy itp.
  Bartek jestem pełen uznania dla Twoje wiedzy i doświadczeń. Szacunek za to, że potrafisz się tym wszystkim dzielić.

  Kończąc ten mój wywód chciałby tylko zacytować Wspaniałą Świętą Księgi ""Nie sądźcie, abyście nie byli sądzeni (...). Życzę wszystkiego co najlepsze

  Adrian

  OdpowiedzUsuń
 5. Przedostatni wpis był najlepszy jak na razie .
  Czekam na następne :)
  Pozdr.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będą lepsze, a najlepszy będzie finałowy slajd, gdzie zobaczysz jak wszystkie 33 slajdy tworzą ze sobą potężną machinę strategiczną w inwestowaniu na giełdzie. System, który bił wszystkie indeksy i większość funduszy inwestycyjnych.

   Pozdr

   UsuńLinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...