05 kwietnia 2011

Nieruchomości odżywają - b. dobry znak dla gospodarek i giełdy.

Bardzo dobra wiadomość: odżywa rynek nieruchomości w Polsce. A rynek ten jest głównym motorem rozwoju gospodarek, obok branży samochodowej. Dlaczego jest to tak ważna branża? Ponieważ to od niej wszystko się zaczyna: wykończeniówka, zakupy płytek, sedesów, mebli, agd, rtv, samochodów, usługi itd.

Pamiętam z poprzednich rynków hossy, że gospodarka rozkręca się na dobre, gdy ruszają nieruchomości. Zobaczymy, czy tym razem będzie podobnie i bez niespodzianek. Oczywiście giełda wzrostom nieruchomości również akompaniuje.

======

Wklejam onetowski artykuł.

Po kryzysowym zahamowaniu, odżywa rynek nieruchomości. Rośnie liczba nowych inwestycji, a prym wiodą inwestorzy indywidualni.


Oznaki ożywienia widać we wszystkich sektorach. Rusza rynek nieruchomości komercyjnych. Według Cushmann & Wakefield, w 2010 roku suma podpisanych umów wyniosła 2 mld euro, co jest najlepszym wynikiem od trzech lat. Rynek mieszkaniowy też budzi się z letargu. Potwierdzają to informacje Głównego Urzędu Statystycznego. W styczniu i lutym rozpoczęto budowę 13 678 mieszkań, co stanowi wzrost o ok. 24 procent w stosunku do analogicznego okresu w poprzednim roku.

Deweloperzy w ostatnich latach zamrozili wiele inwestycji oraz wstrzymywali się z uruchomieniem nowych. Skutkuje to małą liczbą oddawanych obecnie do użytku mieszkań. Niedługo jednak się to zmieni, ponieważ wzrasta liczba rozpoczynanych budów. W dwóch pierwszych miesiącach 2011 roku deweloperzy uruchomili inwestycje, dzięki którym przybędzie o 22 procent więcej mieszkań niż w styczniu i lutym 2010 roku. Nie do nich jednak należy obecnie palma pierwszeństwa.

Najwięcej w Polsce budują nie deweloperzy, spółdzielnie czy gminy, a inwestorzy indywidualni. W dwóch pierwszych miesiącach 2011 roku prawie 65 proc. nieruchomości oddanych do użytku to właśnie ich zasługa. Inwestorzy indywidualni w tym czasie rozpoczęli również realizację 6541 inwestycji, co daje wzrost o prawie 39 procent w stosunku do 2010 r. Efektem budowlanej aktywności inwestorów indywidualnych są przede wszystkim domy jednorodzinne. W ubiegłym roku najwięcej takich inwestycji, bo blisko 13,7 tysiąca, zrealizowano na Mazowszu, które zdystansowało pozostałe regiony Polski.

1 komentarz:

  1. hej

    czy wg Ciebie Optimus przebije poziom 10 pln kilka dni przed 17/05?

    Pozdrawiam

    Janek

    OdpowiedzUsuńLinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...