17 września 2014

Skrócony kurs "Akcje przy kawie" - slajd 4 z 33

Cześć,

 
Więcej szczegółów i informacji nt. tego kursu online tutaj.
Wszystkie części kursu można zobaczyć tutaj.


Szkolenie "Akcje przy kawie" pokazuje, jak selekcjonować najlepsze spółki dla konkretnego inwestora przy minimalnym ryzyku. Nie uwzględnia jednak moich najnowszych odkryć inwestycyjnych, o których powiem więcej prawdopodobnie dopiero po zakończeniu tego warsztatu. 
 
 

Kurs "Akcje przy kawie", czyli jak dokonywałem selekcji zdrowych, mocno rosnących spółek?  freeimages.com    


Slajd 4 - Krąg rozumienia

 
Kiedy już wiemy dlaczego jesteśmy na giełdzie wiemy, że inwestowanie zawiera w sobie ryzyko, znamy i lubimy siebie, wtedy dochodzimy do kolejnego punktu: odkrywamy swój wąski krąg rozumienia.
 
Czym jest krąg rozumienia?
 
To te malutkie poletko każdego z nas, które pracuje szczególnie owocnie dla konkretnej osoby, a inni nie są wstanie go zobaczyć. To nasza wąska specjalizacja powstała na skutek zdobywania całego naszego doświadczenia w życiu, wypływająca z naszych pasji, zainteresowań i talentów. Nikt inny nie ma takiego samego kręgu rozumienia i to jest nasza wyjątkowa strefa. Korzystając z niej i w niej się poruszając najłatwiej będzie nam zarabiać na giełdzie.
 
Jest to zresztą dość oczywiste. Jeśli skupiamy się na tym co wychodzi nam ponad przeciętność, z łatwością, lepiej od innych, to warto wykorzystywać właśnie tę wiedzę i umiejętności również na giełdzie. Dzięki temu przed innymi zobaczymy okazje inwestycyjne, niedoszacowane spółki, prawdziwą wartość danego biznesu. Inni nie mają szans nas pokonać w tej rywalizacji, bo ich nie interesuje to samo (np. branża motoryzacyjna), nie widzą tego samego i tak jak my, są skupieni na swoim kręgu rozumienia (np. informatyce). Każdy z nas widzi świat zupełnie inaczej.
 
Korzystanie z wąskiego kręgu rozumienia, pozwala nam też znacząco obniżyć ryzyko strat i pomyłki inwestycyjnej, ponieważ bardzo dobrze rozumiemy dane spółki (też branże) i znacznie trafniej oceniamy ich prawdziwą wartość wewnętrzną oraz przyszłość. Wiemy na oko, czy dziś cena na giełdzie jest za wysoka czy za niska, często zanim jeszcze siądziemy do czytania sprawozdań finansowych i zrobimy wyliczenia wartości wewnętrznej. Trafniej też ocenimy przyszłe przepływy finansowe i potencjał biznesu.
 
Oczywiście kręgi rozumienia można rozszerzać, jednak tylko w ograniczonym stopniu. Ogranicza nas czas, który nie pozwala rozwinąć się na maxa w każdej dziedzinie. Musimy wybierać i decydować, gdzie jest wg nas największy potencjał i pasja do rozwoju. No i musimy chcieć wzrastać. Jeśli całe życie się rozwijamy, czytamy, uczymy to nasz krąg rozumienia będzie o niebo większy od osoby, która nie edukuje się, czyta jedną książkę rocznie, nie interesuje się niczym nowym. Jest to zrozumiałe.
 
 

Podsumowując

 
Inwestowanie w to co świetnie rozumiemy, znamy i czym się pasjonujemy, pozwala znacząco obniżyć ryzyko inwestycyjne, a dodatkowo daje nam wielką przewagę nad innymi uczestnikami rynku. Na tych spółkach najłatwiej i najwięcej możemy zarabiać. No i nigdy nie przestawajmy się uczyć i rozwijać, bo w dzisiejszych czasach wiedza, doświadczenie i szeroki krąg rozumienia to najwartościowsze aktywa.
 

Pytania:

Jaki jest mój krąg rozumienia? Z jakich branż się składa? Które biznesy rozumiem najlepiej?
 
 

Pozdrawiam

 

PS Chrześcijański leader Nick Vujcic, który urodził się bez rąk i nóg, poddał się w swoim życiu i próbował się zabić. Nie docenił tego co dostał od Boga, swoich talentów, nie znał siebie, nie widział swojej mocy i sensu życia. Nie znał swojej wyjątkowości. Dziś jest jednym z najpotężniejszych mówców na Ziemi. Podaję link do filmu-wywiadu z Nickiem (kliknij tutaj), który pokaże Ci jak wspaniałą rzeczą będzie zobaczenie go na żywo w Polsce. Już ten jeden filmik może zmienić Twoje życie - sam zobacz! Mnie rozłożył tym krótkim wywiadem :)

  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarzLinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...