18 kwietnia 2011

Popyt i podaż na giełdzie. Sterowanie kursem to iluzja.

Wiele osób myśli, że jakiś inwestor może sterować kursem akcji, że może wygrywać z siłami popytu i podaży na rynku.

Wg mnie.. da się sterować kursem akcji jedynie przez bardzo krótki czas.

Grupa ludzi, czy majętny inwestor, może oczywiście trochę podnosić kurs, lecz tak naprawdę rynkiem sterują setki tysięcy inwestorów. W długim terminie rynkiem rządzi światowy popyt i podaż, i gdy rynek zmienia swój kierunek, to nieuczciwym manipulatorom nie pomogą nawet miliardy na koncie. Fundamenty lub ich brak wygrają.
Oczywiście zdaję sobie sprawę, że w dzisiejszych czasach, tak jak i dawniej, mogą być grupy cwaniaków, które bawią się spółdzielnie i w krótkoterminowe sterowanie kursem niedużych spółek. Na szczęście KNF czy SEC, co jakiś czas kogoś złapią i hamują trochę takie działania. Tak samo jak inwestowanie z użyciem poufnych informacji, tak samo sterowanie kursem są przestępstwami. Odradzam te działania wszystkim myślącym inwestorom. Na tym się przegrywa.

Na giełdzie można o wiele więcej zarabiać, stosując w 100% uczciwe zasady wyboru spółek. Warto kupować dobre spółki, zanim zaczną być modne i zanim będą zbyt gorące. Inaczej można się poparzyć.

7 komentarzy:

 1. Jakiez to proste :) kupowac plotki sprzedawac fakty, kupowac jak jeszcze prawie nikt nie wie o tym ze beda dobre wyniki

  daltego dla mnie interesujace sa spolki ktore rozwijaja sie, wprowadzajac nowe innowacyjne produkty/spolki ktore wchodza na gielde z tad np moje zainteresowanie Optimusem juz 2 lata temu, bo nie oszukumy sie duzo osob interesuje/kupuje jakas spolke jak zobaczy ze rosnie i daje zarobic

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Czyżbyś miał na myśli Optimusa, że można się poparzyć? Jakby nie było to teraz Optimus jest na szczycie medialnej propagandy (i nagonki?). Ale tak jak napisałeś - z siłą rynku nie wygrasz, a sądzę że jeszcze jest sporo chętnych na akcje. I tych małych i tych dużych także. Mam jeszcze nadzieję, że zobaczę na tej spółce spektakularne wzrosty. Pozdrawiam.

  rap

  OdpowiedzUsuń
 3. ps. wiekszosc ludzi gdy patrzyla na optimusa... bankrut przejeli jakas firme ktora robi gry dla dzieci, niewarto sobie nia zaawracac gloty... a teraz tylko patrzec kiedy dwucyfrowo bedzie, szkoda ze Barta nie ma z nami

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziekuje Bartku za wyczerpujaca odpowiedz, jestem teraz spokojniejszy.


  Pozdrawiam Serdecznie,
  Grzegorz

  OdpowiedzUsuń
 5. Rozsądny, prosty wpis, który rozwala teorie spiskowe, które akurat na giełdzie znajdują szczególnie podatną glebę.

  Pozdrawiam
  Kazimierz

  OdpowiedzUsuń
 6. "Teoria spiskowa" nie lubie tego określenia to chwyt propagandowy zamykający ludziom usta.

  OdpowiedzUsuń
 7. Zasadniczo wydaje się, że masz rację, jednak czasem impuls dostarczony przez dużych graczy może wywołać dość gwałtowną reakcję ze strony mniejszych inwestorów i zanim fala entuzjazmu/paniki opadnie grube ryby zdążą zrobić swoje.

  Jeśli zaś mowa o "teoriach spiskowych", to nieźle ilustruje zagadnienie stary kawał o dwóch świniach.

  OdpowiedzUsuńLinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...