01 marca 2011

„Najlepsze dni Ameryki przed nami” - Warren Buffett

http://www.pb.pl/4/a/2011/02/28/Najlepsze_dni_Ameryki_przed_nami


Puls Biznesu, pb.pl,28.02.2011 16:05

Warren E. Buffett napisał jak co roku list do akcjonariuszy Berkshire Hathaway. Nie dał mu tytułu, a powinien on brzmieć „Boże błogosław USA”, pisze The New York Times.

List Buffetta jest bardzo patriotyczny w tonie. I optymistyczny. Słynny inwestor pisze m.in., że “pieniądze zawsze płyną tam, gdzie są możliwości, a jest ich w nadmiarze w Ameryce”. Buffett podkreśla, że jego słynny wehikuł inwestycyjny, Berkshire, przeznaczył 5 mld USD, czyli 90 proc. łącznych ubiegłorocznych wydatków, na zakupy w USA. Zadeklarował, że znaczna większość przyszłych inwestycji spółki będzie „w domu”.

- Prorocy katastrofy przeoczyli najważniejszy czynnik, który jest pewnikiem: ludzki potencjał jest daleki od wyczerpania, amerykański system uwalniający ten potencjał – system który czynił cuda przez prawie dwa stulecia pomimo przerw spowodowanych recesją, czy nawet Wojną Secesyjną – pozostaje żywy i efektywny – napisał Buffett. – Teraz, tak jak w 1776, 1861, 1932 i 1941, najlepsze dni Ameryki są przed nami – dodał.

MD, nyt.com

***

Co jak co, ale Buffett rzadko się myli. Jeśli cały świat uwierzy, że tak będzie, to tak będzie :) I przepowiednie o kryzysie sie nie spełnią. Na giełdzie trzeba być elastycznym. Mieć swoje zdanie, lecz umieć je zmienić, jeśli się myli. Elastyczność to podstawa.

***
Kolejny artykuł:

Moje trzy najlepsze inwestycje to…

MWIE, Bloomberg
Puls Biznesu, pb.pl,01.03.2011 12:02

Jedną z trzech najlepszych inwestycji, jakie w swoim życiu dokonał Warren Buffett, był zakup domu, twierdzi charyzmatyczny inwestor.

- Za te 31,5 tys. dolarów, za które kupiłem swój dom, zyskałem ze swoją rodziną 52 lata niezapomnianych chwil i z pewnością przyjdą następne – napisał Buffett w liście do akcjonariuszy Berkshire Hathaway.

Pozostałe z – według niego – trzech najlepszych inwestycji jego życia to pierścionek zaręczynowy, jaki kupił dla swojej pierwszej żony, Susan Thompson, oraz drugi, który po jej śmierci kupił swojej następnej żonie Astrid Menks.

Buffett, który swoją fortunę, trzecią co do wielkości na świecie, zdobył w drodze przejęć i trafnego doboru spółek portfelowych, wciąż mieszka w domu w Omaha, który nabył w 1958 r.

***
I kolejny artykuł:

Najgorsza inwestycja Buffetta to Berkshire

MWIE, Bloomberg
Puls Biznesu, pb.pl,18.10.2010 16:49

Najgorszym biznesem w życiu Warrena Buffetta była szwalnia Berkshire Hathaway – wyznał 80 – letni inwestor w wywiadzie dla CNBC.

Ironia losu sprawiła, że inwestycja ta dała nazwę instytucji finansowo - ubezpieczeniowej, na czele której do dziś Buffett stoi jako prezes.
- Poświęciłem na ten fatalny biznes znaczną kwotę pieniędzy – wyznał Buffett na antenie CNBC.

Za pakiet kontrolny Berkshire Hathaway Buffett i jego wspólnicy zapłacili w latach 60. 14 mln USD. Jak stwierdza biograf Buffetta, Andrew Kilpatrick tekstylny biznes nigdy nie wyszedł na plus.

Ostatecznie produkcja w fabryce zakończona została w 1985 r., a sprzedaż maszyn przyniosła 163 tys. przychodów. Nie pokryły one jednak nawet straty z działalności fabryki z ostatnich miesięcy. W ostatnim roku działalności szwalni Berkshire straciło na biznesie tekstylnym 1,32 mln USD.

2 komentarze:

  1. Buffett ma doświadczenie, jeżeli przewiduje świetlane dni przed Ameryką to być może ma ku temu podstawy. Podobny pogląd podziela George Friedmann autor książki "Następne 100 lat", więc tym bardziej warto przemyśleć słowa Buffetta.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dobrze wiedzieć. Polecasz książkę Friedmanna? Pozdr

    OdpowiedzUsuńLinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...