19 grudnia 2013

Patriotyzm gospodarczy

Cześć,

 
Przez pierwsze 20 lat życia uważałem, że tylko polskie produkty są dobre. Później przestałem zupełnie patrzeć na pochodzenie produktów i na to kto jest właścicielem sklepu. Kupowałem to co chciałem, bez czytania metki, to wygodne. Zapomniałem o patriotyzmie gospodarczym.
 
Potem wyjechałem z kraju. I to doświadczenie przypomniało mi na nowo wartość patriotyzmu gospodarczego. Pomimo oczywistej globalizacji, mieszkańcy zachodnich krajów dbają o patriotyzm i wzrost gospodarczy, szanują własną flagę i dobre imię kraju. Kupują wpierw produkty krajowe, bo wiedzą, że te pieniądze do nich wracają, a ich ojczyzna się bogaci.
 
Po powrocie do ojczyzny, po latach przerwy, ponownie zaczynam szanować ideę patriotyzmu gospodarczego. Jako konsument zamierzam kupować w pierwszej kolejności wysokiej jakości polskie produkty, a dopiero później ewentualnie odpowiedniki zagraniczne. Swoją drogą, tanich produktów nie warto kupować, bo i tak w długim terminie są zawsze dużo droższe.
 
 
Źródło: http://facebook.com/to022 , http://maciejmargas.pl


 

Czy w innych krajach przestrzega się patriotyzmu gospodarczego?


Myślę że robią tak Niemcy, Francuzi, Amerykanie, Japończycy i pewnie mieszkańcy większości bogatych państw. To mądre, ponieważ pieniądze zostają w ojczyźnie, dzięki czemu ludziom żyje się coraz lepiej na ziemi, na której się urodzili. Wiem, że biurokracja i rządzący zmarnują część pieniędzy, ale część do nas wróci. Natomiast gdy kupujemy produkty zagraniczne w zagranicznych sieciach, wtedy wszystko wypływa z Polski. Wiele zagranicznych sieci nie płaci w Polsce prawie podatków.
 
Nie chcę wyjść na skrajnego nacjonalistę, bojącego się świata i chcącego się zamknąć w swoich czterech ścianach. Uważam, że patriotyzm to miłość i dbałość wpierw o własny kraj, jego dobre imię. Troska  o historię, kulturę i rozwój ojczyzny są wciąż wartościami ważnymi. Nie chcę znów wyjeżdżać, pracować w krajach, gdzie jestem intruzem. Wystarczy poczytać nagłówki gazet, by wiedzieć kim jest Polak(lub inny cudzoziemiec) w oczach "bogatych" gospodarzy.

Na koniec polecam przeczytać znalezioną krótką wypowiedź Witolda Kieżuna - profesora nauk ekonomicznych, pracownika Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, doktora honoris causa AON, żołnierza AK, uczestnika powstania warszawskiego i więźnia sowieckich łagrów(kliknij tutaj).
 
Powiedział on m. in.:
 
-Proszę was nie wyjeżdżajcie za granicę. Starajcie się swoją własną przedsiębiorczością zdobywać tutejszy rynek.
 
 

Polub wpis i podaj dalej.

Dziękuję.


 
PS 08.01.2014 r. będę w Poznaniu. Jeśli jesteś z Poznania lub okolic i miałbyś ochotę spotkać się w kawiarni na spotkaniu Akcje przy kawie :) np. 09.01, to napisz do mnie - kliknij tutaj. Ustalimy szczegóły.

Jeśli nie zarobiłeś w 2013 r. więcej niż kilkadziesiąt % na swoich akcjach, albo jeśli chcesz zminimalizować i kontrolować ryzyko inwestowania, to zapraszam. Moim celem będzie Twój maksymalny sukces na GPW :)

 

3 komentarze:

 1. Ja też tak robię od dłuższego czasu. Zastanawia mnie jednak, na ile polskie produkty są faktycznie polskie. Nie raz przecież można przeczytać na opakowaniu produktu z polską nazwą i polską marką, że wyprodukowano gdzieś w Chinach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No tego się nie obejdzie. Ja wychodzę z założenia, że polska firma to ta która ma polski kapitał. Najlepiej też jakby produkowała w Polsce i sprzedawała w kraju i zagranicą. Firma patriotyczna, prowadząc biznes w Polsce płaciłaby podatki m. in w Polsce, a dodatkowo w krajach gdzie by inwestowała.

   Trudno znaleźć polskie firmy, ale jak ktoś chce to znajdzie :) Ja chcę.

   Usuń
 2. Bardzo sluszne postepowanie. Dobry i bardzo wazny wpis. Ja rownirz staram sie kupowac tylko polsjie produkty. Wiadomo jednak ze nie jest to latwe. Jednak produkty spozywcze latwo wyodrebnic.

  OdpowiedzUsuńLinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...