01 marca 2014

Synchroniczność i korelacyjność rynków kapitałowych świata

Cześć,

 
Czy zwróciłeś kiedyś uwagę na fakt, że rynki są ze sobą połączone jakby sznurkami i jak jeden upada to ciągnie za sobą inne rynki?
 
Czasem takie szarpnięcie jest mniej gwałtowne, stopniowe, a czasem jest natychmiastowe. Nie można się łudzić, że jak rynek ukraiński się przewraca, albo że gospodarka sąsiada kraju bankrutuje, że nie przełoży się to na wyniki w Polsce. Sznurek już został naciągnięty, a niedługo będzie ciągnięty w dół. Polska ma sporo szczęścia i nie jest tak uzależniona od Ukrainy, ale też może zostać osłabiona.
 
 
 
Ostatnio mam wrażenie, jakby ekonomia socjalistycznego świata powoli się rozpruwała, jakby wszystko ledwo trzymało się kupy... Mówię tu o miliardowych aferach, korupcji wśród polityków, bankierów, finansistów i przedsiębiorców. O zamieszkach w tylu krajach, o szerzącym się socjalizmie(okradaniu podatników), o dodruku pieniądza(okradaniu najbiedniejszych) i odchodzeniu od sprawdzonych wartości życiowych.  Czy to nie najlepsza oznaka tego, że chciwość znowu bierze górę nad ludźmi, a system nie działa?
 
 

Synchroniczność świata

 
Istnieje coś takiego jak synchroniczność.
 
Synchroniczność – termin na określenie hipotetycznej zasady wszechzwiązku zdarzeń, która działa obok zasady przyczynowości. Synchroniczność definiowana jest jako pojawienie się w równoległych liniach dwóch zjawisk, wydarzeń lub stanów psychicznych mających wspólne znaczenie, które nie są ze sobą powiązane przyczynowo.
 
Pisał o tym trochę Carl Gustav Jung. Czy zasada synchroniczności działa w gospodarkach świata? Myślę że tak, choć nie wytłumaczę Ci jak i dlaczego. Synchronicznym wydarzeniem względem sytuacji na Ukrainie wg mnie jest Wenezuela, czy Tajlandia. Mimo, że te kraje są zupełnie ze sobą niepowiązane, to w tym samym okresie prowadzone są podobne zamieszki.

Czy takich konfliktów może przybywać? Czy konflikty mogą się rozrastać? Dlaczego tak lub nie?
 
 

Podsumowując

 
Świat giełdy i gospodarek jest nie dosyć że współzależny(korelacyjny), to także jest synchroniczny. Podobne objawy i ruchy mogą pokazać się na dwóch krańcach świata, bez wyraźnej przyczyny. Dziś synchroniczności rynków sprzyjać może Internet i "globalny mózg", choć nie łączyłbym go ściśle z technologią.
 
Rynkami rządzi dziś strach wielu i chciwość niewielu. Wszystko się unormuje, kiedy to wszystko się rozleci. Dopóki to się nie stanie, będzie trwała "niby hossa" oraz chaos antyekonomii.
 
 

Pozdrawiam :) Podaj wpis dalej. Dziękuję. 

 

5 komentarzy:

 1. Teraz jest wojna Ukrainy z Rosją - w poniedziałek panika na giełdach światowych - co otym myślisz -?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na razie trudno oceniać co się wydarzy i jakie cele ma Putin. Do poniedziałku może się wiele zmienić, a cały konflikt może być tylko prowokacją.

   Wiem po prostu, że od paru tygodni dzieją się dziwne rzeczy na świecie, tak jak napisałem nawet synchroniczne, w różnych zakątkach świata.

   Jeśli konflikt stanie się faktem, dojdzie do wojny, to może się okazać czarnym łabędziem dla Europy i może świata. Dlatego trzeba się modlić o pokój.

   Pozdrawiam i dzięki za wpis.

   Usuń
 2. Ja myśle ze to już jest pewne ze nastopi panika na giełdach swiatowych a tym bardziej unas - nie ma co sie łudzić ze nic sie nie dzieje - nawet obecnie ta niepowność Ukraina Rosja to krach pełżający na indeksach giełdowych
  Ps - takie uspokojenia w mediach ze to sie uspokoi - ze kraje zachodnie pomogą dla naiwnych giełdy to zweryfikują zobaczymy - pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Zasadnicze pytanie - jest konflik miedzynarodowy w sprawie Ukrainy i Rosji - w razie zaoszczenia sie- jakie spółki bedą spadać a jakie zyskiwać -?

  OdpowiedzUsuń
 4. A czy to nie wygląda właśnie tak?
  http://www.youtube.com/watch?v=5JCm5FY-dEY

  OdpowiedzUsuńLinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...