21 marca 2013

Co kupować: złoto czy akcje?

Witaj,

Natrafiłem na fajny artykuł, pokazujący wpływ działań FED na rynki kapitałowe i surowcowe. W tym wypadku autor omawia stosunek zmian indeksu DOW do cen złota. Rewelacyjne porównanie i dostrzeżenie sztucznych "cykli" gospodarczych, karmionych polityką dodruku pieniądza.

Dwa poniższe wykresy pokazują, że być może cykl dalszego spadku cen akcji i kontynuacja wzrostu cen złota jeszcze potrwa. Biorąc pod uwagę coraz większe zadłużenie Ameryki i coraz większe szaleństwo FEDu, zaprezentowany scenariusz wygląda na prawdopodobny rozwój wydarzeń. 

Podsumowując.

Z wykresów wynika, że jest jeszcze miejsce na spadki cen akcji i wzrost cen złota. Działania FED tylko potwierdzają powyższy scenariusz.

Inna rzecz, że system FIAT musi upaść, zostanie zastąpiony czymś nowym, może coś a la bitcoin. Czy to będzie za kolejne 100 lat, czy może za 5 lat, tego nie wiem.


Podoba Ci się wpis? Proszę polub go na FB i/lub udostępnij link dalej. Dzięki.

Pozdrawiam.

7 komentarzy:

 1. Dokładnie, ale jak pokazuje casus Ambergold, bardzo łatwo na ludzkiej wyobraźni zagrać bezpieczeństwem inwestycji w złoto.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zgadzam się, trzeba mysleć samodzielnie.

  Na dzień dzisiejszy wygląda na to, że złoto ma jeszcze trochę miejsca dla wzrostów, a to dlatego, że Europa wygląda na to, że zaczyna się naprawdę sypać. A jak się UE sypnie no to złoto ma rajskie warunki.

  Dodam, że złota nie posiadam jako inwestor.

  OdpowiedzUsuń
 3. kupić złoto to nie jest wielki problem.
  kiepsko wygląda jednak jego sprzedaż.
  ciągle poszukuję jakiś rzetelnych informacji na temat handlu złotem, i trafić nie mogę.
  oczywiście znam te wszystkie założenia, że to długotrwała inwestycja itd, niemniej jednak prowizje przy sprzedaży są straszne.
  czogori

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki Czogori za cenne uwagi.

   Osobiście nigdy nie kupowałem złota inwestycyjnego, przymierzam się dopiero pod zakup złota i srebra dla celów "naukowych" :)

   Informacji o prowizji przy sprzedaży nigdzie nie znalazłem więc dizeki za tę uwagę. kojarzysz jak duża jest procentowo ta kwota?

   Pozdr

   Usuń
 4. Ja ostatnio zauważam, że coraz więcej osób spośród moich znajomych zaczyna interesować się złotem. Nisko oprocentowane lokaty, niepewny zysk z akcji sprawi, że ludzie poszukują alternatywy. Moim zdaniem złoto jest taką alternatywą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Marta

   No i cena spada na łeb na szyję. Tylko pukam się w głowę i zadaję sobie pytanie dlaczego, skoro wisi na włosku wojna nuklearna, banki centralne wydają kolejne miliardy na skup złota w 1Q 2013, USA i UE i Japonia i GB drukują sobie pieniądze, a na Cyprze łupią oszczędzający?

   Zgadzam się z Tobą, że złoto to alternatywna forma inwestycji, z każdym dniem spadków coraz ciekawsza dla mnie.

   Inwestowanie w złoto podobnoż nie jest zbyt trudne, nie ma tak wiele zawiłości jak przy innych inwestycjach, więc polecam każdemu rozszerzać wiedzę w temacie. Ja rozszerzam.

   Dzięki za wpis i pozdrawiam.

   Usuń
 5. Tak, powyższy wykres eliminuje wpływ walut, których ilość jest tak mocno zmienna, że nie może służyć jako podstawa do jakiegokolwiek wykresu finansowego. Chyba, że obrazującego teorię chaosu. Jestem przekonany, że wykres Dow/Gold spadnie mocno poniżej 1, a to oznacza ogromne wzrosty dla metali szlachetnych, które, nie wiem czy ktoś wie, ale można dokładnie policzyć. To są właśnie prawdziwe cykle rynkowe i powinien je poznać każdy kto myśli o tym jak zostać bogatym.

  OdpowiedzUsuńLinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...