09 maja 2014

Trzy wymowne wykresy

Cześć,


Wczoraj zerknąłem sobie na wykresy amerykańskich indeksów. To co zobaczyłem mówi wiele. Czy czeka nas negatywny scenariusz?
 
Wg mnie, świat naważył sobie piwa, które będzie musiał wypić. Od wielu miesięcy piszę o przyczynach jakie przemawiają za spadkami. Niestety wygląda na to, że ten scenariusz się rozwija.
 
Mimo wszystko, choć czeka nas być może zawierucha na rynkach, to nie możemy się jej przestraszyć. Trzeba każdego dnia z optymizmem patrzyć w przyszłość i działać, budować, ryzykować. Projekt za projektem, jeden nie wyjdzie, drugi nie wyjdzie, trzeci wyjdzie. Więc pogodnie patrzmy na rynki, z pasją, uczmy się, akceptujmy co przyniosą.
 
Zamieszczam wykresy amerykańskich indeksów i poniżej krótkie komentarze. Choć wykresy nie mogą być podstawą podejmowania decyzji, to łatwiej na nich widać trendy i wykupienie. Choć w przeszłości rynki działały trochę inaczej niż dziś, to jednak wciąż niektóre zasady działają. Warto zatem zerknąć na główne indeksy amerykańskie, które zazwyczaj tworzą korelację dla innych rynków globu.
 
 

Dow Jones:


Zauważ, że wskaźnik MACD jest na tym samym poziomie wykupienia co w czasie szalonej hossy w 2000 r. i znacznie wyżej od poziomu z krachu w 2007 r. RSI jest na podobnych poziomach.

To co już pisałem, negatywna dywergencja na wolumenie - indeks rośnie, obroty spadają. Dawniej ewidentnie wskazywało to, że wzrosty nie mają zdrowych podstaw.

Biorąc pod uwagę moje przewidywanie o krachu podobnym do Wielkiego Kryzysu w 1929 r. spodziewam się spadku nawet do 5000 pkt. Bessa a następnie podnoszenie się indeksów, powinny trwać podobnie długo, jak w owym kryzysie.

Spadki idealnie wpisują się w 5 falową korektę, rozszerzającego się trójkąta, co najczęściej oznaczało zmianę trendu poprzedzającego formację, czyli wzrostowego...
 

Nasdaq:Nasdaq jest na poziomie z 2007 r. i wygląda najzdrowiej, aczkolwiek najmocniej spada. Jest to spowodowane naturą tego rynku. Poza tym Nasdaq przebił już linię trendu wzrostowego z dołka 2009 r.
 

S&P: 
No i najbardziej wykupiony indeks S&P. MACD i RSI są wyżej niż w 2000 r. i w 2007 r.

Negatywna dywergencja ponownie na wolumenie. Podobna formacja jak na DJIA. Zakres spadków? Do 500 pkt?

Być może zapytasz dlaczego spadków nie zaznaczyłem do dolnej linii formacji rozszerzającego się trójkąta(ok 650 pkt)? Ponieważ, przy tak sporych ewentualnych spadkach, podejrzewam, że na świecie będzie panował bardzo pesymistyczny nastrój, który pociągnie spadki głębiej i dłużej, niż powinien.


Podsumowując


Nie liczmy na to że dodruk pieniędzy uratuje nas przed spadkami. jak widać to po Azji, dodruk już przestaje działać, nie jest złotym antidotum na wszelkie zło, które dzieje się na świecie. Dodruk nie pomoże, a raczej dalej pogorszy sytuację. Uważam, że nie można okradać miliardów ludzi przez drukowanie fałszywych pieniędzy. Myślę, że taka nieuczciwość musi się zawalić.

Przypominam Ci, że świat giełdy i ekonomii nie jest całym światem i że należy do niego podchodzić z odpowiednim dystansem.
 
Mam nadzieję, że się mylę co do spadków, choć niestety nie widzę kontrargumentów przemawiającymi za kontynuacją wzrostów. A Ty widzisz jakieś? Jeśli uważasz, że rynki MUSZĄ rosnąć, napisz dlaczego?

 

Podaj wpis dalej. Dziękuję! 

 

8 komentarzy:

 1. Jest Pan w bardzo dużym błędzie. Sp500 idzie na ponad 4000 punktów i tyle w temacie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Idzie owszem w stosunku do samego siebie.

   Usuń
 2. Psy szczekają, a karawana jedzie dalej.
  Mówienie o argumentach i kontrargumentach jest przecież bez sensu. Bartek, dobrze wiesz, że giełda to psychologia. Ludzie będą wierzyli we wzrosty i będą kupowali, to będzie rosło. Przestraszą się; będzie spadało.
  Ty się przestraszyłeś, ale nie znaczy to, że rynek również się boi. Nie ma co się przerzucać argumentami.. czas zweryfikuje Twoje przewidywania.
  Swoją drogą, popełniasz klasyczny błąd większości inwestorów, którzy stawiają na jakiegoś konia i szukają wszędzie oznak potwierdzających dokonanego wyboru. Analizy się dokonuje przed wyborem. Po wyborze nie pozostaje nic innego tylko grzecznie usiąść i poczekać. Nie bądź niecierpliwy - poczekaj; dobry wybór sam się obroni :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za wpisy.

   Jest różnica między strachem, a świadomością sytuacji. Nie wstawiam artykułów potwierdzających mój pogląd, aby sobie i Czytelnikom coś udowodnić. Staram się w ten sposób ostrzec osoby czytające bloga, przed tym co wg mnie się niedługo wydarzy. Opcje kupiłem wiele tygodni temu i nic więcej robić nie potrzebuję, więc powyższy post trochę nietrafiony.

   Pozdr

   Usuń
 3. W psychologii to się nazywa efekt potwierdzania.
  Aczkolwiek rozumiem, że jest to również forma dzielenia się swoimi spostrzeżeniami.
  Rynek kiedyś zacznie spadać, tu nie ma wątpliwości. Co więcej, wszyscy wiemy, że czekają nas ciężkie czasy. Ale może jeszcze nie w tym roku ;-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie sledzilem starszych wpisow na blogu, sle patrząc na poziom wycen, np. S&P odnosze podobne wrazenie co do nieuniknionych spadkow. P/E indeksow w okolicach 20+ to nie jest cos normalnego, a psychologia inwestorow jest taka, ze lubi oderwac sie od racjonalnych przeslanek. Wiec albo wyniki nadąża za wycenami albo kursy w końcu oddadzą "niezdrowa" nadwyżkę

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie zgadzam się z autorem wpisu. Dlaczego?
  Hossę w USA zapoczątkowało drukowanie $. "Standardowo" hossa zaczyna się ok. pół roku przed ożywieniem gospodarczym. Ożywienie gospodarcze? Wzrost konsumpcji - firmy wzrost przychodów, zysków. Od ok roku w USA widać oznaki ożywienia - spadek bezrobocia spowoduje wzrost konsumpcji. Obecna hossa spowodowana była częściowo QE oraz inflacją wynikającą ze wzrostu ilości pieniądza na rynku (do niedawna było to co miesiąc 85 mld $). Obecnie akcje są przewartościowane. Widzę dwa rozwiązania tej sytuacji:
  - wzrost PKB w USA, wzrost zysków - dostosowanie się zysków do wyceny spółek
  - korekta
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. USA nigdy nic nie drukowało jeśli chodzi o QE3. Prowadziło skup MBS-ów i obligacji a w zamian sprzedawało inne o tej samej wartości.


   UsuńLinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...