17 lutego 2011

Tanie akcje są cholernie drogie!

Witaj :)

Kurs Berkshire Hathaway Inc.(spółki Warrena Buffetta) wynosi  127 275,00 $ za 1 akcję? Ponad sto dwadzieścia siedem tysięcy dolarów = jedna akcja to jedno mieszkanie.

Czy warto kupować groszowe spółki?

Tanie, groszowe spółki mają to do siebie, że przyciągają kapitały osób, które kierują się głównie niską ceną. Często są to nowi inwestorzy, którzy mają małe portfele i doświadczenie. Takie spółki podlegają dużym wahaniom nastrojów, emocji i cen akcji. Wzrosty często nie mają dużo wspólnego z rzeczywistą wartością firmy, a zyski to niekończące się obietnice i prognozy.

Działa tu mechanizm psychologiczny, który mógłbym nazwać "wizualizacją nieskończonego bogactwa". Na czym polega? Kupując akcje za 0,10zł zakłada się, że jest to strasznie tanio - najczęściej z naciskiem na "strasznie" ;)

Osoba kupująca "tanią" spółkę myśli sobie: na pewno dojdzie przynajmniej do złotówki, a jak wzrośnie do 10 zł to będę bogaty. Branża ciekawa, spółka ma przyszłość, wchodzę. No i będę miał 10 000 akcji, a nie 5 tych "drogich" - będę mógł powiedzieć innym, że mam 10 000 akcji :D!

Sam to przechodziłem, to wiem.

Kupowanie tanich akcji jest jak kupowanie taniego, używanego samochodu na allegro. Jedziesz do nieznanego sprzedawcy, olewasz przegląd techniczny i kupujesz na słowo. Konsekwencje?

Podsumowując:

Akcje, które mają niską cenę, najczęściej są bardzo drogie(są warte mniej niż zero np. przez długi). Często są to spółki, które upadną, które latami będą stały w miejscu, na których się straci w wyniku spekulacyjnych transakcji. Jednym słowem: strata czasu i pieniędzy.

Groszowe akcje mogą być żyłą złota, lecz trzeba umieć je znaleźć. A o tym napiszę już kiedy indziej :)

Pozdrawiam
BZ

7 komentarzy:

 1. Ale nie myslisz chyba o Optimusie?

  OdpowiedzUsuń
 2. Optimus kosztuje własnie 7,77zł x ok 100 mln akcji = 800 mln zł. Spółka która w ciągu ostatnich 3 kwartałów miała -5 mln strat, 24 miliony przychodów oraz 50 mln kapitałów własnych?

  Cena szaleje i jest to efekt psychologii rynku, a dokładnie psychologii tłumu.

  Pozdrawiam
  BZ

  OdpowiedzUsuń
 3. Bartłomieju, a myślisz, że nie warto inwestować w ta spółkę? Oglądając zapowiedzi Wiedzmina, tylko utwierdzam się w przekonaniu, że zrobi furorę, a przecież optimus to nie tylko Wiedzmin. Co sądzisz o City Interactive?

  OdpowiedzUsuń
 4. Na razie to czeka Optimusa korekta. Zobaczymy jakie wyniki zaprezentuje za 4 kwartał, od tego wiele zależy spojrzenie na wartość Optimusa.

  City Interactive to dobra spółka, lecz bez super produktów, a to minus w dłuższym terminie. Jeśli Wiedźmin II będzie hitem światowym, to znaczy, że zespół, który tworzy gry jest mocno przyszłościowy :)

  Pozdrawiam
  BZ

  OdpowiedzUsuń
 5. Wg mnie City dopiero uczy się robić dobre gry, a poza tym jest jeszcze dystrybucja:) mam tą spółkę, martwi mnie ten spadek w ostatnich dniach, ale poczekam do wyników:)

  OdpowiedzUsuń
 6. City to nie jest słaba firma, choć z początku tak myślałem. Im więcej o niej czytam, tym bardziej mi sie podoba :)

  Raport na pewno warto dokładnie zbadać.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. Myślę, że City wie jak robić te grę małym kosztem, bo budżet Snipera wynosił ok. 3 mln PLN, więc jak na grę bardzo mały, a sprzedała się do tej pory już przecież w 1mln egzemplarzy, dla porównania Wiedźmin miał budżet ok. 20 mln PLN, a sprzedał się trochę ponad 1,5 mln egzemplarzy a noty miał dużo wyższe, City wypuszcza gry na konsole, a Wiedźmin to tylko PC.

  P.S. Czekam z niecierpliwością na ebooka:)

  OdpowiedzUsuńLinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...