31 marca 2011

Wyliczenia Wartości Wewnętrznej - Ile jest warta jedna akcja Optimusa?

Witaj,
Postanowiłem podzielić się z Wami jeszcze(@Gosia pliss) moimi subiektywnymi wyliczeniami wartości wewnętrznej Optimusa. Jest to pierwsza spółka, której wartość wyliczam na łamach bloga. Z czasem przedstawię Wam wyliczenia wartości wewnętrznej dla innych spółek.

Pytanie główne: Ile zarobi Optimus w 2011r?


Optimus S.A.
Założyłem do wyliczeń 2 główne źródła dochodów Optimusa w 2011r:
 1. Wiedźmin 2 
 2. Pozostała działalność spółki, bazując na danych skonsolidowanych z 4Q 2010r.
Pytanie: Ile Optimus sprzeda Wiedźmina 2 w 2011r?

Wariant 1.

Zakładam, że sprzeda się go dużo więcej, niż W1 zwłaszcza, że kanały dystrybucji, marketing i renoma światowa są na dużo wyższym poziomie, niż przy części pierwszej. Wszystko wskazuje na to, że można liczyć w najbliższych 2-3 latach na sprzedaż minimum 2-2,5 mln sztuk. Do wyliczeń zakładam dość bezpieczną sprzedaż 1 mln sztuk w 2011r.

Światowa cena gry podawana przez CD Projekt wynosi, w przeliczeniu po wczorajszych kursach walut, średnio ok 149,45zł za sztukę gry. Cena dotyczy gry w pełnej wersji i w sprzedaży tradycyjnym kanałem(bez dystrybucji cyfrowej).

To daje nam ok 150 mln zł przychodów. Zakładam do wyliczeń średnią marżę zysku brutto na około 30% kwoty 149,45zł = 44,84zł zysku na jednej kopii. To daje 44,84 mln zł zysku brutto. Zakładam, że Optimus od tej kwoty zapłaci podatki i inne opłaty, więc do wyliczeń założyłem, że z tych 44,84mln zł ok 65%(trochę strzelam; różne odpisy, odroczone podatki itp) kwoty będzie stanowiło zysk netto = 29 mln zł zysku w samym 2011r.

To dość konserwatywny zarobek netto na samej grze, ale wolę nie przesadzać, lepiej się miło zaskoczyć.

Ile Optimus zarobi na pozostałej działalności?

Założyłem wzrost obrotów Optimusa z reszty działalności z 50 mln przychodów do 70 mln przychodów.
Z tego z grubsza zakładam około 15 mln zł brutto zysku, biorąc pod uwagę zaległe zwroty, należności, sprawy sadowe itp itd. Nie bawiłem się tutaj w super dokładne wyliczenia. Z tych 15 mln zł znów zakładam, że zysku netto będzie około 65% czyli 9,75 mln zł. Może za dużo, zobaczymy.

To daje nam razem w przybliżeniu w 2011r. dla całej grupy:

Ok. 220 mln zł przychodów i 39 mln zł zysku netto.

Zakładając zatem taki wynik wyliczyłem dalej, że to nam da wskaźnik ROE(prognozowany zysk netto do kapitałów własnych z początku 2011r.) na poziomie 55%. Co jest b. dobrym wynikiem. Jednak do dalszych wyliczeń zaniżę wartość średniego, długoterminowego ROE na następne 3-4 lat na jakieś 35%(City Interactive osiągnął w 2010r 152% ROE, albo wg innej metody 62%). Czyli zakładam, że Optimus będzie reinwestował zatrzymane zyski w firmie i otrzymywał z nich stopę zwrotu 35%.

Na podstawie powyższych danych wyliczyłem więc, że w 2011r przy takiej sprzedaży i takich zyskach i przy uśrednionym ROE 35%, wartość wewnętrzna dla Optimusa wyniesie 14,40zł na akcję. Ten poziom powinien być osiągnięty wg mnie najpóźniej w 3Q 2011r. Cena 14,40zł na akcje będzie równoznaczna z wysokością wskaźnika C/Z 35, co może budzić poczucie przewartościowania. Jednak wartość wewnętrzna spółki pojawia się, tam gdzie ROE równa się wskaźnikowi C/Z. Przy potencjalnych 39 mln zysku netto w 2011, cena 8,20zł(disiejszy kurs) za akcję, daje C/Z = 20. Jednak bardzo wysokie ROE i potencjał branży na najbliższe lata pozwala podnieść wycenę akcji do tych 14,40zł i C/Z 35.

Jaki jest zatem margines bezpieczeństwa?

