17 maja 2011

Komentarz do ankiety - Ile zarobię na GPW?

Ostatnio zrobiłem ankietę na blogu: Ile uda Ci się zarobić na giełdzie?

Dziękuję wszystkim za udzielone odpowiedzi. Do wyników warto dodać kilka słów komentarza.

Pierwsze, co rzuca się w oczy to, że 14% osób nie wie, ile pieniędzy zarobi na giełdzie. Nikt z nas nie wie tak naprawdę, ile dokładnie zarobimy, jednak bez sprecyzowanego celu, trudno jest osiągnąć cokolwiek. Jeśli nie mamy celu finansowego na giełdzie, pewnie niewiele zarobimy.


Jeśli odpowiemy sobie na pytanie, ile pieniędzy zarobimy w ciągu całego życia na giełdzie, sporo możemy się o sobie dowiedzieć. Pozwala nam to np. przyjrzeć się dotychczas osiąganym wynikom i tym, które chcemy osiągnąć. To nam powie, czy może czas coś zmienić w swojej strategii?

Inna rzecz, że wiele osób, które napisało, że zarobi mniej, niż symboliczny 1 000 000zł, może mieć niskie mniemanie o sobie, zbyt niskie jak na swoje możliwości.

Z drugiej strony, osoby które wybrały opcje ponad miliard złotych zysków, mogą kierować się niezdrową motywacją udowodnienia sobie lub światu, że są osobami "najlepszymi", "godnymi", czy "wartościowymi". A są takie, nawet bez tego miliarda.

Warto zatem odkryć: skąd czerpię źródło motywacji i dlaczego chcę zarobić tylko tyle, lub aż tyle? :)

Ludzie w Polsce to milionerzy!

Czy wiesz, że osoba która zarabia 2000zł miesięcznie, po 45 latach pracy zarobi ponad milion złotych? (1 080 000zł) Zarobienie miliona w całym swoim życiu oznacza zatem przeciętność, podstawowe życie i ciągłe zamartwianie się o pieniądze. Jeśli marzymy, aby być milionerem i zarobić w życiu milion złotych, to nieświadomie osiągamy ten cel. Nie wiemy jednak o tym, że tak naprawdę marzyliśmy o zarobieniu dwóch milionów zł ;)

Dlatego w życiu na pewno warto mieć wyższy cel finansowy, niż chęć zarobienia symbolicznego miliona zł. Taki większy cel jest dobry i zmusza nas do ciągłego rozwoju, ryzyka i pomnożenia swoich talentów. Giełda, własny biznes lub inwestycja w nieruchomości, to sposoby, które mogą nam pomóc sięgnąć po wolność finansową.

7 komentarzy:

 1. Dalem "nie wiem", bo zajmuje sie gielda dopiero od paru tygodni. Gram malymi sumami. Malo wiem, sporo sie ucze. Za kilka miesiecy bede mogl udzielic odpowiedzi w postaci liczbowej ;)

  Pozdrawiam,
  Scrub

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak, tylko czy milion w postaci domu oraz Ferrari to majątek? W wycenie tak, ale na co dzień nie daje to wymiernych korzyści.

  OdpowiedzUsuń
 4. W życiu trzeba stawiać sobie wysoko poprzeczkę. Wiadomo, że miliard to bardzo wiele,ale to bardziej symbol przełamania pewnego stereotypu niż kwota.Chodzi o to by nie stawiać sobie takiej psychologicznej zapory w postaci wspomnianego miliona. Jeżeli chcemy coś osiągnąć to poprzeczkę musimy stawiać tuż powyżej naszych możliwości nie poniżej.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wiec pytanie bylo zle postawione, wg. mnie powinno brzmiec ile CHCEMY zarobic, a nie ILE ZAROBIMY.

  tez odpowiedzialem ze nie wiem,bo nieznam odpowiedzi. ale na pytanie ile chce zarobic w tym roku znam odpowiedz.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie wiem co takiego robisz, ale uwielbiam czytać Twoje wpisy. Są inne niż wszystkie. Tak trzymać !!!

  OdpowiedzUsuń
 7. Dzięki wszystkim za komentarze.

  Ankieta miała trochę uzmysłowić nam nasze podejście do giełdy i do zarabiania na niej. Miała też trochę pokazać naszą wiarę w siebie, choć może pryzmat pieniędzy nie jest najlepszym benchmarkiem.

  Ogólnie w życiu oczywiście nie może chodzić tylko o pieniądze. One są dobre z tego względu, że aby uczciwie zarabiać duże kwoty, często trzeba mieć bardzo szlachetne cechy charakteru.

  Jeśli pieniądze na giełdzie nie przyjmują roli bożka, to potrafią nas zmieniać na lepsze i pozwalają na robienie dobrych rzeczy. Jeśli zmieniają nas na gorsze, to stają się bardzo niebezpieczne.

  OdpowiedzUsuńLinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...