01 października 2011

Jak się nauczyć czytać sprawozdania finansowe?

Witaj,

Wiele osób odrzuca skomplikowany język analizy sprawozdań finansowych, odrzuca analizę fundamentalną, ponieważ nie wie, jak się zabrać do nauki. Mnóstwo słów i pojęć jest niezrozumiałych dla większości z nas, gdy spotykamy się z analizą po raz pierwszy. Wg mnie, jest jednak na to prosty sposób.


Jak się nauczyć czytać sprawozdania finansowe?


Myślę, ze tak samo jak języków obcych. Języka nalezy słuchać tak, jakby brać prysznic i pozwalać, aby słowa same płynęły przeze mnie nawet, jeśli ich na razie nie rozumiem. Dlaczego dzieci potrafią nauczyć się angielskiego oglądając kreskówki po angielsku? Ponieważ osłuchują się, widzą obrazy i po prostu chłoną przekaz jak gąbka. Po setnym, czy tysięcznym odcinku, rozumieją praktycznie wszystko.

I myślę, ze podobnie jest  z uczeniem się rozumienia sprawozdań finansowych. Wystarczy, ze będziesz je przeglądał, na początku czytał nawet bez rozumienia, o co w tym chodzi, a po jakimś czasie zaczniesz łączyć fakty, słowa, wyliczenia w jedną, spójną całość. Jeśli dodatkowo poświęcisz czas na poczytanie książek na ten temat, to nauczysz się czytać sprawozdania finansowe bez większych problemów i zmęczenia. Potrzeba jedynie chęci, cierpliwości i "trochę" samodyscypilny ;) Skąd to wiem? Widzę po sobie. Kazde kolejne przeczytane sprawozdanie, jest dla mnie łatwiejsze do analizy i zrozumienia. Polecam :)


Czy warto się uczyć czytania sprawozdań finansowych?


To juz zalezy od Ciebie. Myślę, ze giełda jest darem, który moze nas uwolnić z niewoli pracy dla kogoś. I moze tez być przekleństwem, dla osób leniwych, które uprawiają hazard na rynkach kapitałowych. Nie ma drugiego takiego miejsca na świecie, gdzie mozna zarobić po godzinach, tak duze pieniądze, w miarę "prosty" sposób. Wg mnie ryzykowanie na giełdzie zawsze się opłaca, bo daje nadzieję na wolność, bez przymusowej pracy przez całe zycie. Giełda moze nam dać pieniądze i wolność, abyśmy stali się prawdziwym "sobą", zajęli się tym do czego jesteśmy stworzeni.

5 komentarzy:

 1. Dobry tip. Sprobuje. Dziekuje :)

  scrub

  OdpowiedzUsuń
 2. Super, mnie też zachęciłeś! Może polecisz któreś z prostszych na początek, które ostatnio czytałeś? Potem mógłbyś rzucić kilka pytań sprawdzających i bylibyśmy w stanie przekonać się czy po lekturze potrafimy na te pytania odpowiedzieć?

  OdpowiedzUsuń
 3. Widzę że także pracujesz w Holandii a gdzie dokładnie i czym się tutaj zajmujesz? masz zamiar zjeżdżać do polski na stałe ? jak znajdujesz czas na bloga bo ja mam ciężko

  OdpowiedzUsuń
 4. Bartku co powiesz na ostatni wywiad w pb i słowa "Prace graficzne nad „Bug Maldoon” jeszcze się nie zaczęły, bo trwają
  dyskusje nad scenariuszem. Najwcześniejsza, realna data premiery to 2014
  r." Czy nie uważasz, że w tym momencie Twoje akcje są "zamrożone" na najbliższe 2 lata? Nie myślałeś np. o tym, żeby zainwestować środki na 1-1,5 roku w inną spółkę, a może raczej w obecnej sytuacji certyfikaty na spadki? Pozdrawiam i z Niecierpliwością czekam na odpowiedź. KAR.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dziękuję Panie Bartłomieju. Myślę, że takiej wskazówki potrzebowałem.

  OdpowiedzUsuńLinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...