Przy sprzedaży W2 w liczbie 1 mln szt w 2011r. margines bezpieczeństwa dla zakupów tych akcji wynosi 14,40zł odjąć 8,20zł(dzisiejsza cena) = 76%. Oznacza to, że Optimus wg tych subiektywnych wyliczeń jest niedowartościowany jeszcze o 76%.

Natomiast przy kontynuacji takiej dynamiki sprzedaży, w 2012r. Optimus byłby wart w dużym przybliżeniu ok 19,45zł za akcję. Taka wycena byłaby dla sprzedaży 2 mln szt do końca 2012r.

======

Wariant 2.

Jeśli podwyższymy sprzedaż W2 np do 1,3 mln sztuk w 2011r. (bez podnoszenia pozostałych źródeł dochodów) uzyskujemy nastepujące dane:

Łączne przychody ok 264 mln, zysk netto dla grupy 47,6 mln zł, co da jednoroczne ROE aż 67%. Wyliczając wartość wewnętrzną nadal dla zaniżonego i uśrednionego ROE o wartości 35% w skali roku, wewnętrzna wartość Optimusa wyniesie 17,64zł na akcję, czyli margines bezpieczeństwa przy zakupie akcji wzrośnie nam do 115%.

Kontynuacja takiego rozwoju spółki w 2012r. podniesie wartość jednej akcji Optimusa do 23,82zł. Oczywiście dla 2012r są to już uproszczone wyliczenia.

======

Podsumowując.

Można uznać, że są to wyniki trochę zawyżone, z marginesem na nieprzewidziany przebieg wydarzeń i wyników. Nie mniej subiektywnie szacuję obecną wartość Optimusa na jakieś 12-15zł na akcji(94,5 mln sztuk) w 2011r. To daje margines bezpieczeństwa, czyli potencjalny dalszy wzrost 31,6%-45,3%.(trochę mało, minimalny margines to ok 50%).

Ten pułap podejrzewam, że przy obecnej dynamice wzrostów, spółka osiągnie najpóźniej ok w 3Q 2011r. Oczywiście, jeśli sprzedaż W2 będzie zgodna z prognozami.W przypadku sprzedaży większej ilości gier, niż wyliczony tu max 1,3 sztuk, oczywiście wyceny pójdą w górę i margines bezpieczeństwa dla inwestycji także.

Chętnie posłucham waszych komentarzy dotyczących powyższego wyliczenia, wskazanie mi ewentualnie wskazówek merytorycznych, które pozwolą jeszcze trafniej wyliczyć wartość wewnętrzną Optimusa.

Jak dokładnie wyliczać wartość wewnętrzną spółek, opisane jest już w e-booku, który lada moment będę rozdawał. Dziś e-book ma już 150 str szkicu(postaram się go ostatecznie odchudzić). Zostało mi jeszcze jakieś 20 stron szkicu do napisania + wstawienie paru obrazków, żebyście nie usypiali co 10 stron.

======

UWAGA: Chcę przypomnieć, że powyższa analiza w żaden sposób nie może być postrzegana jako rekomendacja. Jest to całkowicie subiektywna i prywatna wycena spółki Optimus! Nie posiadam licencji i nie jestem analitykiem. Nie mogę wydawać żadnych rekomendacji, tym bardziej, że jestem akcjonariuszem Optimusa(mam w tym interes)! Inwestowanie w oparciu o powyższą wycenę jest obarczone dużym ryzykiem: "Ręce, nogi, mózg na ścianie!" Inwestujesz na własną odpowiedzialność! Myśl samodzielnie.

16 komentarzy:

 1. Witam

  A czy ABC Data nadwyzke za ktora sprzedali akcje nie maja sie podzielic 50/50 z zarzadem optimusa, a nie z spolka?

  Wiedźmin 2: Zabójcy Królów - Edycja Premium (Standardowa) Twoja cena: 99,99 zł

  Wiedźmin 2: Zabójcy Królów - Edycja Kolekcjonerska Cena: 229,99 zł

  teraz wrzuce jeszcze wyliczenia Pana Rafała, z marżami

  http://rafalhirsch.blogspot.com/2011/02/optimus-zarobi-50-mln-pln.html

  co nie zmienia faktu ze jak doliczyc do tego ze jednak wyjdzie na konsole... co moim zdaniem i moge tutaj wiele cytatow podrzuci jest na 99% pewne to lacznie sprzedaz wyniesie praiwe 4 mln egzemplarzy

  pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. *na 99% prawdopodobne

  bo albo jest co pewne, albo nie :)


  i tak mysle ze przy 15pln/akcje (lipipec?) wysklocze bo wtedy bedzie mozna juz znalesc spolki ktore pozwola lepiej zarobic

  pzdr

  ps. wczoraj przyszla...
  http://allegro.pl/analiza-techniczna-rynkow-murphy-twarda-wawa-ek-i1524564837.html

  co prawda czytalem juz w wersji elektronicznej, ale co na polce to na polce :) heh musialem sie pochwalic :P

  OdpowiedzUsuń
 3. A co z poduszką podatkową odziedziczona po starym OPT?
  Wydaje mi się, że daje spory bonus do zysku w tym (i kolejnych latach).

