22 października 2013

Przełamanie 6-letniego trendu spadkowego na WIG20! Nowy trend!?

Cześć,


W końcu WIG20 przełamuje prawie 6 letni trend spadkowy. Tym samym indeks blue chipów dołączył do pozostałych indeksów, które już wcześniej pokonały swoje trendy spadkowe.
 
Dla ciekawostki spójrzmy na wykresy, aby dostrzec aktualnie rysujące się trendy.
 
Jak widzimy na wykresach logarytmicznych miesięcznych, wygląda na to, że jesteśmy dopiero na samym dnie kanału wzrostowego. A teoria analizy technicznej sugeruje, że w takim razie trend nadal może poruszać się w obrębie kanału, zdążając zapewne ku górnej krawędzi(której wykres nie obejmuje, bo jest tak wysoko ;P).
Wykres świecowy WIG20 pokazuje sporą białą świecę miesięczną. Powinna ona do końca października jeszcze urosnąć, aby potwierdzić prawdziwość wybicia i narodziny nowego trendu. Na koniec miesiąca obroty też powinny zwiększyć się ponadprzeciętność.
 
Kolejne duże opory znajdują się w okolicach 3000 pkt i na wysokości szczytu z 2007 r. tj. ok 4000 pkt.  Podobnie wyglądają inne wykresy indeksów np. WIG, z tym że potwierdzenie nowego trendu nastąpiło już parę miesięcy wcześniej.

 

Podsumowując

 
Kreski traktuję z przymrużeniem oka, bardziej jako dodatek, rozrywkę i ciekawostkę dla obserwacji trendów na rynku.

Dziś kreski pokazują, że właśnie pokonujemy wieloletnie trendy spadkowe. Innymi słowy, dopiero w tym miesiącu na WIG20 rozpoczęła się zmiana wieloletniego trendu spadkowego(od 2007 r.) albo na trend horyzontalny, albo od razu na wzrostowy.

Długoterminowy, prawie dwudziestoletni trend wzrostowy na polskiej giełdzie, chyba obroni swoje wsparcie(dolna, rosnąca kreska) i oznacza to, że nadal utrzyma on swoją ważność.

Przed nami na wykresach wielka przestrzeń dla wzrostów, aż do górnej linii kanału wzrostowego = kosmiczne wysokości. Biorąc pod uwagę możliwość rosnącej wielkości dodruku pieniędzy na świecie, cel może zostać sztucznie wywindowany. No chyba że wcześniej światowy system pieniądza fiducjarnego upadnie, wybuchnie wojna światowa albo politycy zarżną nam "wolny rynek".
 
 

Podaj dalej - polub lub udostępnij artykuł. Wielkie dzięki!

Pozdrawiam  

1 komentarz:

  1. Nie ma tak dobrze, w przyszłym roku bedziemy panikować czy wig obroni 30,000pkt. ;) i dopiero wtedy rozpocznie się wspinaczka po scianie strachu czyli hossa, wstepnie zakladam że gdzie w połowie listopada bedzie szczyt a stop loss dla tego scenariusza to 65,000pkt tyle że póki co nadal będą wzrosty do 55-60,000pkt, taki mam obecnie scenariusz

    OdpowiedzUsuńLinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...