06 grudnia 2013

Mikołajkowa prognoza: WIG 93 500 pkt; WIG20 5425 pkt

Cześć,
 
Ponieważ od miesięcy na bieżąco piszę drugą książkę, przypominam sobie różne ciekawe rzeczy, których kiedyś używałem. Przypadkiem przypomniałem sobie np. o ciągu liczb Fibonacciego(więcej info), które dawniej bardzo lubiłem i całkiem fajnie się sprawdzały. Uważam, ze bardzo ładnie nadal sprawdzają się wyliczenia wielkości korekt w trendach wzrostowych, które wg Fibonacciego mogą wynosić kolejno: -23,6%, -38,2%, -50,0%, -61,8%.
 
Ponieważ dziś Mikołajki chciałbym Ci nakreślić coś milszego niż wielkość hipotetycznej korekty. Chcę skorzystać z bardzo prostej techniki wyliczania potencjału przyszłych wzrostów, które bazują na pomiarze spadków w ostatniej bessie.
 
Poniżej wklejam wzór potrzebny nam do wyliczeń:
 
 
Źródło: bossa.pl
 
A teraz chciałbym Ci pokazać przeliczone wartości z wyliczonym zakresem szczytów dla WIG20 i WIG. Załączam też margines błędu dla szczytów na +/-20%, tak jak to miało miejsce z wyliczeniem dla szczytu w 2007 r.:
 
 
  

Mikołajek mówi, że wzrośniemy jeszcze o..

 
WIG teraz 52 877,84 pkt; wzrost do 93 508 pkt, co daje jeszcze +40 630,16 pkt, czyli +76,83% wzrostu :)
WIG20 teraz 2 488,68 pkt; wzrost do 5 425 pkt, co daje jeszcze +2 936,32 pkt, czyli +117,98% wzrostu :)
 
Zakres hossy oparty o parametr 1,618(z tego co pamiętam można też użyć 1) przewiduje zatem zakres potencjalnych wzrostów znacznie wyżej od obecnych notowań. Czas realizacji prognozy też można by wyliczyć Fibonaccim, ale zostawiam to dla pracusiów. Dla celu mikołajkowej prognozy uznajmy, że wzrosty potrwają do 2016 r.
 
Wyliczenia te miałyby szansę się zrealizować, jeśli gospodarki świata rzeczywiście zaczną się nakręcać, a reformy na świecie będą postępowały. Turbodoładowanie dostarczy rynkom internet i nowe technologie :) Pomijam tu specjalnie omawianie pesymistycznych scenariuszy zdarzeń.
 
Ten wpis jest mikołajkowy, pół żartem, pół serio. Nie ma on większego znaczenia inwestycyjnego. Nie twierdzę też, że się sprawdzi, czas pokaże. Ciąg liczb Fibonacciego to ciekawe zagadnienie, występujące we wszechświecie, w słynnych budowlach itp., stąd warty jest chwili refleksji.
 
Napisz mi w komentarzach, co myślisz o powyższych wyliczeniach i hipotezie zakresu wzrostów? Komentując używaj argumentów :)
 
 

Podaj wpis dalej. Dzięki za odwiedzanie bloga!

 
Pozdrawiam.  
 

5 komentarzy:

 1. chyba jako jedyny widzę spadki w 2014 wszyscy tylko hossa hossa ;) przypomina mi się pomału 2007 ;p

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki za wpis,

  Jak czytasz mojego bloga, to wiesz, że oprócz optymistycznych wizji, przestrzegam wszystkich, że stąpamy po kruchym lodzie i papierowe mocarstwa mogą się załamać w każdej chwili. Czytelnicy bloga muszą używać mocno swojej głowy, aby zrozumieć, po której stronie rynku jestem, piszę tak, aby każdy mógł samodzielnie podjąć decyzję.

  Historia też pokazuje, że większość naszych lęków nie wydarza się w życiu. Stąd warto rozważyć także scenariusz optymistyczny, co w powyższym wpisie uczyniłem :)

  Prosiłem też o argumenty przy komentarzach. Jak chcesz napisz konkretne argumenty na temat swojej opinii.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. podstawowy argument to podaż akcji z OFE to powinno wywołać spadki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za wpis.

   Uważam, że jeśli gospodarki rozkręcą się porządnie, podaż akcji z OFE nie będzie miała żadnego znaczenia :)

   Usuń
  2. Jest duża szansa że jeden z nas ma racje ;) ja tylko dodam jeszcze że obecnie widzę słabość małych i średnich spółek i raczej to wig20 bedzię jeszcze przez chwilę rósł a w tym czasie maluchy mogą spadać o ile globanie akcje nadal bedą rosły

   UsuńLinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...