10 października 2011

Jak się nauczyć czytać sprawozdania finansowe? CD.

Dlaczego lubimy pewne czynności, a innych nie?

Lubimy to, co sprawia nam przyjemność, odrzucamy to, czego nie rozumiemy lub to, co sprawia nam cierpienie. Dlatego kluczem do nauczenia się analizy fundamentalnej jest powiązanie tej czynności, tj. nauki analizy fundamentalnej z przyjemnością.

Większość z nas, również ja na początku, naukę analizy fundamentalnej połączyliśmy ze słowami typu: trudne, ciężkie, męczące, nudne, długoterminowe, nie dla mnie, zagmatwane, nie rozumiem nic, itp. Połączyliśmy z tą czynnością wizje niekończącej się, nudnej pracy nad czytaniem tego, czego nie rozumiemy, nie widząc w tym sensu i szans na szybkie efekty. Nie dziwne więc, ze podchodzimy do raportów okresowych, jak do odwiedzin dentysty. Odkładamy naukę na później, czytanie raportów na później i zadowalamy się spekulacją lub kupowaniem firm na ślepo. A to nie działa.

Polecam nowe słowa określające naukę analizy fundamentalnej np.: przyjemna; domowa; radosna; ta która da mi wielkie zyski; codziennie łatwiejsza; w miarę lekka; wartościowa; prosta; zabawna; jak marzenia; w kolorze turkusowych wakacji z rodziną i przyjaciółmi; dająca wolność; łaska i dar dla mnie; itp itd - stwórz własne wspaniałe słowa dla nauki analizy fundamentalnej, które najbardziej Cię zmotywują.

Myślę, że większość z nas raczej czuje podświadomie, że nauka czytania raportów okresowych przyniosłaby mu wielkie korzyści finansowe. Brakuje nam jednak motywacji do nauki. I tym się teraz zajmiemy :)


Połącz naukę analizy sprawozdań finansowych z wizją nagrody, z przyjemnością i zabawą.

Abyśmy polubili czytać raporty okresowe, uczyć się analizy sprawozdań finansowych, musimy to lubić. Czas zmienić stare myślenie, stare słowa, którymi opisywaliśmy te czynności. Trzeba dostrzec, ze nauka czytania raportów finansowych to dar, szansa, która moze nam dać pełną wolność w kreowaniu swojego życia. Nagradzajmy się za każde nawet 5-10 minut nauki dziennie. Wzmacniajmy pozytywnie nasz wysiłek, aby stawał się coraz przyjemniejszy. Im więcej będziemy rozumieli, tym bardziej analizę fundamentalną będziemy lubili, traktowali jak dobrą zabawę i osiągali lepsze efekty z jej używania.

Wyobrażaj sobie wyraźnie swój docelowy cel giełdowy, tak jakbyś już go osiągnął. Myśli stają się rzeczywistością! Wszystkie zrealizowane cele, marzenia, wynalazki na świecie, były najpierw tylko myślą..


Połącz brak nauki analizy fundamentalnej z cierpieniem i utratą wielkich możliwości.

Wg mnie każdy inwestor, który nie uczy się analizy fundamentalnej, traci szansę na bardzo duże zyski. Nawet, jeśli uwielbia analizę techniczną, to wg mnie dobrze zrobi, jeśli będzie rozumiał dlaczego "kreski" rysują się w dół, dlaczego w górę, a dlaczego w bok. Bo analiza fundamentalna tłumaczy zachowanie analizy technicznej, czasem wcześniej, niż to widać na wykresie(np. w szczytach hossy). Jest wg mnie priorytetem w analizie spółek. Analiza techniczna nie sprawia, ze rozumiesz dlaczego coś spada, albo rośnie, do tego potrzeba gruntownej analizy fundamentalnej.

Aby analiza sprawozdań finansowych stała się naszym stałym zajęciem, oprócz nagradzania siebie i czerpania przyjemności z nauki, musimy połączyć brak nauki z najgorszymi dla nas konsekwencjami.

Wyobraź sobie cierpienie z niezrealizowanych marzeń i wielkie straty finansowe, przez to, ze nie poznałeś analizy fundamentalnej. zrób to, dzięki skojarzeniu cierpienia, będziesz unikał lenistwa i podejmiesz się tej nauki. Myślę, ze z każdym miesiącem zbierzesz coraz lepsze owoce giełdowe.

Wkładajmy w to co robimy, całe nasze serce, a będzie nam się szczęściło.

zaangażuj się w naukę, użyj samodyscypliny, jak statek wpłyń łagodnie w krainę sprawozdań finansowych, przynajmniej na kilka miesięcy, a myślę, ze zobaczysz różnicę w uzyskiwanej stopie zwrotu z inwestycji.

"Wisdom is knowing what to do; virtue is doing it." - David Jordan, scientist

Pieniądze w dobrych rękach są dobre, dlatego daję Ci tę wiedzę. Wykorzystaj ją, zarób i zrób z pieniędzy dobry użytek dla siebie i innych. Twój ruch Mistrzu Analizy Fundamentalnej :)

7 komentarzy:

 1. Taki ten wpis taki psychologiczny motywujący do działania dający kopa w Dup* czas zacząć czytać sprawozdania finansowe spółek ;) Jaką spółkę na początek polecisz by z łatwością móc wyciągnąć jakieś konstruktywne wnioski ?

  OdpowiedzUsuń
 2. Bartku, bardzo mnie ciekawi Twoje zdanie na ten temat, więc ponawiam pytanie. co powiesz na ostatni wywiad w pb i słowa "Prace graficzne nad „Bug Maldoon” jeszcze się nie zaczęły, bo trwają dyskusje nad scenariuszem. Najwcześniejsza, realna data premiery to 2014r." Czy nie uważasz, że w tym momencie Twoje akcje są "zamrożone" na najbliższe 2 lata? Nie myślałeś np. o tym, żeby zainwestować środki na 1-1,5 roku w inną spółkę, a może raczej w obecnej sytuacji certyfikaty na spadki?

  OdpowiedzUsuń
 3. Jaką spółkę polecasz do pokazania Nam, jak wygląda spółka dobra? Bo sam przyznam, że czytałem kilka raportów PEP, BUDIMEX, KGHM i w każdym czegoś nie rozumiem, albo mam przeczucie, że czynniki ryzyka są bardzo możliwe do spełnienia

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajny wpis. Dzięki Bartku! :) Pozdr

  OdpowiedzUsuń
 5. Bartku, będziesz modyfikował portfel dobrych akcji?

  OdpowiedzUsuń
 6. Bartku, a będziesz odpowiadał na pytania na forum? Bo takie nasze klepanie tutaj trochę traci sens ...

  OdpowiedzUsuń
 7. Wiem, że wpis stary, ale czy ktoś mógłby polecić jakąś sensowną literaturę z zakresu sprawozdań finansowych.

  OdpowiedzUsuńLinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...