25 marca 2011

Pytanie Czytelnika o dywersyfikację portfela!

Anonimowy Czytelnik zapytał:

Na blogu jest Pana cel - 1 mln, moje pytanie brzmi: czy chce Pan osiągnąć 1 mln trzymając w nieskończoność akcje Optimusa? Czy jest jakiś horyzont czasowy albo finansowy tej inwestycji?

Dzięki wielkie za dobre i mądre pytanie.

No z portfelem będzie tak, że będzie dobierany optymalnie tak, aby jak najmądrzej i najszybciej uzyskać milion złotych z tysiąca zł. Wiem, że można to osiągnąć i pokażę online, że to się da zrobić. Chcę w ten sposób zmienić myślenie ludzi, że inwestowanie nie ma sensu, gdy się mało zarabia lub ma małe oszczędności. Wtedy, jak ktoś zacznie mówić najstarszą i najbardziej fałszywą wymówkę świata: "nie mam pieniędzy na ..." (np. na giełdę), to mu pokażę ten blog.

Ogólnie to może być tak, że Optimus będzie najlepszą inwestycją w najbliższych latach  i nie będzie alternatywy do zmiany i przyśpieszenia wzrostu portfela(mówię tu o kręgu spółek z moich kompetencji, których działalność rozumiem). Wtedy nic nie będę więcej robił. Uważam bowiem, że dywersyfikacja portfela ma sens tylko wtedy, gdy mamy lepsze, tańsze i wartościowsze spółki do wyboru, niż aktualnie posiadane.

W. Buffett mawia, że największe ryzyko na giełdzie bierze się z braku rozumienia tego, co się robi. I ja się z tym zgadzam.

Oczywiście mógłbym zdywersyfikować portfel, jak zalecają wszelkiej maści doradcy np. na 5-10 spółek. Tylko po co? Optimus rośnie o kilkanaście-kilkadziesiąt % co miesiąc, a jeszcze nawet nie wypuścił swojej gry i na niej nic nie zarobił. I co mam zrezygnować z kilkunastu-kilkudziesięciu % zysku miesięcznie po to, aby rozbić zysk na kilka spółek i obniżyć swój zysk do paru %? Na tym polega bezpieczne inwestowanie? To ja podziękuję.

Optimus należy do "najmodniejszej" branży obecnej hossy = spółki z tej branży urosną prawdopodobnie najwięcej w czasie całej trwającej obecnie hossy. To jest przywilej spółek należących do TOP BRANŻY w czasie trwania każdej hossy. Oprócz tego branża rozrywki(w tym cyfrowej) to segment mocno rosnący na całym świecie, ze świetnymi prognozami.

Zatem, w co innego mogę inwestować? Chwilowo nie wiem. Aby wiedzieć, musiałbym poświecić kolejne tygodnie czasu na dalsze analizy spółek. W tym momencie nie mam tyle czasu. Chcę skończyć e-booka, a mam jeszcze inne obowiązki.

Możliwe jednak, że dla celów edukacyjnych i dla urozmaicenia Portfela Bart podziele go w tym roku z jednej na dwie spółki. Lecz tylko, jeśli spodziewam się, że druga spółka okaże się jeszcze lepszą inwestycją, niż Optimus.

Nawiązując jeszcze do ryzyka portfela wysoko skoncentrowanego, powiem, że w swoich analizach inwestycyjnych staram się uwzględnić ryzyko nieprzewidzianych wydarzeń losowych i konsekwencji tych wydarzeń na spółkę i jej kurs.

W normalnym życiu posiadam tylko dwie spółki w portfelu, w tym w Optimusie mam (wczoraj patrzyłem) 98% kapitału. Portfel Bart bazuje zatem w 98% na portfelu rzeczywistym. Co ciekawe sprawdziłem wczoraj historię zakupów Optimusa i pierwsze akcje kupowałem nie za 2,99zł, a już za 2,71zł, natomiast najdroższe po 6,70zł.

I uważam to za mało "ryzykowny" portfel, choć rozumiem, że na giełdzie i wśród doradców giełdowych, finansowych i inwestycyjnych panuje całkowicie odmienne podejście do tzw. "rozsądnego i bezpiecznego" inwestowania.

I teraz najważniejsze!

Niestety wychodzę z założenia, że największym ryzykiem w życiu, jest nie ryzykować. Nie ryzykując nie mamy szans osiągnięcia marzeń. Promowany jest w świecie finansów i giełdy fałszywy pogląd, że zdywersyfikowany portfel znaczy dobry i bezpieczny! A mało kto mówi o tym, że bezpieczne portfele bardzo często mają ujemną stopę zwrotu!

Prawda jest inna:

Zdywersyfikowany portfel = "bezpieczny" = "bezpieczne zyski" = malutkie, przeciętne zyski (często wręcz straty) = utrata kolejnej, wyjątkowej szansy hossy = utrata wielkich zysków w imię "bezpieczeństwa"  = utrata kolejnej szansy na realizację swoich marzeń i utrata najcenniejszego co mamy tj. ograniczonego czasu życia na ziemi = ... .

Wg mnie sto razy lepiej jest spróbować i przegrać, niż pluć sobie przez całe życie w twarz mówiąc, że przynajmniej mam bezpieczny portfel i nie stracę swoich "pieniążków kochanych".

Z dwunastoletniego doświadczenia na giełdzie wiem, że dobrze przemyślane ryzykowanie(na 100%), opłaca się. I jak we wszystkich innych dziedzinach życia, bez ryzyka nie ma sukcesu. Kto nie ryzykuje ten nie żyje i tak naprawdę nie chodzi tu o indywidualny poziom akceptacji ryzyka. Każdy, kto nie ryzykuje w życiu jest "martwy"! Znam to też po sobie.

Podsumowując.

