14 lutego 2013

Czy naśladowanie Warrena Buffetta ma jeszcze sens?

Warren Buffett, dobrze Wam znany na tym blogu, to niewątpliwie człowiek-ewenement.

Czy warto naśladować jego taktykę inwestowania? Czy ja naśladuję jego taktykę inwestowania? Spójrzmy na transakcje Portfela Bart:

1) Zastal
2) Nicolas Games
3) Optimus
4) Wielton
5) Virtual Vision
6) TIM
7) WINDMOBILE

Najbardziej Wielton i Tim przypominają inwestycje na podobieństwo mistrza z Omaha. Jednak większość, to spółki nowych technologii, których Buffett by nigdy nie tknął . 

Do czego zmierzam?

Choć często piszę o Buffecie i podziwiam go za stworzenie wielkiego biznesu, to już od dawna nie buduję portfela w oparciu o jego strategię inwestycyjną. To co robię, to inwestowanie-eksperymentowanie, o którym pisałem już w e-booku "Bóg, pieniądze i giełda!". Opieram się na zdobytej wiedzy amerykańskiego guru, ale osobiście nie potrafię go naśladować w 100%. Myślę, że nikt nie potrafi, Ty także. Od dłuższego czasu nie inwestowałem też długoterminowo. Jak widziałeś w Portfelu Bart, moje inwestycje trwały krócej niż rok, ponieważ nie znajdowałem ostatnio biznesów takich jak np. Wawel.

Wciąż jestem otwarty i popieram długoterminowe inwestowanie, ale tylko w momencie inwestycji w "złotą spółkę".Źródło: therisetowealth.com


Ciekawe jest to, co pisze dziś o giełdzie Kiyosaki.

Choć nie jest on specem giełdowym jak W. Buffett, to jak dla mnie, mądrze pisze o kwestii inwestycyjnej. Do tej notki zachęcił mnie wpis z jego książki, który daje do myślenia. Zacytuję:


Firma Buffetta jest w niebagatelnym stopniu odpowiedzialna za wywołanie kryzysu światowego, a mimo to wciąż prosi się jej właściciela o radę w sprawach finansowych. Co więcej, spółki znajdujące się pod jego kontrolą(Wells Fargo, American Express, General Electric i Goldman Sachs) po giełdowym krachu otrzymały od podatników miliardy dolarów w formie subwencji. Czy jest to sekret Warrena Buffetta, który sprawił, że jest uważany za najinteligentniejszego inwestora na świecie?


Co by było ze spółkami z portfela Buffetta bez subwencji? Ostatnio wstawiłem wykres Berkshire Hathaway na bloga z rekordami notowań jego firmy. Jednak, czy to nie będzie przypadkiem ostatni wielki rekord? Firmę po Buffecie przejmie pewnie jego syn Howard i tu pojawia się znak zapytania. Syn będzie musiał sprostać przyszłości, a ta jest dość specyficzna wg mnie, ze względu na bardzo chory stan finansów USA i świata. Idą czasy, kiedy żadne subwencje nie będą możliwe.

Podsumowując.


Wierzę, że bardziej patrzycie na to co robię, niż na to co piszę i dostrzegacie różnicę w zachwalaniu Buffetta v moje inwestowanie-testowanie. Jak widzicie na co dzień, wciąż jestem fanatykiem Buffetta, jednak do wszystkiego na giełdzie staram się podchodzić elastycznie. Korzystam z jego mądrości każdego dnia, co nie znaczy, że używam jej tak jak on.

Tobie także pozostaje tylko własna droga nauki. Możesz patrzeć na innych, coś u nich naśladować, jednak musisz odkryć swoją indywidualną drogę w inwestowaniu. Żadna inna na świecie, nie będzie pasować do Ciebie. Styl inwestowania jest w Tobie zapisany jak linia papilarna. Jakim inwestorem jesteś możesz odkryć ucząc się od innych i testując w prawdziwym życiu wiele własnych pomysłów - ucząc się na błędach.

Pozdrawiam.

PS. Jeśli uważasz, że ten wpis może spodobać się innym, polub go i/lub udostępnij dalej. Dzięki.

12 komentarzy:

 1. Czekam z zakupem spółki TIM ,kiedy spadnie do 1 zł.
  Czy to oby nie przesada ?

  Wik6

  OdpowiedzUsuń
 2. Niby dlaczego miała by spaść do 1zł?

  OdpowiedzUsuń
 3. Fatalne wyniki i perspektywy na rok 2013.
  Inne sieci w branży budowlanej też lepiej niewyglądają.

  OdpowiedzUsuń
 4. Najgorszy dla firmy Tim będzie początek roku 2014.
  Rok 2013 to dalsży spadek zamówien.
  Firma musi ciąć koszta.
  Nadzieja w niskim zadłużeniu.
  Cena taką może się zrealizować jeśli na giełdzie
  bessa się pogłębi.
  W razie ruchu bocznego najbardziej prawdopodobny będzie jak zawsze przewartościowana.
  Z oobecnej ceny brak potencjału wzrostowego na
  najbliższe pięć lat.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kurs ma prawo spadać, lecz to nie jest najważniejsze.

   Usuń
 5. Niby z tym Timen racja co do wyników i perspektyw. Jednak popatrz na kurs podnosi się na sporych obrotach.

  OdpowiedzUsuń
 6. Uzależniacie przyszłość spółki tylko od czynnika dekoniunktury w budowlance, a TIM oprócz tego minusa ma wiele zalet i dlatego rośnie.

  Lepiej zapytajcie siebie: Dlaczego rośnie?

  Dzięki za wpisy i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Znam zalety TIM pewnie nie wszystkie, ale znam. Zastanawiam się tylko czy jeśli jest dekoniunktura w budownictwie to nie inwestować w spółki, które będą mogły zarabiać w tych czasach. chemia,technologie itp.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak dla mnie obecnie jest mało ciekawy czas na nowe inwestycje.

   Mnie nie przekonują obecne wzrosty, wyglądają mi jak wchodzenie pod górę ledwo dyszącego, chorego, 90-letniego dziadka. Na dodatek naćpanego Apapem.

   Usuń
 8. No właśnie, dlaczego rośnie? Zastanawiam się, no i nie mogę nic wymyślić. Może ktoś będzie tak uprzejmy i mi to wytłumaczy? Bo temat bardzo ciekawy ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Pan rynek robi swoje, a ja zostaje przy 1 zł.

  Wik6

  OdpowiedzUsuń
 10. Tim moze rosnąć choćby dlatego, że ktoś dostał spadek po dziadkach 200 000zł i kupił sobie trochę Timu, bo ktoś powiedział, że to dobre akcje.

  Może być też tak, że część pieniędzy ze sprzedaży TPSA będzie umieszczana w spółki płacące dywidendę, więc kurs pomimo krachu w budownictwie, może nie spadać aż tak gwałtownie.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuńLinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...