30 kwietnia 2011

Jakie są przyczyny biedy?

Czy wciąż mam problemy finansowe?
Czy wciąż wybieram złe spółki?
Czy nawet jak wybieram dobre spółki, to na nich nie zarabiam?
Czy od zawsze tak jest?
Czy zatrzymałem się na jakimś poziomie dochodów i nie mogę zarobić więcej?
Jaki jest stan mojego konta i dlaczego tyle?
Co myślę o pieniądzach? Są dobre, czy złe?
Czy bycie milionerem jest złe?
Itd.

Na razie w swoim życiu odkryłem dwie główne przyczyny problemów z finansami i bycia bez grosza.

Pierwsza to robienie z pieniędzy boga(bałwochwalstwo) i głównego celu życia - stanie się sługą pieniądza, zdobywanie kasy nieuczciwie i po trupach.
Druga przyczyna tkwi w naszej głowie, w naszych negatywnych myślach i przekonaniach na temat pieniędzy. Jeśli np uważam, że pieniądze są mało ważne w życiu, albo że wszyscy bogaci to złodzieje itp., to pewnie nie będę majętną osobą..
Ostatnio trafiłem na ciekawą książkę "Bogaty albo biedny po prostu różni mentalnie" T. Harv Eker. Autor bardzo fajnie pokazuje, skąd mogły się pojawić w naszych głowach błędne przekonania na temat pieniędzy i bogactwa. Często myślimy, że pieniądze są złe, że bogacze to chciwcy i nieuczciwi ludzie, że nie można być bogatym. Skąd biorą się takie myśli i przekonania? Dlaczego wciąż tkwimy na tym samym poziomie finansowym i nie możemy przeskoczyć progu zamożności? Książka opisuje wiele kwestii, nad którymi warto się zastanowić.

Spodobało mi się w niej np. wytłumaczenie, czy ludzie bogaci są lepsi od biednych? T. H. Eker pisze, że ludzie bogaci są jedynie bogatsi od biednych. Pieniądze nie określają naszej wartości jako człowieka. Bardzo wiele negatywnych słów o pieniądzach słyszeliśmy w dzieciństwie, wiele ran życiowych powiązaliśmy z pieniędzmi. Dziś świadomie lub nieświadomie możemy unikać pieniędzy, ponieważ mogą nam się kojarzyć z bólem, kłótniami rodziców, grzechem, przestępstwem itp.

Polecam książkę, dla rozszerzenia horyzontów myślenia na temat finansów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarzLinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...