23 maja 2011

Myśl samodzielnie, ale ...

Jaką radę najczęściej daję na tym blogu?

Często powtarzam, że na giełdzie trzeba myśleć samodzielnie. Polecam samodzielną analizę i nie słuchanie innych w podejmowaniu ostatecznej  decyzji. Odradzam bezmyślne naśladowanie maklerów, bloggerów, doradców w TV, poleganie na czyichś rekomendacjach i analizach innych osób.
I podtrzymuję to stanowisko, dodam jednak pewien element, który być może nie jest jasny dla wszystkich.

Brak rady unicestwia zamiary, udają się one, gdzie wielu doradców - Księga Przysłów 15,22

Samodzielne myślenie zawsze trzeba uzupełnić o rady dodatkowych osób. Najczęściej, gdy wpadam w zarozumialstwo i przestaję pytać innych o rady, nie dyskutuję na temat moich analiz oraz nie słucham ich argumentów, to tracę pieniądze. Zakładanie, że tylko my mamy rację, nie jest najmądrzejsze. Trzeba tu zastosować synergię pomiędzy samodzielnym myśleniem, a radami od mądrych ludzi. Samemu łatwo jest przeoczyć coś ważnego. W ostateczności moja giełdowa rada nadal brzmi myśl samodzielnie, jednak zawsze w oparciu o przemyślenia i rady od innych.

Czasami nie ma kogo zapytać o radę.

Wtedy trzeba szukać porad, tam gdzie się da. Chodzi o to, by dostrzec punkt widzenia na daną sprawę od jak największej liczby kompetentnych osób, a następnie podjąć samodzielną, przemyślaną decyzję. Im doradzająca osoba osiągnęła większy sukces w temacie, tym lepiej zasięgać od niej rad. Radzenie się innych przed rozpoczęciem inwestycji, jest koniecznym etapem analizy fundamentalnej. Ostateczną decyzję warto też podejmować na spokojnie i bez emocji.
Wielu z Was prosi mnie o radę dotyczącą jakiejś spółki.

Często nie wiem nic o spółkach, o które pytacie. Skupiam się na spółkach, jedynie z wąskiego kręgu moich kompetencji i zainteresowań. Większość spółek na giełdzie nie pasuje do moich upodobań, predyspozycji i kompetencji. Lubię tylko niektóre branże i rodzaje działalności, inne na razie odkładam sobie na później. Dlatego w miarę możliwości, staram się udzielać Wam paru słów o spółce, jednak to tylko mój punkt widzenia, a całą resztę roboty musicie robić sami. Gruntowna, solidna analiza firmy, należy głównie do Was. Jeśli komuś nie chce się ciężko pracować nad analizą spółek, to wcześniej czy później, niestety straci pieniądze.

11 komentarzy:

 1. Dlaczego ludzie czytaja te blogi?

  Odpowiem z mojej strony, dlatego poniewaz kazdy z moich dotychczasowych kolegow, czy rodziny, unika tematu giełdy jak ognia.. Poprostu niE chca nawet podjac tego tematu..

  OdpowiedzUsuń
 2. Wielton stawia na Rosję


  Wielton dynamicznie zwiększa eksport. W I kw. 2011 r. w ręce zagranicznych odbiorców trafiło 36 proc. produkcji wieluńskiej spółki, wobec 25 proc. w 2009 r. Wygląda na to, że udział eksportu w przychodach Wieltonu będzie jeszcze mocniej rósł a to za zasługą rosnącej sprzedaży w Rosji.

  – Rosyjski projekt Wieltonu rozwija się lepiej, niż zakładaliśmy. Zdobyliśmy m.in. spore, szacowane na co najmniej 450 sztuk w 2011 r., zamówienie od rosyjskiego oddziału Scanii na dostawy zabudów do ciężarówek – mówi nam Andrzej Szczepek, prezes Wieltonu. Wyjaśnia, że produkowane w Wieluniu zabudowy są montowane na pojazdach Scanii w należącym do szwedzkiej spółki zakładzie w Sankt Petersburgu.

  – Marża realizowana na tym kontrakcie jest wysoka, jak na dzisiejsze warunki – mówi Szczepek, dodając, że spółka rozmawia o nawiązaniu współpracy w Rosji z dwoma innymi dużymi producentami samochodów ciężarowych.

  Jak informowaliśmy przed kilkoma tygodniami, Wielton myśli o uruchomieniu montażu pojazdów w Rosji, co byłoby dla spółki korzystne ze względów podatkowych jak również pozwalałoby na szybszą realizację zamówień. Prezes Wieltonu informuje, że prowadzone są już rozmowy w sprawie nawiązania współpracy w zakresie montażu z lokalnymi podmiotami. – Liczymy, że zakończą się one zawarciem porozumienia do końca tego półrocza – mówi Szczepek.


  http://www.parkiet.com/artykul/1054752-Wielton-stawia-na-Rosje.html  A moze jednak warto jeszcze kupic WIELTON?

  OdpowiedzUsuń
 3. W ciągu ostatniego miesiąca kurs akcji Wieltonu spadł o blisko 30 proc. Prezes Wieltonu zapewnia, że spółka nie ma żadnych trupów w szafie. – Spadek kursu akcji ma zapewne związek z realizacją zysków przez część bardziej niecierpliwych inwestorów. Ja sam wierzę w długookresowy wzrost kursu spółki. Podtrzymuję i stopniowo realizuję zapowiedź prywatnej inwestycji w akcje Wieltonu – mówi.


  http://www.parkiet.com/artykul/1054847-Eksport-do-Rosji-pomaga-Wieltonowi.html


  Nagonka czy szansa na zysk?

  OdpowiedzUsuń
 4. Tak jak pisałem, Wielton to dobra spółka, lecz na razie nie rewelacyjna. Myślę, że zamiana na VV wyjdzie mi na zdrowie, co nie znaczy, że Wielton w najbliższych latach mocno nie wzrośnie. Ma wszystko co potrzeba, aby teraz tylko rosnąć.

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. no wielton w 2007, 2008 roku mial piekne zyski i caly czas sie rozwijal niestety przyszedl kryzys i stray teraz powoli sie z niego podnosi a cena robi sie coraz bardziej atrakycjna do wejscia wiec mam caly czas spolke na oku :)

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Takie wielkie firmy produkcyjne jak Wielton często walcząc o kontrakty i utrzymanie na rynku muszą ciąć koszty i sprzedawać , tylko po to by utrzymać się na rynku. Często kontrakt bierze się , po to żeby nie było przestojów w produkcji i niewielka strata to nic strasznego.Jeżeli chcą budować nową montownię to oznacza ,że planują wejść na nowe rynki, a to dobra wiadomość.
  Może Bartek zdradzi nam więcej szczegółów dotyczących analizy Wieltonu?. Nie mogę się doczekać tej książki. Mam nadzieję że ona trochę nakreśli tok rozumowania Bartka.

  OdpowiedzUsuń
 7. Rosja zalicza sie do BRIC.. (Brasil, Russia, China, India) pomimo ze klient nie pewny..

  OdpowiedzUsuń
 8. Bartku, jaka cena dla tego waloru (Wielton) byłaby atrakcyjna? z gory dzieki.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 9. Wielton dobry typ - złe wejście , nie na tym poziomie.Teraz robi się ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 10. Wielton dobre wejście? hehe, jak zejdzie poniżej 3 zł/akcje to wtedy warto kupować. Na razie patykiem ruszać tego nie warto.

  OdpowiedzUsuńLinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...