27 grudnia 2012

Twoja jest tępa czy ostra? Darmowy e-book.

Witaj,

Jedną z najwartościowszych rzeczy jakie warto zrobić przed końcem każdego roku, jest zatrzymanie się i "naostrzenie piły". Metodę tę w różnych formach używali słynni światowi przywódcy choćby Abraham Lincoln, czy też Stephen Covey. Na wszystko jest odpowiednia pora, tak jak wg mnie, odpowiednia pora na refleksję roku może być w najbliższych dniach.

Jak może wiesz, co roku po świętach, daję sobie czas na refleksję i ustalanie nowych celów. Nie każdemu to pomaga w życiu, mi tak, więc to robię. Gdy nie mam osobistej wizji i celów na nowy rok, wpadam w chaotyczne działania, mało efektywne, marnuję dużo czasu i zasobów. Choć celów w większości nie realizuję w 100%, to często przybliżam się do ich osiągnięcia, rok w rok, kROK po kROKU. Osiągam więcej, niż kiedy celów nie mam.

Uważam też, że niemożliwe jest osiągnięcie wymarzonego celu, jeśli nie wie się co nim jest, lub nie widzi się go dokładnie, oczami wyobraźni. Warto zauważyć, że wszystko co stworzyliśmy na ziemi, było kiedyś tylko wizją, prostą myślą u kogoś w głowie(samochody Forda, komputery Gatesa itd.). Tak to działa.

Ten kilkudniowy okres refleksji przed sylwestrem, pomaga dostrzec działania, które przyniosły mi szkody lub korzyści. Dobre zastanowienie, pomaga zauważyć największe podjęte błędy i dobre decyzje. Refleksja pomaga poznać konsekwencje i rezultaty działań podjętych w przeszłości.

Nauka z błędów i wzmocnienie dobrych czynów to darmowa "grudka złota", wydobyta z doświadczeń roku poprzedniego. Dodatkowy kapitał inwestycyjny na przyszłość. Kto się nie uczy na własnych błędach, ten marnuje czas i siły.

Wytrwałość

Co roku ustalam nowe cele, od jakiś 8-9 lat. Wciąż nie umiem określać celów jednocześnie ambitnych, realnych do osiągnięcia i w odpowiedniej liczbie. Wciąż przestrzelam wizję przyszłości zbyt dużym optymizmem. Na szczęscie to lepsze, niż mieć zbyt małe cele, które się z łatwością osiąga.
Jednak co roku, coraz lepiej poznaję siebie, swoje możliwości, czy słabości w realizacji celów. Każdego roku uczę się bardziej siebie, jestem bardziej elastyczny, aż w końcu osiągnę sukces w ich ustalaniu. To proces.

Dla osób zainteresowanych ustalaniem celów, wklejam link do darmowego e-booka Briana Tracy'ego na ten temat! Warto przeczytać.

Pozdrawiam i zachęcam do refleksji rocznej i ustaleniu celów, jeśli chcesz. Nie dla każdego cele są optymalnym rozwiązaniem, choć badania światowe pokazują, że kto ustala cele, ten osiąga dużo więcej, niż osoby, które tego nie robią.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarzLinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...