25 marca 2013

Niepewne inwestycje.

Witaj,

Czy w niepewnych czasach jest miejsce na inwestycje w akcje?

W ostatnich tygodniach analizuję spółki z GPW i New Connect. Z 874 spółek notowanych na tych rynkach zostało mi już tylko 39, które coraz bardziej odpowiadają moim preferencjom i należą do mojego indywidualnego kręgu wpływu - tj. trafiają w moje zainteresowania, doświadczenie, rozumienie spółki.

Odkryłem w trakcie analizy, że bardzo wiele firm z tej listy ma C/Z niższy niż 10, a C/WK niższe niż 1 lub 2. To rzadki widok.

Co nam to mówi?

Te skąpe dwa kryteria sygnalizują tylko, że ceny akcji wielu firm być może są już dziś w korzystnych wycenach. Co nie znaczy, że kurs tych akcji wzrośnie. C/Z i C/WK są nic nie warte, jeśli spółka nie spełnia innych ważnych kryteriów np. dobry produkt, mądry zarząd, wysokie ROE itp.

Czy Cypr to "iskierka"?

Cypr przeżywa katorgę, Hiszpania podobno jest następna w kolejce do rozgrabienia, Niemcy obniżają prognozy PKB, a dolar jest nic nie wart. Te i szereg innych problemów na świecie, mogą doprowadzić do pogłębienia się kryzysu i spadków na giełdach. Mogą, ale nie muszą.

Tak jak pisałem przed wybuchem kryzysu na Cyprze, mała iskra może doprowadzić do pożaru, a tą małą iskrą być może jest "Operacja Cypr". Zobaczymy. Dziś UE, banki i raje podatkowe nie są już darzone zaufaniem, czasy się zmieniły po jednej (nie)przemyślanej decyzji.

Czy, gdy Cypr otworzy banki system się zawali? Oby nie.


Podsumowując.

Dzięki analizie spółek wiem, że niektóre spółki już dziś są niedowartościowane, a wiele z nich osiąga coraz lepsze wyniki finansowe. Wiem też, że być może cypryjska iskra roznieci pożar, a to w myśl zasady "kiedy trend się dłuży" doprowadzi do jeszcze większego niedowartościowania akcji.

Złoto w przypadku rozniecenia pożaru, odbędzie swoją końcową drogę ku szczytom, wg tego wykresu - tutaj.

Polecam w najbliższych miesiącach kumulować kapitał, badać spółki pod względem atrakcyjności alokacji i trzymać palec na spuście do zakupów tych biznesów, które pomimo trwającego kryzysu będą przeć do przodu. Gdy przyjdzie hossa dostaną dodatkowego "speeda" dla wzrostów.Podoba Ci się wpis? Proszę polub go na FB i/lub udostępnij link dalej. Dzięki.

Pozdrawiam.

6 komentarzy:

 1. Witam Bartku . Przeanalizowalem twój e-book i podoba mi sie budowanie wartości dodanej,Chcialbym aby i moje dzieci potrafiły sie w tym odnależć.
  Co do fundamentów. Jako fundamentalista powinieneś zwracać uwagę na cykle. Ja jestem ,,wyznawcą ,, Kondratiewa. Dlatego wciąż uważam ,że czeka nas w 2014 najgorszy czas Winter-K. Nakłada sie na to też cykl Kress-a 120 letni z koncem w 2014 roku.
  Też w Polsce ważny cykl 10 letni , a więć jeszcze czeka nas 2015 tak jak 1995 ,To wtedy akcji doslownie nikt niechcial kupować.
  Z tego co obecnie slychać to wszelkie fundusze , szczegolnie w usa są zapakowane w akcje.
  Nigdy , jak pewnie wierz, nie jest tak że akcje nie mogą być nizej niz obecnie.
  Dla mnie zakup akcji firmy musi być poprzedzony sygnałem technicznym końca trendu spadkowego. Nawet jeśli jestem fundamentalistą 99%.
  Zauważ też jaki jest poziom naszego WIG . Można przypuszczać ,że jeśli usa przejdzie jeszcze jedną korektę to wzrost może nie dotrwać do maja.
  Mieszkam na prowincji, o ile wcześniej narzekali pracownicy najemni to teraz padają wszelkie male biznesy. Jak więć oczekiwać poprawy fundamentalnej.
  Jest jeszcze jeden aspekt. Fala /KOŃIEC/ D rozszeszającego sie trójkąta S&P. I niestety fala E jest zabójcza
  pzdr.
  dtrad2013

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za komentarz.

   Sytuacja jest ciekawa pod względem inwestycyjnym.
   Jest sporo dobrych spółek, które mają szansę rosnąć pomimo zawirowań.

   Co do cykli to uważam je za interesujące, biorę też pod uwagę sztuczność niektórych cykli. Bardzo ciekawy temat, polecasz jakąś książkę?

   Obserwujemy dalej co się wydarzy. mamy na głowie potencjalnie konflikt zbrojny i brak reform USA czy UE. nie ma specjalnie powodów do wzrostu, tym bardziej zadziwia spadek cen złota.

   Pozdr

   Usuń
 2. poznać można będzie tę drogę eliminacji spółek giełdowych ?
  jeśli tak, to
  kiedy, gdzie i ... za ile ? :)
  czogori

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj

   Szykuję się na kolejnego e-booka, w nim na pewno zawrę dużo nowych odkryć i elementy analizy. Kończę właśnie całą analizę jeszcze góra z 1,5 tygodnia i wtedy będę myślał nad nowymi komercyjnymi projektami.

   Pozdrawiam

   Usuń
 3. Witaj Bartku

  Wiem, ze miales i zrezygnowales z Optimusa jakis czas temu.

  Wiem, ze nie jestes juz zainteresowany ta spolka ale czy moglbym Ciebie poprosic o komentarz dotyczacy strategii, produktu i wynikow finansowych CD ProjektRed.

  Prosilmym o Twoje subiektywne odczucie i poglad.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie jako katolika, który dostał tak wyraźny sygnał o Optimusie, sprawa jest zamknieta.

   Tak pół żartem dla mnie Optimus jest zakotwiczony na stałe na cenie 6,66zł za akcję i będzie wokół tej ceny krążył. Nie analizuję tej spółki, ze swojej strony odradzam wszystkim, bo rynek gier widać nawet po City interactive jest bardzo nieprzewidywalny.

   Pozdrawiam

   UsuńLinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...