16 grudnia 2013

Czy się odnawiasz?

Cześć,

 
Co ile czasu się odnawiasz?
 
Na giełdzie tak jak i w życiu nie wystarczy jeden raz się czegoś nauczyć i koniec. Świat się zmienia, więc i my musimy ciągle się zmieniać. Nawet najlepsza wiedza się starzeje, także praktyczna wiedza. Trzeba zatem na bieżąco zaczynać od nowa, na nowo się odkrywać, na nowo odkrywać inwestowanie.
 
Kiedyś gdzieś czytałem mądre słowa, że trzeba się odnawiać co 2-3 lata, całą swoją wiedzę, całego siebie. Myślę, że to świetna rada. Niektóre osoby wpadają w pułapkę powtarzania starej wiedzy i umiejętności. Np. 10 lat temu nauczyli się coś robić i przez pierwszy rok się rozwijali. Osiągnęli pewne sukcesy i na tym ich rozwój w danym temacie się zatrzymał. Przez następne 9 lat nie zdobywali nowego doświadczenia, tylko powtarzali doświadczenie z pierwszego roku. To się nazywa strefa komfortu i wygodnictwo. A jeszcze lepsze określenie takiego postępowania to strata czasu.
 
 

Ja nowy!

 
 
 
Nasza wiedza jest jak roślina, którą trzeba podlewać, inaczej przestaje się rozwijać, a po czasie usycha, zamiera. Dlatego co 2-3 lata, trzeba tworzyć się na nowo. Różnie w życiu bywa, sam również mogłem niektóre lata lepiej spożytkować. Chodzi o to by czasem sobie to motto przypominać.
 
Zbliża się ostatni tydzień grudnia, to okres, kiedy nic innego nie robię, tylko świętuję i pracuję nad sobą, nad oceną całego roku. Doszukuję się błędów i słabych działań. Staram się udoskonalić w kolejnym roku, wyciągnąć wnioski z przeszłości i z każdym rokiem być osobą lepszą. Oczywiście wiąże się to z nowymi celami, postanowieniami, nową wizją, misją, wyzwaniami. Taka tygodniowa refleksja jest konieczna, jeśli człowiek chce działać efektywniej, niż w roku bieżącym.
 
Być może uznasz, że tydzień czasu na refleksje to strata czasu, że to za długo. A ja Ci powiem, że osoba, która nie zatrzymuje się co roku, aby przemyśleć co robi i dokąd zmierza, straci kolejny rok na robienie tego samego, w ten sam sposób. Zamiast tygodnia zmarnuje rok, a potem całe lata. Znasz takich ludzi?

Chodzi o to by zatrzymać się na ten krótki czas, kilka dni i przestać robić rzeczy, które się normalnie robi, a w zamian zacząć myśleć. Myślenie to najtrudniejsza praca, dlatego większość ludzi nie ma na nią czasu. A szkoda, bo wtedy jest szansa zmiany życia na lepsze, wskoczenia znów na prawidłowy tor,  jest to czas na przypomnienie sobie marzeń.
 
 

Podsumowując

 
Teraz mamy adwent, okres poprzedzający Boże Narodzenie. To czas przyjścia, pewnej odnowy, coroczny. Spowiedź? Fajna rzecz, jedna z najważniejszych rzeczy na świecie. Poza tym zbliżają się Święta - cudownie :) Zbliża się wreszcie ostatni tydzień roku - uważam, że warto poświęcić go na mniejszą czy większą refleksję. Refleksję o swoim działaniu, o inwestowaniu, o pracy, związkach itp. itd. To okres dobry do stworzenia siebie na nowo, pełnego odnowienia, ulepszenia siebie. Uwielbiam cały ten okres, cały grudzień, świetny miesiąc, może nawet mój ulubiony. Tyle statystyk, podsumowań, planów, nadziei, prezentów, cudów, miłości. 
 
Na giełdzie, bez odnawiania nasze metody, strategie, inwestowanie staje się przestarzałe i nie pozwoli nam uzyskiwać wyników lepszych od benchmarku. Odnawiać się można przez książki, kursy, testując nowe strategie, inwestując w nowe instrumenty finansowe, nowe rynki, robiąc coś głupiego, innego niż zwykle, ryzykując porażkę, wchodząc w nowe doświadczenie itp. Możliwości odnawiania, ulepszania siebie są tysiące. Polecam którąś wybrać.
 
 

Polub wpis i podaj dalej.

Dziękuję.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarzLinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...