29 marca 2011

AAF cz. 4: Wskaźnik ROE!

Dużą wagę zwracam na wskaźnik ROE - zwrot z kapitału własnego. Jest to jedno z moich podstawowych kryteriów wyboru spółek. Jest dla mnie o wiele ważniejszy niż C/Z i C/WK.

Poniżej wstawiam urywek z darmowego e-booka(e-book ma już 127 stron szkicu i będzie niedługo rozdawany gratis).

Wskaźnik ROE

Dokładnie wylicza się go poprzez podzielenie zysku netto z danego okresu przez kapitał własny z początku danego okresu i mnożąc razy 100. Wychodzi nam jaki procent zysku zarobiliśmy z kapitału własnego.


Dla mnie to bardzo ważny wskaźnik pokazujący, na ile firma potrafi generować zyski z tego, co posiada. ROE mówi nam, ile groszy czystego zysku udało się osiągnąć spółce z jednej złotówki kapitałów własnych. Im większe ROE spółka umie wygenerować, tym bardziej daje mi znać, że dobrze zarządza swoimi pieniędzmi.

Podobno według W. Buffetta ROE jest najważniejszym wskaźnikiem sytuacji finansowej spółki. Co on oznacza? W skrócie oznacza to, że firma której ROE wynosi np. 20% w długim okresie, potrafi reinwestować swoje zyski na 20% stopie zwrotu. Jeśli porównasz to z lokatą bankową, lub obligacjami to zrozumiesz, że taka spółka potrafi pomnażać swoje kapitały o 2-4 razy lepiej, niż wyżej wymienione bezpieczne formy inwestowania.

Z doświadczenia wiem, że spółki, które osiągają uśrednione ROE z ostatnich lat 20%, rozwijają się bardzo dynamicznie. Osobiście najbardziej lubię spółki, które mają wieloletnie, uśrednione ROE z ostatnich 5 lub 10 lat na poziomie większym, niż owe 20%. A najczęściej wybieram spółki, które potrafią pomnażać swoje kapitały jeszcze lepiej.

Trzeba pamiętać, że spółka, która potrafi uzyskiwać tak dobry zwrot z zainwestowanych kapitałów, rozwija się bardzo szybko, stabilnie i co najlepsze, nie potrzebuje mocno się zadłużać i zwiększać kapitały obce. A to znowu, sprawia, że koszty finansowe działania spółki są niższe, bo nie są obarczone odsetkami i innymi kosztami pozyskiwania kapitałów na rozwój.

======

Jednak znaleźć takie spółki jest dość trudno. Dla przykładu wklejam tabelkę z końca roku 2010, z artykułu Pulsu biznesu.


Jak widzicie, żadna z tych spółek by mnie nie zainteresowała.

Wyjątek stanowi polecana przeze mnie w zestawieniu "Dobre spółki na 2011r"(bez spółki DROP, którą też usunąłem) spółka Groclin. Dla wprawnej osoby, która przesiedziała trochę nad danymi finansowymi, sprawa by była jasna. Groclin do czasów kryzysu miał bardzo wysokie ROE. A ponieważ jest to świetna spółka, z super ofertą produktową i z dobrym zarządem, kryzys mógł być świetnym momentem do inwestycji. Myślę, że spółka Zbigniewa Drzymały niedługo wróci do swojej świetności, wzmocniona doświadczeniami z kryzysu i z nowymi siłami.

Dodatkowy artykuł: Dźwignia finansowa, a ROE.

8 komentarzy:

 1. Witam,

  Mam pytanie odnosnie podejmowania optymalnej decyzji o dokupywania akcji.

  Biorac pod uwage, ze inwestujemy dlugoterminowo czy ma znaczenie czy dokupimy nasze "zlote akcje" w lokalnym dolku, czy nie warto sie emocjonowac i zlecenie "K" PKC nie jest lapsusem.

