08 marca 2011

AAF: Zysk operacyjny(tzw. EBIT) ważniejszy, niż netto?

Zaczynam nowy cykl: Amatorska Akademia Fundamentalna(AAF) cz 1. - Będę w niej pisał o moich sposobach analizy sprawozdań finansowych na wybrane tematy (Liczę na komentarze profesjonalistów.)

======
Osobiście robiąc analizy spółek, zwracam uwagę wiele danych. Np. na zysk operacyjny w sprawozdaniach finansowych.

EBIT (ang. Earnings Before deducting Interest and Taxes) – jest to zysk operacyjny, czyli zysk przed odliczeniem podatków i odsetek.

Kiedyś słyszałem, że EBIT jest lepszy przy analizie, niż zysk netto. Podatki można odroczyć w firmie, więc można nimi trochę żonglować. Odsetki natomiast pokazują wielkość zadłużenia z kapitałów obcych(kredytów, pożyczek itd). Co z tego, że firma ma duże zyski operacyjne, jeśli wielkie zobowiązania generują ogromne koszty, w rezultacie czego wynik netto jest przeciętny lub ujemny.

Zysków operacyjnych używam, aby spojrzeć, ile firma rzeczywiście zarobiła w danym kwartale lub w roku i czy było to więcej, niż w tym samym okresie poprzedniego okresu porównawczego. Patrzę jak dynamika wzrostu ma się do wcześniejszych lat.

Dopiero w następnej kolejności analizuję zyski netto. Jeśli mamy duży zysk operacyjny, ale zysk netto jest niski, to staram się odkryć, co było przyczyną.
Czasami sam zarząd pisze w załączniku do sprawozdania finansowego, co wpłynęło na wyniki spółki. Czasami trzeba poszukać głębiej.

Czy zysk operacyjny jest ważniejszy, niż wynik netto?

Niekoniecznie. Jeśli jakaś firma nie wykazuje dużej i stałej dynamiki rosnącego zysku netto z ostatnich 5-10 lat, to i tak pewnie ją pominę w mojej selekcji. Czasami, gdy dobra firma ma kłopoty, to rosnący EBIT w kolejnych sprawozdaniach, może pokazać lepiej od zysków netto, czy firma staje na nogi.

Zysk operacyjny może też być pomocny przy analizie rozwoju młodej firmy, która może się rozwijać z każdym rokiem, ale która chwilowo posiłkuje się dużymi kredytami np. na budowę fabryki, czy też przez inne inwestycje. Przepływy pieniężne mogą nam wtedy trochę podpowiedzieć, co się dzieje w firmie. No, ale to już kolejny temat na notkę.

======

Tu warto dodać, że przy analizie sprawozdań finansowych porównuję zawsze 3 kwartał 2011r z 3 kwartełem 2010r i poprzednimi trzecimi kwartałami. Dlaczego? Ponieważ każda spółka ma swoją sezonowość sprzedaży i wzrost względem 3 kwartału 2011 wobec 2 kwartału 2011r., wprowadzi mnie tylko w błąd.

ps jeśli ten artykuł jest za trudny w czytaniu i rozumieniu, daj znać mailowo lub w komentarzu.

4 komentarze:

 1. Odnośnie ps - zawsze dobrze jest podać jakiś przykład. Na przykładach łatwiej zrozumieć pewne rzeczy.
  Ogólnie artykuł całkiem niezły. W sieci na temat analizy fundamentalnej nie ma aż tak dużo rzeczy jak dla technicznej. Mam nadzieję że doprowadzisz cykl artykułów do końca.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo dobry pomysł :) Dzięki! Następna notka będzie z przykładem.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawy artykuł Czekam na kolejne ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. jest na właściwym poziomie do czytania

  OdpowiedzUsuńLinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...