24 października 2013

Polska będzie potęgą. Inwestowanie za granicą jest nieopłacalne.

Cześć,

 
Jakiś czas temu pojawił się fajny artykuł z zestawieniem stóp zwrotu funduszy inwestycyjnych. Pokazuje on dość jasno, że inwestowanie na rynkach zagranicznych jest mało opłacalnym rozwiązaniem. Pomijam koszty transakcji, nieznajomość rynku zagranicznego, utrudnienia w uczestnictwie w WZA i poznaniu produktów firmy, skupmy się tylko i wyłącznie na stopie zwrotu. Tabela z artykułu z Pulsu Biznesu.

Jak widać w 3 wierszu od góry, polskie młode spółki biją na głowę firmy z całego świata.


 

Inwestowanie za granicą będzie nieopłacalne!

 
Jest jeden powód dla którego jest sens inwestować za granicą - dywersyfikacja ryzyka. Jednak trzeba być dobrym inwestorem, by ryzyko zdywersyfikować, zamiast je potęgować. Myślę, że większość osób inwestujących za granicą, straci potencjalne zyski względem polskiego rynku akcji w najbliższych dekadach.
 
 

Polska będzie potęgą!


 
 
Polska ma młodziutką wolność gospodarczą, w ostatnich latach drastycznie niszczoną przez biurokrację i polityków. Mimo tego wierzę, że polska giełda i Polacy pobiją na łeb na szyję swoich konkurentów ze świata.
 
Dlaczego? Powodów dla których tak uważam jest wiele:
 
 1. Polska ma wciąż wielu młodych, zdolnych ludzi w kraju;
 2. Mamy sporą stabilność polityczną;
 3. Wciąż niskie koszty pracy;
 4. Mamy dość dobrą opinie dotyczącą atrakcyjności inwestycyjnej;
 5. Polska ma ekonomicznie bardzo ciekawe położenie geopolityczne;
 6. Polacy są sprytni i spragnieni sukcesów globalnych;
 7. Polacy nie są rozleniwieni przez socjal, jak ich koledzy z bogatych krajów(widziałem w Holandii jak pracuje Polak, a jak ludzie z całego świata);
 8. Polacy są sprytni, pomysłowi i "leniwi" w robieniu czegoś bezmyślnego - to świetna kombinacja dla rozwoju;
 9. Polacy radzą sobie pomimo rosnących uciążliwości biurokratycznych;
 10. Polska wciąż szanuje wartości rodzinne i chrześcijańskie, które są bardzo mocnym fundamentem dla zdrowego rozwoju gospodarczego;
 11. Polacy mają od 89 r. po raz pierwszy od wieków wolność do działania i tak jak w średniowieczu, mamy szansę znów się normalnie rozwijać, stać się potęgą Europy;
 12. Mamy spory rynek konsumencki - prawie 40 mln ludzi;
 13. Jesteśmy najbardziej mobilnym pod względem zmieniania pracy narodem, co bardzo dobrze świadczy o elastyczności Polaków w nowej erze szybkich zmian, to zaprocentuje;
 14. Produkujemy i eksportujemy bardzo dobrej jakości produkty w coraz większych ilościach;
 15. Dzięki bezrobociu powstaje tysiące nowych biznesików, część z nich osiągnie sukcesy;
 16. Dojdzie do zmiany rządzacych;
 17. ...(jak znasz dodatkowe atuty, napisz je w komentarzu)
 

Podsumowując

 
Te i wiele innych powodów sprawią, że Polska w najbliższych dekadach wyprzedzi większość państw świata w rozwoju gospodarczym. To w Polsce niedługo zaczną powstawać globalne superbiznesy i to Polska stanie się jednym z najpotężniejszych gospodarek Europy. Będziemy gonić i rozwijać się wielokrotnie szybciej od Wlk. Brytanii, Niemiec i reszty świata. Jeśli uda nam się zmienić rządzących na bardziej wolnorynkowych, to ten wzrost przyśpieszy jeszcze mocniej. Po tym co zobaczyłem w Holandii jestem pewien sukcesu Polaków :)
 
