05 kwietnia 2011

Komentarz do raportu BRE i siła hossy.

Witaj

Przejrzałem raport Optimusa, na razie nie zmieniam swojej wyceny dla akcji. Czekam do kolejnych raportów kwartalnych. Tak naprawdę dopiero raport za 3Q, lepiej nam pokaże realny wpływ W2 na zyski i sytuację firmy. Szkoda czasu na razie na wyciąganie pochopnych prognoz, bo rynek rządzi się własnymi prawami. Konsumenci zadecydują. Miejmy nadzieję, że W2 sprzeda się ponad prognozy, wtedy wyceny pójdą znacząco w górę.

Na dzień dzisiejszy Optimus wydaje mi się wciąż niedoszacowany i wg mnie jego cena jest znacznie atrakcyjniejsza od City Interactive.

Trzeba pamiętać jeszcze o tym, że w czasie hossy kursy akcji rzadko zachowują się racjonalnie. Przeszedłem w życiu już kilka okresów hossa/bessa i wiem, że w czasie hossy akcje osiągają czasem kursy kilkukrotnie wyższe, niż wartość wewnętrzna, natomiast w dnie bessy są znowuż notowane z bardzo dużym niedowartościowaniem.

Trzeba też pamiętać, że topowa/złota branża każdej hossy, w tym wypadku producenci gier, ma uprzywilejowaną pozycję, jeśli chodzi o wielkość wzrostów. Jest o niej najwięcej w mediach, jest najpopularniejsza i rozpala zmysły inwestorów do czerwoności. Coraz większa grupa osób zarabia na tych spółkach i rozpowiada o nich innym.

Dlatego właśnie topowa branża hossy daje zarobić zawsze najwięcej. Najlepszą strategią zarabiania pieniędzy na hossie, jeśli się siedzi w złotej branży, jest po prostu usiąść i nic nie robić. Dokupowanie akcji przy rosnącym kursie może być dobre, ale może stać się pułapką. Zobaczycie jak urośnie portfel Bart mimo, że nic z nim prawdopodobnie nie będę robił. Mój styl inwestowania wygląda mniej więcej tak, że poświęcam parę miesięcy na analizy spółek, po czym siadam wygodnie na dupsku i zbieram owoce swoich wyborów. Odpoczywam od ruchów.
Uważam, że ceny wszystkich spółek z branży gier, w ciągu najbliższych miesięcy, a może lat osiągną irracjonalne kursy notowań w stosunku do wartości wewnętrznej. A tak naprawdę przewartościowanie dotknie nie tylko branży gier, ale całości rynku. Kiedyś słyszałem o takich wynikach badań, że w czasie hossy rośnie średnio 70% spółek. Wiele z nich będzie jaskrawo przewartościowana.

Wydaje mi się, że najlepszy okres hossy jest dopiero przed nami. Ciągle czekam na dni hossy, kiedy całe indeksy będą rosły o 5-7% w ciągu dnia, a notowania niektórych spółek o kilkadziesiat % w ciągu dnia. Do tej pory w każdej hossie były takie szalone, zielone dni. A na tej jeszcze nie było. Biorę jednak poprawkę, że takie dni mogą się nie pojawić, na każdą hossę patrzę od nowa.

Jeśli chodzi o 11 BIT i Forever Enterteinment to niestety nie starcza mi czasu, aby się im przyjrzeć. Niestety nie umiem się chwilowo rozdwoić.

Trzeba też pamiętać o jednym, hossa usypia czujność. I to jest główny problem. W szczycie hossy, zapomina się o tym, że na pewno przyjdzie bessa. Dlatego dobrze jest za wczasu przygotować sobie strategię wyjścia z inwestycji. Warto też się zastanowić, czy przypadkiem wyjście ze spółek, które posiadasz, nie okaże się błędem za 5-10 lat? Jest różnica w zarobku z kupna akcji po 2zł  i sprzedaży po 20 zł w ciągu 2 lat, a kupnem akcji za 2 zł i sprzedaż za 300zł np po 7 latach. Pierwszy wariant dałby 9000zł zysku, drugi wariant 149 000zł zysku. Ale to już musi być Twoja decyzja i strategia.

Ja osobiście mam już strategię wychodzenia ze swoich spółek, lecz tę informację zachowam dla siebie. O zmianach w portfelu poinformuję na blogu, jednak dopiero po fakcie.

======

Przypominam, że dziś do północy można wziąć udział w konkursie i wytypować kurs WIG20 na piątek. Polecam przyłączyć się do zabawy :)

10 komentarzy:

 1. Bartek, ForeverEntertainment rośnie już od 5 dni po 35% w górę codziennie z 1 dnniem odpoczynku. Czy takiego rzędu wzrosty są w ogóle możliwe do utrzymania w dalszym ciągu?

  OdpowiedzUsuń
 2. Spółka warta jest uwagi, ale wcześniej czy później musi przyjść korekta. Sam kupiłem przy 7.70. Obawiam się jednak, że 15 złotych nie pokonamy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Trzeba sobie zadać pytanie:

  Czy Forever Enterteinment w ciągu tych 5 dni zarobił/zwiększył wartość firmy o 175%, czy jest to tylko pusty wzrost kursu?

  Podejrzanie wygląda mi nazwa spółki, jest jakby stworzona pod spekulację, ale to tylko subiektywna myśl.

  OdpowiedzUsuń
 4. Trzeba tu jeszcze dodać że te 175% to odrabianie ceny po spadku z 40 PLN, który był spowodowany nową emisją akcji.

  OdpowiedzUsuń
 5. według Stooq ta spółka jest na giełdzie od stycznia i nigdy nie była wyżej niż teraz

  OdpowiedzUsuń
 6. 30.03 - szczyt - cena 41,90 później potężna korekta i wspomniane 175 % do przodu. Poniżej link do wykresu http://gielda.onet.pl/foreveren,18648,301,2,8958,profile-wykresy

  OdpowiedzUsuń
 7. jak to mozliwe ze spolka stracila 80% jedno dnia? to musialo byc jakies pp i odcięcie a nie faktyczny spadek, tak jak to bylo na midasie

  OdpowiedzUsuń
 8. tu masz info do komunikatu o pp http://www.bankier.pl/wiadomosc/FOREVEREN-Harmonogram-realizacji-prawa-poboru-akcji-serii-E-wraz-z-formularzem-zapisu-oraz-instrukcja-2307548.html

  OdpowiedzUsuń
 9. jak dla mnie troche z kosmosu wyjeli te wartosci o sprzedazy za granica no ale niech naganiają, dla mnie git :)

  OdpowiedzUsuń
 10. dla mnie też :) ładnie dali zarobić :)

  OdpowiedzUsuńLinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...