13 lipca 2013

Która branża jako pierwsza powinna wejść w hossę?

Witaj,

 
Z prywatnych obserwacji przeszłości mogę powiedzieć, która branża jako pierwsza powinna zacząć znacząco poprawiać swoje wyniki. Pamiętam, że w poprzedniej tradycyjnej hossie z lat 2002-2007, branżą która poprawiała się jako jedna z pierwszych był segment bankowy.
 
Biorąc pod uwagę niekończący się dodruk pieniądza oraz spadające stopy procentowe, można by śmiało oczekiwać, że to właśnie banki w pierwszej kolejności będą beneficjentami powyższych działań. Zwiększą się możliwości udzielania kredytów oraz zmniejszy się ich koszt dla przedsiębiorców. Firmy zaczną inwestować w nowe projekty i koło obrotowe powinno ruszyć - przynajmniej na jakiś czas. Tak w teorii.
 
 


 
 

Wyniki finansowe banków światowych

 
Wczoraj trafiłem na kilka ciekawych artykułów m. in. na temat osiągnięcia lepszych od oczekiwań wyników finansowych przez światowe banki(tutaj linki: 1 i 2) oraz ustabilizowaną sytuację na rynku samochodowym.
 
Tym samym realizuje się scenariusz ewentualnego ożywienia na świecie. Na razie daleko mi do optymizmu co do przyszłości świata, jednak warto obserwować wyniki banków i instytucji finansowych. One pierwsze powinny stawać na nogi. Pamiętam, że w poprzedniej hossie, kolejnym segmentem rosnącym zaraz za bankami, była budowlanka. A kiedy budowlanka powstaje z ruin, to wtedy rusza cała reszta gospodarki. Wiadomo bowiem, że kupując np. nowe mieszkanie, trzeba je urządzić i wyposażyć, a czasem też mieć nowy środek transportu. Zwiększają się więc zakupy, od płytek podłogowych i farby, po sprzęty AGD, RTV itp.
 
 

Podsumowując

 
Dziś żyjemy w czasach eksperymentu z dodrukiem pieniądza. Nie mamy pewności co do jutra, ani nie za bardzo możemy polegać na wydarzeniach z przeszłości. Rynek jest selektywny. Zatem spokojnie obserwujemy dalej, co się wydarzy. Zaznaczę też, że pomimo niepewności na świecie, nie stoję z boku, tylko inwestuję własne środki najlepiej jak umiem, akceptując nowe zasady rynkowe.
 
Wciąż nie ma rozstrzygnięcia trendu na WIGach - to bardzo fajny okres do nauki. Jestem ciekaw, jak wyjdę na moich pierwszych opcjach call - na dziś dzień jestem małym plusie.
 
 

Podaj dalej - polub lub udostępnij wpis. Wielkie dzięki!

 
Pozdrawiam.  
PS. Jeśli oczywiście hossa będzie.

 

1 komentarz:

  1. Mam podobne zdanie ,w mojej kolekcji posiadam już pięć spółek finansowych co stanowi 70 % portfela.
    Brakuje mi tylko ALR ( 50)I PKO (27), w nawiasach ceny z moich marzeń.

    wik6

    OdpowiedzUsuńLinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...