Oczywiście jest wiele zagrożeń dla rozwoju, jednak to nie temat tego wpisu :) Ja wierzę w powrót potężnej gospodarczo Polski w najbliższych dekadach, tak jak to było wielokrotnie w historii naszego narodu. A to oznacza, że inwestowanie za granicą, wg mnie będzie po prostu nieopłacalne. Nasza giełda i gospodarka będzie rosła dużo szybciej od innych. Widać to już nawet w powyższej, aktualnej tabelce.
 
 

Ostatni tydzień Promocji październikowej!

 
Ostatni tydzień promocji! Dla osób, które w październiku zgłoszą się na spotkanie Akcje przy kawie :) czeka atrakcyjna cena inwestycji. Każdy uczestnik spotkania sam wyceni wartość spotkania wybierając kwotę z zakresu już od 247 zł do 1497 zł brutto(w tym 23% VAT).
 
Gorąco zapraszam! Wierzę, że jest to dobre spotkanie, aby jeszcze bardziej zwielokrotnić uzyskiwane wyniki. Kurs jest tak przygotowany, aby pasował do indywidualnych predyspozycji inwestora i przygotował go nawet na najbliższe załamanie rynków światowych.
 
Zapisz się, przyjdź i skorzystaj. Więcej informacji - kliknij tutaj. 
 

 

Podaj dalej - polub lub udostępnij artykuł. Wielkie dzięki!

 
Pozdrawiam  
 

17 komentarzy:

 1. Nie ma to jak wishfull thinking. Proponuję wyjechać poza Wawę - po ma Pan zakrzywiony obraz rzeczywistości w Polsce. Najlepiej pojechać na podlasie, podkarpacie albo dawne wałbrzyskie to zmieni Pan zdanie.

  1. Polska ma wciąż wielu młodych, zdolnych ludzi w kraju; - Taak. Wie Pan ilu uczniów mają klasy w podstawówkach ? Średnio 20 . Warunki do nauki dobre, tyle że 10 czy 20 lat temu klasy te miały po 30-35 uczniów. Niż demograficzny postępuje - w kolejnych latach młodzieży wchodzącej na rynek pracy będzie tylko mniej. Obecnie ciągle wchodzi na rynek pracy generacja 85-89 a więc szczytu wyżu demograficznego. Jeśli ZUS już teraz ma problemy - to kto utrzyma nowych emerytów za 20-30 lat ?

  Mamy sporą stabilność polityczną; - Naprawdę dobry żart. Porównując się do czego mamy stabilność ? Angoli ? Wystarczyły nic nie znaczące obchody świąt narodowych czy ACTA do wszczęcia zamieszek. A jaka będzie ta stabilność polityczna gdy na ulice wyjdą bezrobotni czy zarabiający głodowe pensje pracownicy fizyczni ? Jak wiadomo Polacy są świetni w protestowaniu.

  Wciąż niskie koszty pracy; - Jako były czy też obecny przedsiębiorca chyba wie Pan ile kosztuje pracodawcę pracownik. Z pewnością to nie jest mało. A będzie kosztował tylko więcej bo podatnik będzie musiał płacić co raz więcej - a komu zabrać jak nie "bogatym" przedsiębiorcom ?

  Mamy dość dobrą opinie dotyczącą atrakcyjności inwestycyjnej; - Polecam poczytać Forbesa, w którym to naczelny pisze że duchy Lenina i Stalina się cieszą z wprowadzanych u nas reform OFE.

  Polska ma ekonomicznie bardzo ciekawe położenie geopolityczne; - Jako kraj tranzytowy dla emigrantów ;).

  Polacy są sprytni i spragnieni sukcesów globalnych - Podobnie jak inne nacje np Chińczycy, Koreańczycy czy Turcy.

