10 maja 2011

Czy warto bawić się w IPO?

Pojawiło się na blogu pytanie na temat IPO - Co myślę o Pierwszej Ofercie Publicznej?

Nie mam za wiele do powiedzenia w tym temacie, bo sam nigdy nie uczestniczyłem w takiej operacji. Specjalnie mnie do IPO nigdy nie ciągnęło. A powiem Ci dlaczego.

Marketing i szum medialny

IPO to wg mnie wydarzenie marketingowe, zyskowne dla spółki i ich właścicieli, a niespecjalnie dla nowych akcjonariuszy. Wiele osób wchodzi w IPO spekulacyjnie, grając pod wzrosty tylko do pierwszego dnia notowań. Co więcej, przy budowaniu księgi popytu, z powodu ogromnego zainteresowania akcjami, dochodzi do bardzo wysokich redukcji zapisów.

Kredyty

Wiele osób bierze zatem ogromne kredyty, aby kupić docelową ilość akcji, taką na jąka byłoby ich stać, gdyby nie było redukcji zapisów. Jest to wg mnie spore ryzyko, kredyt w nieodpowiednich rękach to zabójcza broń. A ponieważ, często w IPO biorą udział gracze początkujący, mający pierwszy kontakt z giełdą w życiu, tym bardziej inwestycja w IPO robi się niebezpieczna. IPO staje się wydarzeniem spekulacyjnym, o wydźwięku hazardowym.

Mało tego, z każdym dniem papiery nowej spółki coraz bardziej parzą w ręce te osoby, które wzięły kredyty na zakup akcji. Odsetki rosną nawet, jeśli kurs akcji spada.

Podsumowując

Osoby uczestniczące w IPO podejmują dość wysokie ryzyko, otrzymują ograniczoną ilość akcji i osiągają raczej niewielki zysk - zależny od tego, za ile uda im się sprzedać akcje.
Zakup akcji w IPO może być opłacalny. Wg mnie szanse na zyski rosną, jeśli inwestycja jest przemyślana i ma charakter długoterminowy, oraz gdy wprowadzana spółka jest solidnym, przyszłościowym biznesem. Osobiście jednak wolę kupować spółki, które są już notowane na parkiecie. Ostatecznie zamiast zapisywać się na akcje w ramach IPO, wolałbym kupić akcje bezpośrednio na giełdzie, w dniu debiutu.

Nie odradzam, ani nie zachęcam do IPO. Sam natomiast nie planuję brać w nich udziału. Wydaje mi się to niewarte zachodu. Pozdrawiam.

12 komentarzy:

 1. Bartku, prosze napisz co myslisz o PZ Cormay,

  Ostatnio bylem na badaniu krwi, reka pozniej mnie bolala kilka dni i musialem czekac z 20 min na wyniki wstepnej morfologi, a oni podpisali ostatnio patent na takie urzadzenie ktore ma pobierac kropelke z palca i wyniki maja byc w 1sek, bardzo fajnie i chca to skomercjalizowac..

  Jesli nazywaja to rewolucja, przymuje ze nikt tego jeszcze nie robi..

  Porazka Biotonu odstrasza mnie od tej branzy..

  OdpowiedzUsuń
 2. Sądząc po tematyce ostatnich wpisów, czuje, że wszedłeś w coś świeżego, z dobrymi fundamentami. W coś co nie koniecznie było sukcesem w dniu emisji, ale jest mocno ubite. Wygląda póki co jak "żółw", ale taki wyścigowy. Coś z branży opornej na kryzysy i bessę. Jest pewna nowa spółka, która w ramach bessy świetnie sobie poczynała, wykupując konkurencję. Zachowuje się jak żółw, miała średnio udany debiut. W dodatku 11 maja czyli jutro, szykuje się jej pierwszy raport, petarda. Być może dlatego zwlekasz z ujawnieniem informacji o nowej inwestycji. :) Śledzę już jakiś czas tego bloga i po ostatnich wpisach sądzę, że tym razem dokonałeś dość ryzykownego zakupu, stąd niechęć do dzielenia się tą informacją. Być może jest to spowodowane tym, aby "niewinni" czytelnicy nie poszli ślepo za tobą, jak w przypadku Wieltonu.
  Aczkolwiek to czysta demagogia. Miejmy nadzieję, że wkrótce podzielisz się z nami zmianami w portfelu Bart. Twój sposób inwestowania jest dość interesujący i jednak nieprzewidywalny.