  Ale ja w sumie nie o tym...
  Michał Kiciński prokurentem został do 31.10.2011 i wtedy ma
  być odpowiedzialny za dwie duże premiery CDP. Tak więc sprzedaż
  przy tej drugiej premierze (bo pierwsza to PC W2) bedzie trwała +/-
  jeszcze 2 miesiace w 2011 (czyli najwieksza sprzedaż tego tajemniczego produktu - obstawiam jednak W2
  na konsole - przypadnie na ten rok). Tak więc przy powyzszych wyliczeniach - do każdego wariantu
  można dodać IMHO minimum 1 mln.

  Nie zapominajmy jeszcze o:
  http://gry.polter.pl/Wywiad-z-Michalem-Gembickim-c22489

  Osobiście bardzo zaciekawił mnie fragment:

  "Mam bardzo ambitne pomysły na to, co może CD Projekt zrobić w przyszłym roku. Uważam, że ograniczanie się tylko do tego, żeby być dystrybutorem gier czy filmów, to mało. Musimy zrobić koniecznie coś więcej. Rzeczywiście, Gram jest w tej chwili częścią firmy Action S.A. i czuję brak tego kanału sprzedaży, który kiedyś bardzo fajnie funkcjonował w ramach CD Projektu. O ile nie chciałbym wchodzić w temat "czy stworzę sklep, czy nie", to na pewno interesuje mnie wprowadzenie różnych form elektronicznej dystrybucji w przyszłym roku. I to w ramach CD Projektu. Rozważamy inne obszary, nie tylko gry: może elektroniczna dystrybucja filmów, muzyki. To są tematy, które gdzieś tam pojawiają się w przyszłości a którymi chcemy w 2011 roku zaskoczyć rynek. Można więc powiedzieć, że mamy plany w tym kierunku. Jeszcze troszkę za wcześnie, żeby o nich mówić, ale chcemy być aktywniejsi na polu Internetu w przyszłym roku, zdecydowanie."

  Mając na uwadze strzał w 10 jakim był GOG można mieć nadzieję, że i tym razem CDP zaskoczy czymś nietuzinkowym.


  Reasumując - Twoje wyliczenia to naprawdę (cały czas IMHO) minimum na ten rok ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. @Maciek

  No dokłądnie z tymi zyskami ABC Data, znów o tym zapomniałem a już mi zwracano na to uwagę ;P

  No cena kolekcjonerska dużo wyższa, ja osobiscie do wyliczęń założyłem średnią europejską cenę za W2.

  Bo w tych wyliczeniach i tak nie chodzi o to, aby podać wartośc co do grosza, tylko oszzacować z grubsza na czym stoimy. I teraz np porównując wycenę z bloga RF i te tutaj, mozna sobie po swojemu szacować dalej i szykowac własna strategię :)

  Ja wole byc w wycenie ostrożny niz hurra optymistyczny. To jest tak, im kto wczesniej kupił Optimusa, tym jest na lepszej pozycji. ja kupując juz od 2,71zł za akcje, praktycznie mam bardzo duży margines bezpieczeństwa. Średnią zakupu mam na 3,47zł bodajże.

  Osoby, które zamierzają kupować dopiero teraz mają już trudniejsza decyzję.

  Ogólnie ze sprzedażą to jest tak, ze jeśli wiekszośc osób myśli że kurs dojdzie do 20zł to kurs dojdzie do 17 zł jak wszyscy myslą, że dojdzie nawet do 50 zł to kurs dojdzie do 41 zł itd ;P

  Dzięki za link!

  @Sgor

  No poduszka może wiele zmienić pierwsze dwa raporty kwartalne, pomoga znacząco lepiej oszacować WW.Wszystko zalezy teraz od sprzedaży gry + przeszacowań po starym Optimusie.

  No czas pokaże jak się rozwinie Optimus. To utalentowani ludzie, z pasją i gotowi do cięzkiej pracy, więc powinno być dobrze.

  Dzieki za link, nie znałem.

  Pozdr

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja osobiście zapakowałem się w OPT w cenie 8,26 po prowizjach, i sadze ze w okolicach 11-13 zrealizuje połowę zysków. Według moich obliczeń z FIBO, zasięg wzrostu wyznaczam na okolice 16,30 co w sumie nawet się pokrywa :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Szczerze nie jestem akcjonariuszem tej spółki jakoś nie udało mi się nigdy wskoczyć choć nie wykluczam tego. Takie wyceny z pewnością zachęcają do zakupu i szczerze mówiąc życzę wszystkim żeby zobaczyli takie poziomy.

