02 maja 2011

Domino, czyli kolejność wzrostu branż w cyklu hossy?

Dostałem ciekawe pytanie od Czytelnika: czy dostrzegam w cyklu hossy charakterystyczną, powtarzalną kolejność wzrostów branż?

Powiem tak, dostrzegam drobne prawidłowości w kolejności wzrostów, ale nie obserwuję tematu tak dokładnie, by można było bazować na mojej odpowiedzi. Główne moje spostrzeżenia uporządkuję w punktach, choć proszę traktować poniższe informacje jako subiektywną obserwację:

 1. Po bessie przychodzi stabilizacja w większości branż i spółek. Oczywiście są wyjątki.
 2. Jedną z pierwszych branż, które zaczynają rosnąć po bessie jest branża finansowa -> powodem jest powolny wzrost inwestycji i branie kredytów inwestycyjnych i konsumpcyjnych. Banki i firmy finansowe to jeden z pierwszych beneficjentów poprawy koniunktury.
 3. Do rozruchu gospodarki potrzebny jest też wzrost wydobycia surowców, więc i te spółki ruszają.
 4. Często też na początku hossy rusza budowlanka. Powoli jak stara, dobra lokomotywa, ożywia się królewska branża, która pociąga za sobą wzrosty w mnóstwie innych branż: wykończeniówka mieszkań, płytki, meble, agd, rtv, usługi itd.
 5. Inną branżą, która może zyskiwać w początkach hossy, może być branża spożywcza i FMCG. Jest to spowodowane poprawiającą się nieco sytuacją materialną gospodarstw domowych, wzrostem płac w gospodarce i powolnym zmniejszaniem się bezrobocia.
 6. Kolejną branżą, którą kojarzę ze wzrostów i z każdym rokiem będzie nabierała znaczenia, jest branża informatyczna, e-commerce, komputerowa i rozrywkowa. W tej hossie chyba tego tak nie widać, ale to przyszłościowa branża.
 7. Rośnie również popyt na wszelkie możliwe usługi.
 8. Drugą królewską branżą, która także dość wcześnie zaczyna wzrosty, jest sprzedaż samochodów, szczególnie na początku okresu są to dostawczaki dla firm. Później rusza sprzedaż samochodów osobowych.Jak ruszy budownictwo i sprzedaż samochodów to rusza większość gospodarki i branż.
 9. Na koniec cyklu hossy z tego co pamiętam, rosną dobra luksusowe i markowe. Choć dobra te całkiem nieźle radzą sobie także w czasie bessy, gdyż bogaci ludzie nie odczuwają tak bardzo bessy jak biedni.
 10. ...
 11. W końcu dochodzi do przeinwestowania w gospodarce i bardzo mocnej konsumpcji. Praktycznie wszędzie słyszymy o rekordowych zyskach w firmach i branżach.
 12. Gdy chciwość i głupota zaczynają panować na rynku, a każdy amator przygody posiada akcje na giełdzie, to znaczy, że wielkimi krokami zbliżamy się bankructw, recesji i bessy. Choć etap ten potrawi trwac irracjonalnie długo.
 13. Gdy dochodzi do recesji wzrasta popyt na niektóre metale szlachetne, uważane za "zawsze bezpieczne" np złoto. Jak będzie po tej hossie? Trudno mi zgadywać.
 14. W czasie bessy mogą rosnąć spółki np farmaceutyczne i windykacyjne ;P oraz nowoczesne spółki z nowych branż, na które jest boom niezależnie od recesji. Dobrze mogą się też mieć spółki spożywcze, bo z jedzenia raczej nie rezygnujemy ;)To tak z grubsza wypisuję tylko moje spostrzeżenia. Kolejność niektórych punktów może być odwrócona. Jeśli ktoś ma własne spostrzeżenia w tym temacie, to bardzo chętnie posłucham. Oczywiście w powyższej wyliczance mogłem zapomnieć o wielu branżach, lecz to tylko artykuł poglądowy, do samodzielnego przemyślenia. Pozdrawiam.

4 komentarze:

 1. 8),, Drugą królewską branżą, która także dość wcześnie zaczyna wzrosty, jest sprzedaż samochodów, szczególnie na początku okresu są to dostawczaki dla firm. Później rusza sprzedaż samochodów osobowych.Jak ruszy budownictwo i sprzedaż samochodów to rusza większość gospodarki i branż."

  Czy właśnie dla tego Wielton w Portfelu BART?
  Rozumiem że uważa Pan że Wielton jest na początku drogi do wzrostów?
  Sam obserwuje jak wzrasta popyt na usługi transportowe (żona jest spedytorem).Rok 2009-2010 to stagnacja i upadek wielu firm transportowych.
  Pisał Pan o głębszej analizie tej spółki czy zostanie to umieszczone na blogu? Bardzo jestem ciekaw głębszej analizy spółki.

  Pozdrawiam PM

  OdpowiedzUsuń
 2. Bartek brał po 5,65zł czyli aktualnie spółka jest w niewielkiej promocji:) ja mam też Wielton ale po 5,20zł. czekam na 7 zł

  OdpowiedzUsuń
 3. jak dla mnie na Wieltonie jest tak nedzny wolumen ze wejscie bedzie bledem niestety. No ale zobaczymy :) Jak ludzie zaczna zauwazac spolke to warto wchodzic

  OdpowiedzUsuń
 4. @PM

  Wielton ma wiele plusów, nie tylko zwiększony poyt na rynku :) Chwilowo nie dam rady napisac analizy, brak mi czasu. Z czasem będe penie trochę wiecej pisał w temacie.

  @Moje kreski

  Płynność to problem na tej spółce, ale płynność potrafi szybko się polepszyć. Za jakiś czas myślę, że będzie większy ruch na spółce.

  Dziekuję za komentarze.

  OdpowiedzUsuńLinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...