  Zdaje sobie sprawe, ze w przypadku pewnej spolki z dobrym fundamentem perspektywa lapania spadajacych nozy moze byc super okazja do kupna po okazyjnej cenie. Noze jednak nie czesto spadaja...szczegolnie jak ABC data oddala juz prawie wszystko co miala.

  Prosilbym o jakas sugestie w jaki sposob dokupywac np Optimusa optymalnie przy obecnie panujacych warunkach.

  Pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
 2. ja tylko wtrace cos od siebie...

  czy okresleniem spadajace noze, nie nazywa sie spolek ktoryc nie powinno sie z definicji wlasnie lapac :P

  OdpowiedzUsuń
 3. Maciek:

  jesli chodzi o "spadajace noze" mialem na mysli gwaltowne obsuniecie sie kursu podszas spadku

  mozna zlapac blisko dolka i odbic sie ze sporym zyskiem

  mozna tez zlapac, pociac sie i dolka dlugo nie ogladac

  Bartku:

  Przyszla mi jeszcze jedna rzeczo do glowy.

  Jak juz kupowac, to caloscia kapitalu, czy powystawiac zlecenia pakietami z ktorych naturalnie czesc nie wejdzie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czesc, piszesz na temat ROE, że interesują Cię spólki gdzie ROE>20%, tylko teraz pytanie jaka jest metoda na znalezienie takiej spólki zanim wejdzie w kanał gdzie właśnie ROE bedzie sie utrzymywalo na tym poziomie, bo gdy już jest takie ROE to z reguły kurs społki jest juz bardzo dobrze wyceniany?

  OdpowiedzUsuń
 5. prognozowana sprzedaz (tylko na PC??) :)

  http://www.bankier.pl/forum/temat_re-do-mikecdp-ile-zarobicie-w-tym-i-przyszlym-roku-jaki-przedzial,9669770.html

  wyklad Gopa w warszawie

  http://polygamia.pl/Polygamia/1,107165,9342658,Akademia_Polygamii__Wiedzmin_2___od_ksiazki_do_gry.html?bo=1

  pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bart cofnij sie do

  27 marzec 2011
  Wklejam komentarz od Maćkka o rynku gier.

  moze zerkniesz w komentarze i sie ustosunkujesz do tego?

  Dzieki ;]

  OdpowiedzUsuń
 7. Cieszy mnie twój entuzjazm odnośnie Groclinu, gdyż sam jestem w tej spółce już od ponad miesiąca i ręką na pulsie czekam na wybicie. Wiele ludzi mówi, że to przeżytek, że kontrakty zdyskontowane ale ja w to nie wierzę - wg mnie w spółce drzemie ogromny potencjał i myślę, że za parę miesięcy ludzie będą walić głową w ścianę, czemu nie wykorzystali obecnej korekty :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Witajcie,

  @Aleks
  Odpowiedź na głównym.

  @Maciekk
  Dzięki za wszystkie wpisy, linki i komentarze.
  Priorytetem jest e-book. 11Bit w wolnym czasie moze dam radę przejrzeć. Nie obiecuję.

  Bardzo mi się podoba rozwój rynku gier. kazdy sukces będzie podnosił medialny szum a to się równa większa sprzedaż producentów gier.

  @Anonimowy

  ROE >20% nie zawsze jest odpowiednio wyceniane. I zazwyczaj spólka, która osiąga wysokie ROE jest non stop niedoszacowana. W e-booku zamieściłem przykład analizy wartości wewnętrznej dla spółki Wawel. Na tej podstawie widać, że gdy wyliczam wartośc firmy na podstawie danych rocznych za 2010r(pare tygodni temu podane) moge mieć wyliczoną nową wartość akcji.

  W e-booku będzie więcej na ten temat.

  @Moje kreski

  Wg mnie to tez dobra firma. Zobaczymy jak dalej sobie poradzi :)

  Pozdrawiam wszystkich.

  OdpowiedzUsuńLinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...