  OdpowiedzUsuń
 7. Już od pierwszych linijek wkrada się błąd:

  "Światowa cena gry podawana przez CD Projekt wynosi, w przeliczeniu po wczorajszych kursach walut, średnio ok 149,45zł za sztukę gry. Cena dotyczy gry w pełnej wersji i w sprzedaży tradycyjnym kanałem(bez dystrybucji cyfrowej).

  To daje nam ok 150 mln zł przychodów. "

  Dalej nie ma sensu czytać.
  Od kiedy to cena gry jest przychodem wyłącznie producenta? I ta marża jako zysk... To marża właśnie jest przychodem CDP - mozna się tylko zastanawiać, czy budżet gry jest do zaniedbania i całą potraktować jako zysk, czy jednak nie.

  OdpowiedzUsuń
 8. @anonimowy

  Przeciez jest napisane:

  "marżę zysku brutto na około 30% kwoty 149,45zł = 44,84zł zysku na jednej kopii. To daje 44,84 mln zł zysku brutto. Zakładam, że Optimus od tej kwoty zapłaci podatki i inne opłaty, więc do wyliczeń założyłem, że z tych 44,84mln zł ok 65%(trochę strzelam; różne odpisy, odroczone podatki itp) kwoty będzie stanowiło zysk netto = 29 mln zł zysku w samym 2011r."

  jaja sobie robisz? :)

  i tekst dalej nie ma sensu czytac a wlasnie dalej jest sens

  a teraz calkiem serio.... Bart zamiescil artykul, juz linki pojawily sie na forach i optimus rosnie :D

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 9. Jakiś baran na onecie zamieścił prima aprilisowy żart odnośnie W2 i kurs poleciał. Powinien się tym zając prokurator - czyta manipulacja kursem :/ Mineło 40min od wrzucenia więc narazie lekko o niecaly 1%, ale za 2h moze byc gorzej

  OdpowiedzUsuń
 10. dokladnie do KNF z tymi *** ********** *********

  ale mnie wkurzyli!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 11. http://www.witchersite.pl/images/obrazki/smiech.gif

  OdpowiedzUsuń
 12. nie ten link

  http://www.witchersite.pl/component/content/article/10-news-w2/312-przesuniecie-premiery-wiedzmina-2.html

  co nie zmienia faktu ze takich rzeczy sie nie robi

  OdpowiedzUsuń
 13. ok a teraz cos na popraweinie humoru:

  http://www.cdprojekt.pl/konferencje/news.php

  pozdrawiam ^^

  OdpowiedzUsuń
 14. nie cierpie tego dnia :) w sensie 1kwietnia, bo giełdowo dla mnie boski, wszystkie spolki w porftelu na zielono i to grubo zielono =]

  OdpowiedzUsuń
 15. http://gry.onet.pl/wiadomosci/premiera-wiedzmina-2-przesunieta,1,4229484,artykul.html już jest sprostowanie :) moze się rzuca na akcje dla odmiany :P

  OdpowiedzUsuń
 16. Dzięki za komentarze i linki @Maciekk i @Moje Kreski.

  @Anonimowy

  Masz pomysł jak dokładnie rozpisać przychody uwzględniając licencje, marże i zyski?

  Osobiście przyznaję, że przychody wydają się spore i @Anonimowy może mieć rację. Nie porównywałem sytuacji w City Interactive. Więc z checia posłucham Waszych opinii.

  Po to prowadze tego bloga by dzielic się tym, co ja wiem i uczyć się od Was. Powyższe wyliczenie zawdzieczam pomocy Czytelników bloga, także wielkie dzięki.

  Wycena jest wg mnie dośc precyzyjna, trochę zaniżona. Najfajniejsze w giełdzie jest to, że przyszłość weryfikuje takie wyceny. Powiem też szczerze, że pierwszy raz wyceniłem spółkę bez posiadania danych z przeszłości, zazwyczaj bazuję na danych z ostatnich 5-10 lat dla wyliczanej spółki. Wtedy wycena ma lepsze fundamenty.

  Ogólnie samo wyliczenie wartości wewnętrznej nic nikomu nie daje i ja je traktuję tylko jako wskazówkę dla całości analizy. Liczy się całościowe spojrzenie, a sama WW to powiedmy 1/10 całości wyceny. Można popełnić wiele błędów po drodze, opierając sie na samej WW. Nie o to w zarabianiu na giełdzie chodzi :)

  Pozdrawiam i zachęcam do konstruktywnych komentarzy z przedstawianiem własnego punktu widzenia.

  OdpowiedzUsuńLinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...