19 maja 2011

Słabe wyniki spółek, szansą do znalezienia cennych pereł.

Wyniki kwartalne mają dwie strony medalu.

Po pierwsze wiele firm podało słabe dane za I kwartał 2011r. I na pewno warto przyjrzeć się powodom takich wyników. Szczególnie w spółkach, które się posiada.

Po drugie, niektóre firmy podały super dane finansowe i im szczególnie warto się przyjrzeć.

O czym świadczą ponad przeciętne wyniki spółki w sytuacji, gdy cały świat notuje symboliczną poprawę, lub nawet spadki? O czym świadczy ten niewielki procent spółek, które w tym samym czasie pobiły swoje rekordy?

Może to np. świadczyć o tym, że spółki korzystają na boomie w swojej branży. Być może wzrasta popyt na ich usługi i produkty. A jeśli popyt wzrasta już teraz, w tych niepewnych jeszcze czasach, to co będzie w ciągu najbliższych lat?
Warto przejrzeć raporty kwartalne firm, które osiągnęłu w 1 kwartale super wyniki i przyjrzeć im się z punktu widzenia fundamentalnego i w ujęciu długoterminowym. Warto wybiec w przyszłość i pomyśleć, jak ta firma będzie działała za 5-10 lat? Warto pomyśleć, czy wyskok nie był przypadkowy, jednorazowy? Trzeba się dokopać do takich informacji.

Zapewne większość z firm, które uzyskały w 1 kwartale 2011r. bardzo dobre wyniki, uzyskały je nieprzypadkowo. Być może wchodzą właśnie w najlepszy okres swojego istnienia. Warto przeskanować firmy, które wciąż i wciąż biją swoje rekordy.

Na koniec wspomnę, że do ewentualnych inwestycji warto zawsze wybierać tylko spółki, które należą do naszego kręgu kompetencji, zainteresowań i po prostu je lubimy.

6 komentarzy:

 1. Witaj Bartku. Cieszy mnie to co piszesz. Oczywiście raporty sa jak najbardzie odzwierciedleniem tego , jak spółka sie rozwija . Oczywiście dochodza do tego plany przyszłościowe spółki , kontrakty. Ostatnio interesuje sie spółka WASKO , gdzie rapotr rewelacja , plany na przyszłość szerokie, kontrakty do jakich startuja wielomilionowe. Czy , jeżeli chociaż obserwujesz tą spółkę , mógłbyś ja polecić do portfela?


  Mateusz
  Wierny czytelnik

  OdpowiedzUsuń
 2. Lepsze wyniki od oczekiwań opublikowały spółki energetyczne, tj. Tauron czy szczególnie PGE. Ciekawe czy może powtórzyć się sytuacja z zeszłego roku, kiedy to w połowie roku Tauron w końcu po debiucie ruszył z miejsca, a PGE odbił się od dołka.

  Trzymam Tauron od 6,33 zł w nadziei, że analiza wskaźnikowa w końcu przyniesie skutki. Zobaczymy jak będzie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Temu na gorze napewno przeszkadza kult złotego cielca.. :(

  OdpowiedzUsuń
 4. Mateusz jeżeli uważasz, że raport Wasko za 1Q jest rewelacyjny to znaczy, że nie umiesz czytać raportów jeszcze za dobrze :P Przyznam, że jest lepszy niż 1Q 2010 ale do rewelacji mu daleko. A na ten rok to właśnie z tymi kontraktami to już trochę gorzej.

  Bartek - możliwe że teoria którą tutaj przedstawiasz jest prawdziwa w długim okresie ale obecnie dzieje się na tyle dziwnie na giełdzie, że po super raportach, np. Impexmetal czy Hawe kurs nurkuje :) Dlaczego? Pewnie dlatego, że dobre wyniki zmieniające się na lepsze są po prostu nudne, nie ma tej niepewności czy nie będzie lepiej bo teraz jest słabo itd. A te 2 spółki które dałem dla przykładu są bardzo zdrowe. Bartek może się ustosunkujesz? :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mateusz, nie przeglądałem tej firmy, nie moge nic o niej powiedzieć.

  E.W.
  Co do spółek energetycznych, to pisałem jakiś czas temu ich wyceny. Branża bardzo perspektywistyczna, niestety jak dla mnie trochę za drogo.

  Anonimowy

  Jeśli możesz, proszę rozwiń swoją myśl. Dzięki.

  Pozdrawiam wszystkich :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bartku
  Jak oceniasz inwestowanie w spółki dywidendowe.Jest kilka spółek co zapowiadają spora dywidendę.Może taka spółka może być spółką na lata.? TPSA KGHM PZU GPW TAURON. Może nie błyszczą wzrostami ale to "zawsze" pewne spółki,i bezpieczne dla początkującego inwestora. Odstrasza mnie NC i szaleństwo spekulantów wachania kursu 20-30%.Dla mnie to nie inwestowanie tylko ruletka.

  Pozdrawiam
  Piotr

  OdpowiedzUsuńLinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...