10 kwietnia 2014

"Jest super, jest super, więc o co ci chodzi?"

Cześć,

 
Czytając niektóre dane makro i nagłówki na portalach widzę, że wszystko jest super, idziemy niby w dobrym kierunku. I wszystko byłoby pięknie gdyby nie fakt, że w porównaniu z rokiem 2009, sytuacja światowa jest wg mnie w gorszej pozycji. Chociażby ze względu na zadłużenie gospodarek, korupcyjność, konfliktowość, ze względu na bańki w nieruchomościach, akcjach, branży luksusowej, z powodu zadłużenia gospodarstw domowych i ilości niespłacanych długów w wielu krajach, ze względu na słabość Azji itp. Robiłem też analizę spółek GPW po wynikach za 2013 rok i nie znalazłem nic interesującego do kupienia, w dobrej cenie. Stąd m. in. decyzja o zakupie opcji.
 
 

Po niepokoju przychodzi strach

 
Trzeba pamiętać, że bessy zaskakują. Bessy zaczynają się wtedy, kiedy ostatni głupiec lub najbardziej chciwa osoba kupi papiery wartościowe. Gdy na giełdach panuje strach, dochodzi do paniki. Dziś mamy równowagę pomiędzy optymistycznymi informacjami i lekkim niepokojem. Strachu jeszcze nie ma, nie widać, jest za to nadzieja.
 
 
freeimages.com
 
 

Media się mylą

 
Nie można też liczyć na pomoc mediów w ocenie sytuacji gospodarczej, bo jak historia pokazuje, dziennikarze i analitycy z TV często mylą się w ocenie sytuacji na giełdzie, źle oceniają szczyty i dołki trendów. Trzeba polegać na sobie i własnej intuicji, doświadczeniu i samodzielnym myśleniu. Nawet jeśli wszyscy są przeciwko, trzeba robić swoje, to co się uważa za najlepsze.
 
 

Podsumowując

 

Widzę sporo pozytywnych danych makro ze świata, mieszają się one z informacjami negatywnymi. Osobiście nie widzę szans na dalsze, długotrwałe wzrosty. Wg mnie, król jest nagi i wystarczy mała iskierka, żeby rynki kapitałowe zajęły się ogniem.
 
Trzeba dostrzec, że ta hossa trwająca od 2009 r. jest inna niż poprzednie, nie wygląda tak różowo i optymistycznie niż wszystkie wcześniejsze. Niby jest, a jakby jej nie było. Szczyt osiągnie myślę w podobny sposób, w niezapowiedziany i niepasujący do schematu. Historia się nie powtarza, tylko się rymuje - jak powiedział ktoś mądry.
 
Jednocześnie nie boję się przyszłości, ponieważ działanie zawsze przynosi owoce w postaci doświadczenia. Moje działania z opcjami są mi dziś bardzo potrzebne do nauki i dla mnie samego, niezależnie od rezultatu. Działam wg tego w co wierzę i daję sobie margines na popełnianie błędów.
 
 

Pozdrawiam

 
 

3 komentarze:

 1. Ja chciałem się odnieść przede wszystkim do mediów. Kwestia przekazania i przedstawienia informacji jest bardzo istotna. Musimy pamiętać, że świat finansów to naczynia połączone, a odpowiednio podana informacja może sprawić, że trend będzie dokładnie taki jak sobie tego zażyczy osoba "decyzyjna". Ważne jest, żeby informacje, komentarze, analizy czerpać z różnych źródeł, a dopiero potem wyprowadzać z tego wnioski. Musimy znać powiązania różnych podmiotów i zależności zachodzące pomiędzy nimi, a na pewno będzie nam łatwiej zrozumieć to co się wokół nas dzieje.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bessa jest tak pewna jak zima po lecie.
  Tylko czy depozyt to wytrzyma.

  OdpowiedzUsuń
 3. co innego sytuacja na świecie a co innego na giełdzie gdzie odbywa się masowa spekulacja :D w usa na indeksach jeszcze nie było klasycznego przyśpieszenia wzrostów po którym następują z reguły spadki więc póki sie to nie wydarzy każdy spadek można traktować jako korektę w trendzie wzrostowym i należy kupować dołki a nie sprzedawać górki bo wiadomo jak się kończy łapanie szczytu. sądzę że smiało przekroczymy 2000pkt na S&P tego lata a o ile wyżej no to trzeba bedzie obserwować. to zamieszanie wokół krymu prawdopodobnie smart money wykorzystywał do zakupów bo wszyscy panikowali i drżeli dopiero jak wyjdą w usa pod 2000pkt zacznie się medialna hossa i wtedy pomału smart money bedzie oddawał to co kupił tanio ulicy która jak to zwykle bywa w pewnym momencie spanikuje i układanka się sypnie klasyka co kilka lat jest to samo wszyscy to wiedzą widzą a i tak non stop te same błędy popełniają ;) - dopiero zejscie poniżej dołka z przeołomu stycznia lutego na sp 1740 zachwieje scenariusz kontynuacji hossy a ja wątpie żeby puścił poziom 1800 ;)

  OdpowiedzUsuńLinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...