06 maja 2013

Spadki czy wzrosty? - Wykres.

Witaj,

 
Ciekawą mamy obecnie sytuację długoterminową na wykresach indeksów(tutaj WIG20). Ważą się być może wieloletnie losy giełdy, wiedzą o tym osoby posługujące się analizą techniczną(ja używam jej głównie dla lepszej zabawy).
 
 
 
 

Analiza techniczna WIG20, czyli co teoria mówi..

 
Jak widać na wykresie kończy się miejsce na trend boczny i być może "lada miesiąc"(jest to wykres świec miesięcznych) dojdzie do mocnego ruchu.

Albo do mocnego wybicia w górę i przebicia opadającej linii trendu spadkowego(od 2007 r.) oraz kontynuację "życia" w kanale wzrostowym(1995-2013 r.), albo dojdzie do wybicia w dół i przebicia prawie 20-letniej linii trendu wzrostowego(dolna czerwona linia).
 
Drugi wariant mógłby zadziałać jako kontynuacja wydarzeń z 2007-2009 r., kiedy spadki przetestowały linię trendu wzrostowego, i wspólnie z tamtymi wydarzeniami mogłyby zbudować wieloletni trend horyzontalny(spadkowy raczej odpada). Wariant ten jest dość prawdopodobny biorąc pod uwagę, że gospodarki w Polsce i na świecie notują kiepskie wyniki.

 

Podsumowując

 
Choć wykres analizy technicznej WIG20 nic nam nie mówi o sytuacji naszych konkretnych spółek, to dość przejrzyście pokazuje zmiany cen rynkowych.
 
Biorąc pod uwagę, że na giełdzie zbliżamy się do biblijnych "7 lat głodu"(2007-2014) to są pewne szanse na lepsze czasy i wybicie w górę. Jednak uwzględniając fatalną sytuację, jeśli chodzi o dodruk pieniądza i związane z tym możliwe negatywne konsekwencje dla świata, można dziś raczej tylko strzelać, w którą stronę pójdą zmiany.
 
 

Czy pojawi się duża biała świeca, czy też duża czarna świeca?

 
Nie wiem i nie bawię się w zgaduj zgadula.

Dodruk pieniędzy na świecie chwilowo może działać jak steryd na rynkach kapitałowych, jednak nie sądzę, by wyszło nam to na zdrowie.
 
Jako wieczny optymista kibicuję sercu, a ono podpowiada mi, że nadejdą w końcu wzrosty po długiej głodówce i chorobie. Jednak twardogłowa logika tylko pyta retorycznie: Kiedy nadejdzie wicher północny, który dmuchnie i przewróci papierowe mocarstwa na mapie świata?
 
Czas jak zwykle okaże się najmądrzejszy.
 
 

Zachęcam Cię polub wpis na FB lub udostępnij go dalej. Dziękuję.

 
Pozdrawiam. 
 
 

3 komentarze:

 1. Niech się ruszy w którąś stronę.
  Obecnie zadrogo by kupować, zbyt tanio by sprzedawać.
  Nuda u nas na giełdzie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak kghm wrzuci dywidendę w jednej turze, będziesz miał swój ruch na wig 20

  OdpowiedzUsuń
 3. Na giełdzie nigdy nie jest nudno ;)

  Jarek, sam kghm nie ruszy wig20. Zresztą wzrost musi być bardzo silny i przynajmniej wielodniowy/tygodniowy, a to już wymaga grubych miliardów zł.

  OdpowiedzUsuńLinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...