  Polacy nie są rozleniwieni przez socjal, jak ich koledzy z bogatych krajów(widziałem w Holandii jak pracuje Polak, a jak ludzie z całego świata); - Widziałem jak pracuje Polak w Polsce a jak w Niemczech. Dlaczego w DE lepiej ? Może to ma związek z jego zarobkami ;) ? Rozleniwianie przez socjal poza tym trwało przez 50 lat i jest jeszcze wiele osób z starszego pokolenia, którzy mówią że im się "należy"

  Polacy są sprytni, pomysłowi i "leniwi" w robieniu czegoś bezmyślnego - to świetna kombinacja dla rozwoju; - Już było wcześniej - podobnie jak wiele innych nacji

  Polacy radzą sobie pomimo rosnących uciążliwości biurokratycznych; - Zna Pan jakąś nację która sobie nie radzi z powodu biurokracji ?

  Polska wciąż szanuje wartości rodzinne i chrześcijańskie, które są bardzo mocnym fundamentem dla zdrowego rozwoju gospodarczego; - Oczywiscie - na ich szacunku rosła też 3 Rzesza, a od 60 lat USA ;).

  Polacy mają od 89 r. po raz pierwszy od wieków wolność do działania i tak jak w średniowieczu, mamy szansę znów się normalnie rozwijać, stać się potęgą Europy;

  We wspomnianym średniowieczu byliśmy silnie uzależnieni od woli Cesarza Niemieckiego. Proszę też pamiętać że klasa polityczna nie zmieniła się zbytnio - bez trudu można znależć polityków z PZPR w rodowodzie.

  Mamy spory rynek konsumencki - prawie 40 mln ludzi; - Których dzięki demografii jak i wyjazdom za pracą, chlebem i lepszym życiem jest coraz mniej. Jakby nie patrzeć tendencja jest ujemna i bez masowej imigracji (której nikt nie wspiera - bo rząd boi się bezrobocia jak i reakcji obywateli na imigrantów) nie odwrócimy.

  Jesteśmy najbardziej mobilnym pod względem zmieniania pracy narodem, co bardzo dobrze świadczy o elastyczności Polaków w nowej erze szybkich zmian, to zaprocentuje;

  Nie wiem skąd te dane. Większość Polaków jest bardzo mało mobilna w kwestii poszukiwań pracy. Kompletnie nie ma porównania do Niemców czy Amerykanów którzy dziennie dojeżdżają po 100-300km do pracy. Nie można tutaj mieszać wyjazdów na zachód za pracą.

  OdpowiedzUsuń
 2. Produkujemy i eksportujemy bardzo dobrej jakości produkty w coraz większych ilościach;

  Różnie z tym jest. Niestety ale na zachodzie mamy przyklejoną łatkę tandety i taniości. Np z naszych samochodów zachodni dziennikarze robią sobie mało smaczne dowcipy. Eksportujemy dużo ale nie pod własnymi markami. Wiele z produktów nawet nie ma wpisu made in Poland - wykonawcy wolą ukryć ten jak sami mówią wstydliwy fakt.

  Dzięki bezrobociu powstaje tysiące nowych biznesików, część z nich osiągnie sukcesy;

  Dawno nie widziałem tak głupiej tezy. Jeśli nie ma pracy - leży konsumpcja (bo nie ma pieniędzy w portfelach obywateli, ci którzy pracę mają boją się więc oszczędzają, nie rusza też akcja kredytowa). Jeśli nie ma konsumpcji to te biznesy i mikrofirmy mają ciężkie zadanie. Nie każdy może być eksporterem...

  Dojdzie do zmiany rządzących;
  Jeśli w ogole (jak pokazało referendum w Wawie - pierwszą rundę PO wygrało - kto wie czy znów nie wygra wyborów przy bierności obywateli) to na kogo ? Wojujący i zacofany mentalnie PiS ? Bo przecież PZPR (tzn SLD) ani Palikota chyba nikt trzeźwo myslący nie bierze pod uwagę.

