03 marca 2011

Optimus ciekawostki ze sprawozdania finansowego za 4Q 2010r.

Witaj,

Udało mi się wczoraj przeczytać sprawozdanie Optimusa (przed północą). Chcąc maksymalnie zrozumieć sprawozdania, czytam je od deski do deski. Nie staram się wszystkiego zrozumieć i zapamiętać, chodzi o to by mózg kodował sobie w głowie terminologię, podstawowe fakty, zależności itd. Mam prostą metodę: czytać setki sprawozdań, bo w każdym jest coś dokładnie opisane i można się uczyć czegoś nowego. Plus książki i szkolenia z AF i czytania sprawozdań.

Wstępnie kilka faktów:

Raport nie jest miarodajny, jest tu trochę roszad związanych z akcjonariatem i reorganizacją Optimusa z Grupą CDProjekt, na szczęście już zakończone. Kto miał sprzedawać akcje z głównych akcjonariuszy to już je sprzedał. To jest dobra wiadomość. Aktualnie w obrocie jest już 94,5 mln akcji - spory wzrost. Biorąc pod uwagę nadwyżki gotówkowe w firmie (inwestowane w PKO płynne 10 mln zł) + rosnącą sprzedaż w Optimusie, można liczyć na to, że firma nie będzie emitowała w najbliższej przyszłości nowych akcji.

Trudno mi oceniać ten raport po tylu zmianach. Mam parę spostrzeżeń. Na pewno dobry jest wzrost sprzedaży, zmniejszająca się strata zysku operacyjnego, oraz duże przepływy z działalności operacyjnej. Oznaczają one zarabianie przez firmę pieniędzy. Po przepływach inwestycyjnych widać, że firma inwestuje (ujemne wartości) oraz po przepływach finansowych, że używa kredytów(plusowe wartości). Jest to typowy rozkład przepływów dla wzrostowej spółki. Dodatkowo trzeba pamiętać, że prezes zapowiedział spłacanie kredytów i porządkowanie finansów. Dopiero przyszłe raporty będą więcej mówiły o nowym Optimusie. Ważna będzie sprzedaż W2.

Jako plus odbieram również przejrzystość raportu pod względem informacji, graficznego wyglądu raportu. Widać, że firma chce ułatwiać analizowanie danych, a nie utrudniać. Wbrew wszystkiemu to ważna rzecz.

Firma dzieli się na 4 podmioty i źródła dochodów:

  1. DZIAŁANOŚĆ WYDAWNICZA ORAZ DYSTRYBUCJA GIER I FILMÓW DVD/BLU-RAY = Cd Projekt
  2. PRODUKCJA GIER - CDProjekt RED
  3. CYFROWA DYSTRYBUCJA GIER - (sprzeda gier komputerowych za posrednictwem internetu klientom z całego świata umożliwiająca dokonanie zakupu gry, zapłatę za grę oraz jej sciągnięcie na własny komputer przez klientów) = GOG. COM
  4. DZIAŁALNOŚĆ LOKALIZACYJNA (Grupa oferowała pełne spektrum usług lokalizacyjnych polegajacych na dostosowaniu produktu do lokalnego rynku zbytu: tłumaczenie gier na język polski oraz inne języki europejskie, przeprowadzanie testów lingwistycznych oraz testów funkcjonalności, jak równie tzw. porting – konwertowanie gier pomiędzy różnymi platformami.) = Porting House
Dane z tego raportu są neutralne, pokazują początkowe stadium rozwoju firmy i przekształceń. Ciekawe informacje znalazłem też na końcu raportu. Chodzi o toczące się sprawy w sądzie. Sprawa z 2006 roku ze Skarbem Państwa, gdzie Optimus może odzyskać po przychylnym wyroku sądu 35,6 mln zł. Dwie inne wygrane sprawy mogą dać Optimusowi wpływy na ponad 600 tys zł. Słyszałem jakiś czas temu, że sprawa ze skarbem Państwa jest przesądzona jako wygrana, lecz to kwestia czasu( niestety, może nawet lat). Zobaczymy.

2 komentarze:

  1. Wielkie dzięki za te uwagi. Również przeglądałem raport, ale moja wiedza na temat analizowania raportów finansowych i wyciągania z tego konstruktywnych wniosków jest jeszcze umiarkowana.

    OdpowiedzUsuń
  2. Moja wiedza też jest w fazie rozwojowej, czytać sprawozdania i analiza fundamentalna to wieloletnia nauka. Ale warto.

    OdpowiedzUsuńLinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...