18 marca 2013

Piraci na Cyprze!

Witaj,

W weekend dokonano zamachu na własność i oszczędności mieszkańców tego kraju. Jest to zwykła kradzież, bezprecedensowe wydarzenie pokazujące do czego doprowadziły socjalistyczne rządy w UE. Na Cyprze przetestowano zuchwałą kradzież pieniędzy Cypryjczyków, być może jako test na przyszłość - sprawdzana jest reakcja ludzi i rynków finansowych na takie działanie w "mini kraju". Nie trzeba dodawać, że Cypr jest skończony jako miejsce inwestycyjne dla biznesu z całego świata, więc decyzja jest raczej mało opłacalna.

Ja nie o tym chciałem powiedzieć.

Chciałem powiedzieć, że na tym działaniu znów najbardziej ucierpiał kto? A no nikt inny jak osoby, które "bezpiecznie" ulokowały swoje "pieniążki" w bankach. Akcja rządu trafia głównie w najbiedniejszych ludzi, zauważ, że tak jest najczęściej.

Tak to już jest, że rządy w mniejszym stopniu okradają biznes i inwestorów, niż zwykłych obywateli kraju. To najbiedniejsi zawsze najwięcej obrywają, ale dzieje się tak trochę na ich własne życzenie. Najbiedniejsi nie uczą się o zarządzaniu pieniędzmi, unikają ryzyka i inwestowania, bo to "niebezpieczne i można stracić". Okej, tylko, że jak domino zacznie się przewracać, to depozyty bankowe nie są żadnym zabezpieczeniem w UE(nie wspominając o nieprzerwanym dodruku pieniądza, który niszczy wartość pieniądza na świecie).

Pieniądze niezainwestowane, te "w skarpecie", na lokatach bankowych.

Inwestorzy i biznesmeni tym się różnią od zwykłych obywateli, że swoje pieniądze inwestują, a te dla nich ciężko pracują. W pocie czoła pieniądz robi pieniądz, a nie leżakuje z nudów tracąc na wartości.

Oczywiście nie mówię, że ludzie, którzy ze skarpety wyjmą pieniądze i pójdą prosto na rynek, by je zainwestować, zarobią więcej, niż jakby nic nie zrobili. Prawdopodobnie na początku stracą dużą część pieniędzy! Tak jest zawsze jak się na czymś nie zna lub robi coś po raz pierwszy. Dlatego tak ważne jest, by zacząć zdobywać wiedzę i praktykę inwestowania jak najwcześniej, małymi krokami.

Podsumowując.

Jednym z komentarzy oburzonych Cypryjczyków była wypowiedź, że "oszczędzali pieniądze na czarną godzinę". Słowa mają moc i jak widać, lubią się realizować w życiu. Biedni ludzie powtarzają jak mantrę, że trzeba oszczędzać na "czarną godzinę", więc czemu się dziwią, skoro właśnie nastała czarna godzina i kraj potrzebował ich oszczędności. Powinni to zrozumieć, ponieważ od lat oszczędzali właśnie na taki dzień.

Bogaci ludzie, jak pisze milioner Harv Eker, myślą inaczej. jeśli już oszczędzają to na "radosną godzinę". Dlatego polecam zmienić podejście i trzymać pieniądze tylko na "radosne godziny" i "super inwestycje".

Pozdrawiam.

PS Jeśli uważasz, że ten wpis może spodobać się innym, polub go i/lub udostępnij dalej. Dzięki.

4 komentarze:

 1. Tylko nikt nie kazał ludziom oszczędzać na czarną godzinę państwa. Oni oszczędzają na własną czarną godzinę. A zabieranie przez państwo ciułanych nie raz latami pieniędzy to nic innego jak zwykła kradzież. Nie rozumiem w czym niby lepszy jest człowiek, który nie boi się ryzyka od takiego, który ciuła latami w banku? Że niby wybrał gorszą alternatywę oszczędzania, więc sam sobie winny? Moim zdaniem to, co dzieje się na Cyprze lub wydarzy w krótkim czasie zakrawa o jakąś patologię...

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak, zgadzam się, jednak czarna godzina to czarna godzina.

  Zobaczymy jak się zakończy sytuacja na Cyprze. I czy Cypr będzie ostatnim, czy pierwszym krajem z taką taktyką.

  Wiem jedno, Cypr stracił całe zaufanie, które budował latami. Za parę tygodni wyparuje stamtąd kilka-kilkadziesiąt miliardów dolarów.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytam właśnie o Cyprze. Z tego co wyczytałem to nie tak łatwo te pieniądze wyparują. Bo to chyba jedna wielka pralnia. Oligarchowie z Rosji przelewają tam po prostu nielegalne pieniądze. Po takiej legalizacji jadą z czyściutkimi Euro na podbój Europy. Nie maiałem tej świadomości, a prawdopodobnie wszyscy to wiedzą. Szkoda, że nikt z tym nic nie robił.Przecież Cypr należy do Strefy Euro i UE. Mam wrażenie właśnie, że to celowe działanie ministrów finansów UE aby pogonić tych oszustów.

  Pozdrawiam
  Piotr

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Robi się ciekawie, wczoraj Cypr jutro OFE :)

   Dzięki Piotr za komentarz.

   UsuńLinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...