  ...(jak znasz dodatkowe atuty, napisz je w komentarzu)

  Sporym atutem jest to że jeszcze nie jesteśmy zadłużeni na takim poziomie jak zachód (ale robimy wszystko w tym kierunku). Do tego krótkoterminowo ciągle mamy "co" budować i dostajemy pieniążki z UE. Niestety po 2020 roku przyszłość tego kraju rysuje się czarno.

  A odnośnie porównywarki funduszy zagranicznych z MiS - proszę spojrzeć na stopy zwrotu z Russela czy mDAX. Bo tutaj porównał Pan fundusze inwestujące w spółki z dużą betą (nasze) z dużymi indexowymi o małej becie. Do tego opłaty za zarządzanie funduszami zagranicznymi są znacznie większe i stąd te różnice.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za poświęcony czas na kontrodpowiedź.

   Wszystko jest kwestią spojrzenia. Wg mnie Polska będzie przyśpieszała, czas pokaże czy optymistyczny wariant czy pesymistyczny się bardziej zrealizuje.

   Pozdr

   Usuń
  2. Moja uwaga odnośnie tego stwierdzenia:"na zachodzie mamy przyklejoną łatkę tandety i taniości"- Przypomina mi się moja rozmowa z Kanadyjczykiem jak w latach 50-tych XX-wieku(bo to leciwy gość był) postrzegali japońskie auta-ano widzieli je dokładnie tak samo-tandetna taniocha:) Co było potem wszyscy wiemy:)

   Usuń
 3. Ja z innej beczki. Panie Bartłomieju wstyd. "Inwestowanie zagranicą"?!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za cynk. Musiałem się doszkolić w temacie, chyba już wszędzie jest ok? :)

   Usuń
 4. Pod warunkiem że wygonimy tych durni z sejmu i tak jak Pan stwierdza wybierzemy wolnorynkowy rząd. Dodałbym jeszcze że należy znieść podatek dochodowy plus parę innych rzeczy, które można by zrobić ale ta czerwona hołota nie pozwala.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak rządzących trzeba zmienić. Ja wolę głosowac na małe partyjki, które chcą wolności rynkowej, niż na duże socjalistyczne :)

   Dzięki za wpis i pozdrawiam

   Usuń
 5. jestem optymistą i bardzo bym chciał żeby tak było, najbardziej podoba mi się pkt 16 :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pesymizm świata nie zmieni :)

   Dzięki za wpis i pozdr.

   Usuń
 6. ad 15 miejmy nadzieje że będzie to większa ilość niż statystyki pokazują
  ad 16 fajnie byłoby tylko czy nowi starzy politycy coś w gospodarce zmienią :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Marcin, nie ma co się patrzeć na innych, możemy tylko zmieniać siebie i naszymi działaniami zmieniać świat. Jesli jesteś np polskim Billem Gatesem to po prostu działaj :) a zmienisz świat.

   Dzięki za wpis i pozdr.

   Usuń
 7. bardzo mi się podoba Twoje podejście, marzę o czymś takim jak prezentujesz :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Adam, marzenia się spełniają ;P

   Pozdr, dzięki za wpis.

   Usuń
 8. Zapomina pan chyba o jednym - nawet przy całej durnocie polskiego prawa podatkowego tutaj mogłoby być dużo lepiej gdyby....tylko cały aparat wymiaru sprawiedliwości (sądy, adwokaci,prokuratura) działały sprawniej, ale nikt z tego aparatu tego nie chce. Proszę spróbować szybko coś załatwić w sądzie w tej banana republik się nic nie da chyba że trzeba uwalić kogoś specjalnie. Żadna większa afera nie została rozwikłana.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to też jest niezłe wyzwanie albo kwestia zmiany pokoleń :) Gowin chyba najbardziej chciał iść w tę stronę, będzie na kogo głosować ;)

   Dzięki za wpis i pozdr.

   Usuń
 9. Zmiana rządzących.. wszystko fajnie, tylko, że nie ma na kogo, bo wyjdzie i tak to samo :P

  OdpowiedzUsuńLinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...