13 września 2011

Dłużej i więcej, niż myślimy.

Dlaczego nikt nie umie przewidywać skali wzrostów lub spadków na giełdzie?

Cały czas mamy dołki i szczyty na giełdzie, a nikt nie umie ich przewidywać(oczywiście są pojedyncze wyjątki). Nie mówiąc o hossach i bessach. Dlaczego?

Ponieważ rynki najczęściej zachowują się irracjonalnie o wiele dłużej, niż wszyscy się spodziewają. Giełdy rosną i spadają więcej i dłużej, niż większość inwestorów się spodziewa. Bessa trwa tak długo, że wszyscy zapominają o hossie. Hossy rosną tak wysoko, że wszyscy myślą, że wyżej już się nie da(i się mylą).

Jeśli myślisz, ze Twoja spółka nie spadnie więcej, bo spadła już "tak dużo", to się pewnie grubo mylisz. Jeśli myślisz, ze czas realizować zyski po wzroście o kilkanaście, kilkadziesiąt(czasem kilkaset) procent, bo "pewnie spadnie", to kompletnie nie rozumiesz inwestowania na giełdzie.

Irracjonalność i wielkość spadków i wzrostów, można wykorzystywać w swoich strategiach inwestycyjnych. Tylko trzeba dać sobie czas na pomyślenie, jak je wykorzystać, jaką strategię stworzyć, jak ... itd. Trzeba sobie zadać dobre pytania, wymagające myślenia.

7 komentarzy:

 1. ja tak z zapytaniem odnośnie virtal vision aktualna cena nie powala, czy nadal trzymasz akcje? a może dokupujesz?

  OdpowiedzUsuń
 2. To zgodnie z Twoim postem skoro vision spadł już prawie 50% to jak? trzymasz dalej bo sądzisz, że skoro tyle spadł to więcej już nie spadnie?

  OdpowiedzUsuń
 3. Witajcie,

  Tak trzymam. Na razie jeszcze nie dokupowałem. Obserwuję spółkę, uwględniałem taki spadek kursu akcji, spółka ciągle mi się podoba.

  Myślę, ze VIV moze jeszcze spadać, w końcu na rynku panuje strach, a większość akcjonariuszy tej spółki to spekulanci, a nie inwestorzy. zresztą cały newconnect jest taki.

  Trzymam VIV poniewaz wierzę, ze jego kurs będzie rósł w odpowiednim czasie.

  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nawet jak spadnie o dalsze 20-30% nadal będziesz twierdził, że podjąłeś dobrą decyzję i będziesz je trzymał? :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wydaje mi się,że nikt nie jest w stanie przewidywać dokładnych punktów zwrotnych.Ale nie jest to potrzebne.Wystarczy wyłapać ok 70% procent całej fali wzrostowej i zabezpieczyć kapitał w czasie największych spadkow,żeby zarabiać duzo więcej niż przysłowiowe ,,10% rocznie w długim terminie".Trzeba tylko wyszukać rynki,które charakteryzują się wyrażnymi trendami w długim okresie.No i oczywiście nie ŁAPAĆ DOŁKÓW ,co jak pisałem jest niewykonalne.Pozdrowienia dla Bartka.

  OdpowiedzUsuń
 6. kry

  zalezy jaki będzie powód spadków. Na razie to co się dzieje, to ruchy spekulantów, którzy nie wiedzą dlaczego kupują i sprzedają akcje.

  Adam
  No największe mózgi świata starają się być "prorokami" i odgadywać zmiany giełd na świecie, ale nie słyszałem o zadnym, który by wychodził w porę rok w rok. Najczęściej jesteśmy albo optymistami, albo pesymistami, trudno więc pierwszemu odkrywać krachy, a drugiemu hossy. (ps. realista - to tez pesymista ;P)

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Hej Bartku

  przeczytałem w końcu Twojego ebooka. Czytało mi się całkiem nieźle. Wielkie dzięki za Twój trud i pracę. Na pewno coś zostało w głowie :)

  OdpowiedzUsuńLinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...