15 grudnia 2012

Kryzys światowy +22,4%!

Witaj,

Straszą nas globalnym kryzysem, a np.: indeks WIG od początku roku do dziś, urósł +22,4%!

Abstrahując od przyczyn zwyżek, można śmiało powiedzieć, że słuchanie mediów nie opłaca się. Najlepsi analitycy i ekonomiści świata bawią się tak naprawdę w "zgadywanki", a wszyscy opierają się na twardych faktach, doświadczeniu z przeszłości, wiedzy makro i mikroekonomicznej, internetowej, książkowej itd.
Co ciekawe, tak na oko, obecnie 40-50% ekspertów wieści hossę, 40-50% mówi o bessie, a reszta przyznaje, że nie potrafi przewidzieć dalekiej przyszłości. Zatem kto ma rację?

W 2013 będzie...???

No i co mam napisać? Piszę to co zwykle: nie wiem. Który ze światowych ekspertów dobrze przewidział przyszłość rozwoju indeksów giełdowych w 2012? A w Polsce ilu przewidziało dwanaście miesięcy temu, że będzie na koniec roku ok. +20%? To pokazuje jedno: spółki rosną lub spadają niezależnie od tego co mówią eksperci, lub o czym trąbią media. Wg mnie, na giełdzie cały czas wygrywają raczej Ci, którzy ciężko pracują nad dokładną analizą konkretnych spółek i ich otoczenia biznesowego. Ci, którzy rozumieją co kupują i kupują to poniżej wartości rynkowej.

Dwie spółki..


iMożna zrobić sobie ciekawe porównanie dwóch skrajnie różnych spółek np.: wielokrotnie polecany przeze mnie WAWEL v wielokrotnie odradzany przeze mnie PETROLINVEST. Wklejam specjalnie te dwie, ponieważ ich wykresy są bardzo wymowne. Warto się zastanowić: czemu jedna spółka ciągle rośnie, a druga spada? Zrozumienie tej różnicy jest kluczowe dla podejmowania decyzji przy inwestowaniu na giełdzie.

Jeśli poświęci się trochę czasu na PRZEMYŚLENIE(nie mylić z przejrzeniem) informacji, wyników, działań zarządu, faktów itd., można będzie się nauczyć bardzo cennej metody analizy.
Będzie można odkryć różnice między działalnością spółki, której wartość rośnie, a działalnością takiej, której wartość maleje. Będzie można doszukać się jak postępuje dobra i słaba firma, jak działa i podejmuje decyzje, co w każdej z nich jest inne, a co podobne. Poświęcając na analizę trochę czasu i pracy, można się sporo nauczyć na przyszłość. Jeśli porówna się ze sobą trochę spółek, będzie można dostrzec pewne prawidłowości.

Pozdrawiam.

PS. Chcę zmienić bloggera na wordpressa, to będzie wyzwanie. Chciałbym mieć nowego bloga do końca roku, więc jak będzie cicho na blogu, bądźcie wyrozumiali. Dzięki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarzLinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...