05 lipca 2013

Jak ćwiczyć cierpliwość i samodzielne myślenie na giełdzie?

Witaj,

 
Mam dla Ciebie ciekawe ćwiczenie, które wymyśliłem parę lat temu dla rozrywki. Nie jest łatwe, choć banalnie proste. Pozwala każdemu z nas pokonywać swoje negatywne skłonności, które na giełdzie okazują się zabójcze dla portfela. Mówię o ćwiczeniu które rozwija cierpliwość, opanowanie i umiejętność samodzielnego myślenia, zamiast podążania ślepo za tłumem. Część z Was być może stosuje od dawna te metody, i dobrze.
 
 

Jak ćwiczyć?

 
Bardzo prosto. Cierpliwości i umiejętności podejmowania decyzji innych niż tłum, można się nauczyć każdego dnia na ulicy. Osobiście polecam Ci korzystanie z takiego dobrodziejstwa cywilizacji jakim jest sygnalizacja świetlna. Mianowicie, od paru lat staram się nigdy nie przechodzić na czerwonym świetle jeśli idę pieszo, oraz nigdy nie przejeżdżać na czerwonym, jeśli jestem na rowerze lub jadę samochodem.
 
Choć wydaje się śmieszne, jest to bardzo trudne ćwiczenie. Sam jestem raczej spokojnym gościem i cierpliwym, ale najczęściej stanie na czerwonych światłach, kiedy jest np. niedziela 8 rano i na ulicy nie ma żywej duszy, jest wręcz wariactwem. Można czasem oszaleć - bywa, że klnę w myślach, gryzę się w język, wyrywam sobie włosy ;) itp. Sam zobaczysz. Możesz się wtedy też nauczyć przełamywania gniewu i zniecierpliwienia, uśmiechając się do samego siebie. Tym samym poprawiasz sobie humor.

Trochę inna sytuacja i trening jest w czasie srogiej zimy, ulewy, lub gdy śpieszymy się, bo już jesteśmy spóźnieni. Jest to dodatkowe utrudnienie, ale nawet wtedy koniecznie trzeba myśleć logicznie i stanąć, aż do momentu zmiany ludzika na kolor zielony. Bonusem takiej heroicznej wytrwałości jest hart ducha, wytrzymałość, poprawa samodyscypliny, a często i życie.
 
 
 

 
 

Podsumowując

 
To proste ćwiczenie można trenować każdego dnia, nawet po kilkanaście razy dziennie. Jeśli sądzisz, że to proste, to szybko zmienisz zdanie. Większość czasu jaki spędzam grzecznie na staniu na czerwonym świetle jest irracjonalne, czasem aż głupio się wygląda(ostatnio 2 x stałem na przejściu dla pieszych, gdzie była  ulica zamknięta dla ruchu samochodowego). Spodziewaj się w 90% przypadków, że kilka lub kilkadziesiąt osób obok Ciebie, przejdzie na czerwonym świetle . A Ty i tak stój, zachowaj trzeźwość myślenia i nie naśladuj "stada".
 
W ten sposób znacząco można podnieść poziom cierpliwości oraz samodzielnego myślenia, przestaje się naśladować ślepo innych. Wyczula się zmysły i umiejętność przewidywania konsekwencji. Dodatkową zachętą może być zerowe konto mandatów oraz bezpieczeństwo nasze, a także naszych rodzin. Najwięcej ofiar drogowych w Polsce, z tego co wiem to piesi, potrącani często na pasach.
 
Dzięki temu prostemu ćwiczeniu otworzą Ci się oczy na wiele innych aspektów życia, będziesz miał codziennie kilka lub kilkanaście minut więcej na przemyślenia. Być może będziesz świadkiem potrącenia kogoś metr od Ciebie, kto wybiegł lub wyjechał na ulicę zamiast stać spokojnie. To ćwiczenie to nie tylko wielki plus przy nauce inwestowania na giełdzie, to ćwiczenie może Ci uratować życie. Możesz też uratować życie komuś, kto wybiegnie/wyjedzie w pośpiechu na ulicę za Tobą myśląc, że było zielone. Dasz również przykład małym dzieciom, które uczą się obserwując zachowanie starszych.
Oczywiście ćwiczenie zastosuj, jeśli chcesz, zawsze masz wybór. Osobiście gorąco polecam to ćwiczenie siebie, sam stosuję, ciągle nad sobą pracuję, uważam że warto, nie widzę minusów.

Na koniec dodam, że w ćwiczeniu nie wolno się okłamywać i np. wbiegać na pasy, kiedy wiesz, że za sekundę zmieni się na czerwone. Po prostu trzeba od siebie wymagać pełnej uczciwości.

Powodzenia dla śmiałków.
 
 

Podaj dalej - polub lub udostępnij wpis. Wielkie dzięki!

 
Pozdrawiam.  
 
 

3 komentarze:

 1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pomyliłeś blogi, jesli piszesz taki komentarz. Nie używaj tu niecenzuralnych słów i nie pisz nic złego na Polskę, bo będę usuwał.

  Jak chcesz, napisz swój wpis innymi słowami. W cywilizowanej Polsce używamy innego języka.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zajebiste ćwiczenie! Jeżeli sam je wymyśliłeś to jesteś genialny. To tak jak jakieś tajemne sztuki walki, tutaj medytacja, tutaj pozycja Quiioo i stawanie na czerwonych światłach. Młody adept nie wie po co to wszystko robi, ale później nie wiedzieć nawet kiedy - stosuje nabyte cechy w życiu. Jest cierpliwy, wyciszony, skoncentrowany itd itp :) Props

  Pozdrawiam
  M/F

  OdpowiedzUsuńLinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...