Portfel będę rozdrabniał na więcej spółek, ale tylko wtedy, jeśli dywersyfikacja będzie miała długoterminowy sens.

I jeszcze jedno. Powiedzcie o szerokiej dywersyfikacji Warrenowi Buffettowi, albo George'owi Sorosowi, to się tylko lekko uśmiechną.

Powyższa wypowiedź to tylko i wyłącznie moje prywatne poglądy. Myśl samodzielnie i wybieraj swoją drogę. Pozdrawiam.

9 komentarzy:

 1. Strategia nazywana w dużym uproszczeniu "kup i trzymaj" jest mi najbliższa. Coraz częściej jednak łapię się na tym, że zaczynam w nią powątpiewać. Zglobalizowany świat zupełnie "oszalał": wojny, katastrofy, kryzysy itp. Ktoś powie, że przecież to już wszystko było i giełda jakoś sobie z tym radziła. Zastanawiam się tylko, czy powoli nie przekraczamy jakiegoś punktu krytycznego, w którym trzeba będzie zredefiniować myślenie o inwestowaniu długoterminowym... Może Bart spróbujesz jakoś się do tego odnieść w kolejnym wpisie na tym ciekawym blogu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję bardzo za tak rozbudowaną odpowiedź. Nie pozostaje mi nic innego jak pokiwać głową - zgadzam się.
  RF

  OdpowiedzUsuń
 3. Ale jakże bliskie mi jest Twoje myślenie :) dzięki

  OdpowiedzUsuń
 4. Halo Bartek,

  Jakbyś jednak chciał trochę zdywersyfikować portfel to zerknij na BMP AG. Największym atutem tej spółki jest 40% udział w Revotarze - spółce, której lek na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc przeszedł pozytywnie kliniczne badanie fazy IIa. To radykalnie zwiększa szanse, że będzie mógł zostać wprowadzony na rynek. Według szacunków WHO ta choroba była w roku 1990 szóstą z głównych przyczyn zgonu na świecie. Oczekuje się, że w 2020 roku będzie przyczyną trzecią.
  Przedstawiciele funduszu twierdzą, że jeśli prace nad nowym lekiem zakończą się sukcesem wartość Revotara wzrośnie nawet do 50 mln euro. W księgach bmp pakiet akcji był na koniec 2010 roku wyceniany na 0 euro.
  Inne inwestycje BMP: Ergotrade sprzedali z zyskiem, a K2 Internet pokazało niedawno rekordowe wyniki.
  Jak dla mnie to przyszła rakieta, ale do niczego nie namawiam:)

  Pozdrawiam
  Gosia

  OdpowiedzUsuń
 5. Witaj,

  mam do Ciebie następujące pytania: jak zapatrujesz się na to, że być może w obecnym kursie Optimusa rynek już wycenił wielomilionową sprzedaż Wiedźmina 2? Skąd masz pewność, że gracze ciepło przyjmą grę? Jeżeli gra okaże się klapą kurs poleci na łeb na szyję.

  Poza tym gratuluję kolejnego ciekawego wpisu, oby tak dalej :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Tak na szybko :)

  @Czytelnik
  Bardzo trafna uwaga. Dobry temat, postaram się niedługo odpisac.

  @Gosia
  Przy okazji zajrzę w tę firmę :) Choć nie wiem czy jestem w stanie odpowiedzieć coś sensownego na temat spółki z tej branży.

  @Student-t
  W obecnym kursie jest już uwzględniona sprzedaż W2. Myślę, że kurs ruszy w górę, jeśli W2 przebije prognozy sprzedaży.

  Nie wiem jak gracze przyjma grę. Oceniam że dobrze, na podstawie przeszłych wyników, obecnego entuzjazmu, dobrego marketingu i rozwinietej dystrybucji. Czas pokaże prawdę. Zawsze istnieje ryzyko klapy sprzedażowej, oby naszym rodakom się udało z wielkim światowym hukiem.

  @RF i @PMJAR dzięki również.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bartlomieju jesli chcesz odpowiadac na wszystkie komentarze i sprawdzac wszystkie spolki to Ci naprawde czasu zabraknie, im Twoje wyniki beda lepsze tym wiecej osob zacznie tu zagladac :)

  zeby nie bylo off topa

  Wywiad z Michałem Kicińskim dla polygamia.pl

  http://polygamia.pl/Polygamia/10,95387,9323121,Michal_Kicinski_wraca_do_CD_Projektu__aby_nadzorowac.html


  btw w tej cenie ktora mamy jest wliczona sprzedaz kilkuset tysiecy, ktore pojda na pewno, jest wrecz pewne ze powstanie wersja konsolowa, pozatym sa pierwsze oceny ktore zapowiadania EPICKI tytul, nie rozpisujac sie zbytnio 15 pln najpozniej 2 miechy po premierze jak ktos widzial ostatni wywiad z Gopem to wie dlaczego

  pozdrawiam

  ps. udalo mi sie stworzyc najdluzsze zdanie swiata hehe

  OdpowiedzUsuń
 8. @Maciekk

  Cierpię na przypadłość świadomości. Tzn wiem, że każdy jest ważny, niezwykły i wyjątkowy. Trudno mi przejść obok komentarza, tak po prostu. Aczkolwiek podejrzewam, że nie na wszystkie dam radę odpisywać.

  Dzięki za link, jestem wdzięczny wszystkim za każde info branżowe.

  Brawo za rekord świata ;)
  Udanego piątku wszystkim.

  OdpowiedzUsuń
 9. Witaj,

  Bardzo ciekawy blog. :)

  Jesli mogę zapytać, jaką masz drugą spółkę w portfelu?

  I co sądzisz o KOV?

  Pozdrawiam.
  Silver

  OdpowiedzUsuńLinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...