  OdpowiedzUsuń
 3. Łukasz z Wrocławia10 maja 2011 17:41

  Ciekawy artykuł dla tych, którzy zastanawiają się nad kupnem walorów BGŻ w zbliżającej się IPO.

  http://www.bankier.pl/wiadomosc/Dlaczego-90-zl-za-akcje-BGZ-to-drogo-2334116.html

  OdpowiedzUsuń
 4. Łukasz z Wrocławia10 maja 2011 18:17

  Myślisz, że Bart sięga po spółkę Neuca SA? :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Gra na GPW to zarabianie pieniędzy. ,,Ostatnie" duże IPO z 2010 r (PZU,GPW,Tauron).to okazja. Nawet sprzedaż w dniu debiutu dała zarobić ,,niedzielnemu" inwestorowi z ulicy. Kilkanaście procent w kilka dni to dużo dla początkującego inwestora. wielu z nich właśnie od takich ofert publicznych zaczęło przygodę z GPW. Trzeba korzystać z okazji i wsiadać do pociągu PKP który jedzie do przodu, niż czekać na peronie TŻW ;-),który ruszy za tydzień.

  Pozdrawiam
  PM

  OdpowiedzUsuń
 6. Neuca SA albo Grodno-PDA. Chociaż nie chce mi się wierzyć osobiście, że Bartek poszedł w tym kierunku. Zbyt dużo kontrowersji, chociaż jak się patrzy na Wielton, wszystko jest możliwe.

  OdpowiedzUsuń
 7. Wartosc wewnetrzna Neuca SA jest grubo ponizej ceny rynkowej (36,8). Bartek tego nie wezmie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Widze, ze tego Wieltonu to Ci nie podaruja, oczywiscie do momentu kiedy pewnej nudnej sesji wybije dziure w dachu.

  OdpowiedzUsuń
 9. Dokładnie, jaka Neuca SA. To stara spółka, zresztą tuż za szczytem prawie, że historycznych wzrostów, wystarczy obczaić wykres. Neuca odpada zdecydowanie.

  OdpowiedzUsuń
 10. Wielton w tym roku da mocno zarobic, wiec raczej nikt nie zaluje. Wartosc wewnetrzna Grodno-PDA wynosi 6,32, wiec jest ponad dwa razy wieksza niz wartosc rynkowa. Spolka z potencjalem. Przejmuje konkurencje i w perspektywie miesiecy/lat planuje wejsc na GPW.

  OdpowiedzUsuń
 11. Wszystko da zarobić ;-).Grecy nam zapewnia szczęśliwe wakacje ? Ja w zasadzie nie mam wątpliwości że jeśli w tym roku stracę pieniądze na GPW to będzie dzięki Grekom.

  Pozdrawiam
  PM

  OdpowiedzUsuń
 12. Szanowny Panie Bartku!
  Od razu widać, że nie brał pan udziału w żadnym IPO, przynajmniej ostatnio. Rząd zafundował nam eventy zwane "akcjonariatem obywatelskim" - można to obchodzić szerokim łukiem, można się śmiać, można różne rzeczy opowiadać ale na pewno nie to, że to wątpliwa sprawa. Tu jest krótka piłka - wykładasz od 1k do 10k po około 2 tygodniach zarabiasz od 10 do 20% z wyłożonej kwoty. Proste, zero udziwnień, przy ostatnich kilku IPO dokładnie tak to działało i nie ma żadnego powodu sądzić, że to ma się zmienić.
  Nie ma też bardzo dużych redukcji, nie ma kredytów pod emisję.
  Oczywiście, dla niektórych 10-20 proc. od 10k to śmieszne pieniądze... no ale to już bez komentarza.
  pozdrawiam
  RXT

  OdpowiedzUsuńLinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...