21 sierpnia 2014

Jak najprościej sprawdzić co dominuje na świecie - podaż czy popyt?

Cześć,


Istnieje bardzo prosty sposób, aby zorientować się, czy na światowych rynkach aktualnie dominuje popyt lub podaż? Czasami jest trudno ocenić, czy np. w całej Europie nastroje są coraz bardziej optymistyczne czy pesymistyczne.  Czy o godzinie 16-tej jest ten sam poziom popytu i podaży,  jaki był na otwarciu. Albo czy od poniedziałku do piątku zwiększyła się podaż/popyt np. w Europie? Spojrzenie tylko na DAX, CAC, FTSE i kilka innych indeksów, może wizualnie zmylić naszą ocenę w całym regionie.

Dokładna wiedza o poziomie popytu i podaży na świecie może nas więc ostrzec przed zbliżającymi się spadkami lub poinformować o rosnącym optymizmie. Wiedza ta może nam pomóc wykryć zbliżającą się zmianę aktualnego trendu której się spodziewamy, ale nie wiemy kiedy się rozpocznie. I co najważniejsze informacja taka może się okazać cennym wskaźnikiem do rozpoznania skradającej się w regionie korekty lub bessy. I to właśnie głównie w tym celu metodę tę stworzyłem.
 
 

Jak to zmierzyć?

 
Wystarczy wejść na stronę, gdzie wyświetlają nam się notowania parkietów z całego świata i podliczyć ilość indeksów, które rosną lub spadają. Innymi słowy zorientować się w szerokości rynków rosnących do spadających.  Po podliczeniu indeksów będących na plusach oraz minusach, stajemy się świadomi aktualnego nastroju inwestorów w różnych krajach i kontynentach. Jest to szczególnie przydatna forma analizy w przypadku trendów horyzontalnych, takich jak mamy obecnie, gdy nie widać dokładnie w którą stronę podążają parkiety. Poniżej załączam screen zrobiony w ostatnich dniach na stooq.pl. z zaznaczeniem rynków z przeważającą podażą.
 
 
 
Żeby pomiar popytu i podaży był solidny można go przeprowadzać systematycznie np. kilka razy w tygodniu, a nawet codziennie - wszystko zależy od indywidualnych potrzeb inwestora. Wyniki można wklejać do Excela, sumować i analizować na bieżąco. Ktoś wprawny może sobie zrobić tabelki i wykresy dla poszczególnych kontynentów. Dla celów trafniejszej analizy można również zastosować wartościujące wagi ("przelicznik"), odpowiednio dla różnych zakresów spadku lub popytu.
 
 
 
Powyżej w Excelu widać prostą tabelkę z której korzystam (przykładowe dane). Za jej pomocą sumuję ilość wszystkich spadających indeksów, następnie zliczam indeksy spadające o więcej niż -1%, -2% i -3%. Pomiary zapisuję w zależności od potrzeb 2-4 razy dziennie: na otwarcie, po południu i w okolicach zamknięcia. Oraz stosuję wagę ważności mnożąc ilość spadających parkietów o więcej niż 1% x 1, o 2% x 2 i parkiety spadające powyżej 3% traktuję mnożnikiem x 3. Dzięki temu pojedyncze parkiety np. europejskie spadające więcej niż -3%, zyskują w całościowym spojrzeniu na ważności i informują mnie o zwiększonej sile podaży, nawet przy niewielkiej ilości rynków na minusie. Pozwalają mi się zastanowić nad możliwymi przyczynami i dalszymi konsekwencjami takiego zachowania.
 
 

Podsumowując

 
Jest to prosta metoda, która pozwala orientować się w którą stronę zmierza globalny popyt i podaż, jak się zmienia i jaki jest aktualny trend. Przy silnych ruchach indeksów sprawa oceny dominacji popytu lub podaży jest jednoznaczna i widoczna gołym okiem, natomiast w sytuacji wyczekiwania zmiany trendu horyzontalnego, takie informacje mogą dać zawczasu pewne sygnały ostrzegawcze lub zachęcające do inwestycji. Patrzenie na popyt i podaż tylko przez pryzmat zmian indeksów na polskim parkiecie może być mylące(nie uwzględnia korelacji z innymi rynkami), można nie zauważyć subtelnie narastającej fali pesymizmu lub optymizmu. Taki prosty pomiar przeciwdziała dezinformacji, a kontrolne zliczenie spadających indeksów i wpisanie ich do tabelki, to kwestia raptem kilku minut dziennie.
 
Osobom, które chciałyby taką tabelkę potestować i rozszerzyć jej funkcjonalność, mogę przesłać powyższy plik. Kliknij tutaj i daj mi znać na mail. Można ją też samodzielnie ładniejszą zrobić w 10 minut wg powyższego wzoru. Jeśli ktoś zna inną stronę, gdzie można obserwować narastanie globalnego popytu lub podaży, to zachęcam do podzielenia się tą informacją z innymi w komentarzu. 
 
 

Pozdrawiam

 

1 komentarz:

  1. I to mi się podoba lubię proste niezawodne rozwiązania działające na giełdzie, dalekie od abstrakcyjnych dziwadeł stworzonych przez kwantów na zlecenie wielkich ryb.

    OdpowiedzUsuńLinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...